Omituinen

Kuinkas kääntäisitte muille kielille tämän inhottavan muotisanan "jaksaminen"? Olen katsellut sanakirjoja sun muita lähteitä sillä silmällä, mutta ei taideta virallisesti vielä tunnustaa tuota tekelettä.

Toinen inhotus on sitten "kipuilla". Huoh.

Nimim. "Jaksamista sullekin"
5239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jaksaa.

Äänestä

Ihan tosissani kysyin. Kuinka kääntyy "jaksaminen" esimerkiksi englanniksi? Tiedän kyllä, että kysymys on h-tin hankala, mutta joku saattaisi ehkä keksiä.

Niin, tuo "kipuileminen" kyllä inhottaa, mutta sille minä keksin helposti käännökset.

Äänestä
  • Jos masonisti jaksaa muurata tai pellittää tiilimuurin päälle vielä katteen eli peitteen (kansikiven, peitekiven tai -pellin, muurinharjan tjsp.), niin hänen sopii käyttää tuosta muurinpäällisrakennelmastaan nimeä 'coping'.

    Ihka samaa sanaa voi käyttää jaksamisesta erinäisissä merkityksissä. Verbi 'cope' = olla jonkin tasalla, pärjätä, suoriutua, selviytyä.

    http://www.thefreedictionary.com/Cope

    Äänestä

  • Yksi brittihobby sieltä äkkiä katsoen ehkä vähemmän järkevästä päästä:
    http://elt.britcoun.org.pl/y_trains.htm

    Alan friikeiltä ei ole Suomikaan välttynyt:
    http://vaunut.org/

    Ja edellisen sivuston avaussivulta löytyy sitten se linkkien linkki:
    http://calm.iki.fi/tolpat/

    Pitänee ladata digikameran akut ja lähteä tolppametsälle itsekin...

    Niin, siitä trainspottingista tulee mieleen englanninkielinen nimi sille kipuilulle: painspotting.

    Äänestä

  • Copettaja kirjoitti:

    Jos masonisti jaksaa muurata tai pellittää tiilimuurin päälle vielä katteen eli peitteen (kansikiven, peitekiven tai -pellin, muurinharjan tjsp.), niin hänen sopii käyttää tuosta muurinpäällisrakennelmastaan nimeä 'coping'.

    Ihka samaa sanaa voi käyttää jaksamisesta erinäisissä merkityksissä. Verbi 'cope' = olla jonkin tasalla, pärjätä, suoriutua, selviytyä.

    http://www.thefreedictionary.com/Cope

    Kiittis!

    Onneksi kääntelen pelkästään tuota lakitekstiä eikä siellä paljon jaksamisesta huudella.

    Olen kyllä nähnyt muutaman taulukon, jossa on yhtenä alaotsikkona tuo "jaksaminen". On kammottanut ajatus joutua kääntämään sitä. "Coping" tuntuu olevan oikein hyvä "läh. vast." - kiitos kaunis!

    Ai juu, tuo alempana annettu "painspotting" on loistava ehdotus, vaikkakin alaviitteellä "s. päin". ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muotisana kirjoitti:

Kuinkas kääntäisitte muille kielille tämän inhottavan muotisanan "jaksaminen"? Olen katsellut sanakirjoja sun muita lähteitä sillä silmällä, mutta ei taideta virallisesti vielä tunnustaa tuota tekelettä.

Toinen inhotus on sitten "kipuilla". Huoh.

Nimim. "Jaksamista sullekin"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu