Täytyypä tästä kysäistä täältäkin...

Herätti kysymyksiä tämä tämänhetkinen keskustelu virolaisten ja suomalaisten naisten pukeutumisesta. Ensin miehet urputtavat, että suomalaiset eivät pukeudu tyylikkäästi ja seksikkäästi.

Sitten jos käy ilmi, että nainen onkin naisellinen (ei tässä tarkoita pyöreä) ja hyvin pukeutuva, niin heti leimataan bimboksi tai pissikseksi, ulkokultaiseksi tai pinnalliseksi riippuen vähän neitosen iästä.

Mikä miehinen logiikka tässä on?
5835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

10 points!

Äänestä

seurannut kun ei kiinnosta mutta eikös se ollut joku nainen, joka tuon keskustelun aloitti.

Äänestä

En ole kovin tutustunut tuohon iltalehtijournalismin uusimpaan saavutukseen, mutta ainakin otsikkotasolla tunnuttiin vertailevan naisia seuraavasti: Suomalainen nainen on läski, siispä miehet menevät Viroon koska siellä huorat ovat kauniimpia.

Verrataan siis suomalaista tavallista naista ja virolaista huoraa. Vertaisivat edes omppuja omppuihin eli suomalaisia ja virolaisia huoria.

Mutta jos lähdetään siitä että vain huorat ovat kauniita, niin ehkä sitten kaunis suomalainen nainenkin on vähintään vähän bimbo.

Äänestä

Logiikka on kokemuksen tuoma ei niin positiivinen havaintokertymä: luonteeltaan miellyttävä suominainen pitää mukavuudesta ja pukeutuu sääolojemme mukaisesti käytännölliseen tuulipukuunsa. Särmikkäät (joskus myös positiivisella tavalla !!!), pinnalliset piipertäjät ja arkifaktat hukanneet bimbot panostavat pukeutumiseensa ja se on sitten siinä.

Leimaaminen on sitä samaa sarjaa kuin muukin yleistäminen vasten parempaa tietoa. "Ensin miehet urputtavat, ...". Jotkut urputtavat ja jotkut eivät.

Yleistäminen on hupaa ja se vasta kivaa onkin, kun löytää jotain yleistyksiin sopimatonta.

:)

Äänestä

IS:ssä oli tyylipoliisit käyneet kamerakännyköineen Tallinnassa ja Hgissä.
Suomen tytöt kuvassa: toppatakkia ja tikkitakkia mallia 90-luku, perushousua ja väriskaala laimea.

Tallinnan tytöt: tweedtakki-lady ja army chic varsin tyyreissä investoinneissa.Ei huono.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naisellinen nainen kirjoitti:

Herätti kysymyksiä tämä tämänhetkinen keskustelu virolaisten ja suomalaisten naisten pukeutumisesta. Ensin miehet urputtavat, että suomalaiset eivät pukeudu tyylikkäästi ja seksikkäästi.

Sitten jos käy ilmi, että nainen onkin naisellinen (ei tässä tarkoita pyöreä) ja hyvin pukeutuva, niin heti leimataan bimboksi tai pissikseksi, ulkokultaiseksi tai pinnalliseksi riippuen vähän neitosen iästä.

Mikä miehinen logiikka tässä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu