Moi
Olen käyttänyt 10 vuotta San Rafaelissa pykälävaihteita ja tykkään niistä tosi paljon. Nyt olisi uuden pyörän osto edessä ja minulla ei ole kokemusta siitä onko tuollainen tavallinen vaihdevipy yhtä hyvä. Ajan paljon kaupungissa ja pykälävaihteen kanssa on helppo tulla rullaten risteykseen ja vaihtaa suoraan lähtövaihteelle eikä tarvitse mennä kaikkien vaihteiden läpi.
Mitä mieltä olette? Kumpi on mukavampi käyttää maantieajossa?
Pykälä vaihteet versus perinteinen vaihdevipu
6
1187
Vastaukset
- Mönttööri
Pykälävaihde->kahvavaihtaja ? vai vanha runkovaihtaja ? Mikä on tavallinen vaihtaja tässä tapauksessa ! Asia nyt vähän epäselvä.
- Kiki
Perinteinen on sellainen mis on sauva mitä liikutellaan aj siti löytyy vaihteet eri kohdista, pykälä on taas haluo jossa on plus ja miinus-nappi joilla vaihdetta vaihdetaan
- Mönttööri
Kiki kirjoitti:
Perinteinen on sellainen mis on sauva mitä liikutellaan aj siti löytyy vaihteet eri kohdista, pykälä on taas haluo jossa on plus ja miinus-nappi joilla vaihdetta vaihdetaan
Oletkos sekoittanut jotkut aikuisten lelut (sauva) pyöräilyyn. Ota lääkkeesi ennekuin tänne kirjoittelet, vaikka taidat olla kuitenkin provo ?
- Kiki
Mönttööri kirjoitti:
Oletkos sekoittanut jotkut aikuisten lelut (sauva) pyöräilyyn. Ota lääkkeesi ennekuin tänne kirjoittelet, vaikka taidat olla kuitenkin provo ?
Sinun mielestäsi sauva olisi lähinnä aukisten lelu?
Ei mitenkään, sää oot joku ihan bimbo.
Ota lääkkeesi ennekuin tänne kirjoittelet, vaikka taidat olla kuitenkin provo ?
- torppo
runkovaihteissa on tosiaan hyvä se, että voi rumpsauttaa kerralla pienelle vaihteelle, eivätkä vaihdevivut ole ainakaan tiellä. mielestäni nämä "napsautus"vaihteet toimivat kyllä maastossa ja ehkä liikenteessäkin paremmin, ei tarvitse viedä kättä muualle.
mutta runkovaihtaja taitaa olla varmempitoiminen.
jos haluat panostaa niin käyräsarvi nykykilpapyörän vaihtajat ovat kaikista parhaat, mukavat käyttää kaupungissa. eri asia kuinka paljon käytät rahaa pyörään.- Mönttööri
Olen kesän talven ajanut kahvavaihtajilla jo noin 15 vuotta eikä ongelmia ole ollut. Campagnolon kahvavaihtaja vaihtaa kerralla kaikki vaihteet pienemmälle. kalavehkeilla ei onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475375Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612136Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181770Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 171505
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301437Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se207917