koripallo-ottelun kesto

Leni

Voisiko joku kertoa tyhmälle kuinka kauan koripallo-ottelu kestää?

9

34423

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehokasta peliaikaa

      eli taukoineen jonkin verran alle kaksi tuntia. Joskus menee puolessatoista tunnissa ja jos sattuu jatkoajalle menemäään niin saattaa kestää pitkäänkin, jatkoaikoja pelataan niin kauan että jonpi kumpi voittaa.

      • Lissu...

        Minit ja Mikro ikäiset pelaavat 4x8 min tehokasta ja jatkoaika 3 min (minit ja mikrot) oisko aikuisilla 5 minuuttia (pelataan niin kauan uusi 5 min erä kunnes ratkaisu löytyy).


      • vapaaheitto
        Lissu... kirjoitti:

        Minit ja Mikro ikäiset pelaavat 4x8 min tehokasta ja jatkoaika 3 min (minit ja mikrot) oisko aikuisilla 5 minuuttia (pelataan niin kauan uusi 5 min erä kunnes ratkaisu löytyy).

        Tehokasta siinä mielessä että kello pysähtyy aina tuomarin pillinvihellykseen mutta ei tehtyyn koriin. Esimerkiksi vaihtojen aikana kello ei käy. Tuomittujen vapaaheittojen aikana kello ei myöskään käy. Kahden viimeisen peliminuutin aikana kello pysähtyy tehdystä korista ja aika jatkuu sisäänheitosta.

        Turnauksissa peliaika erässä voi olla lyhyempi kuin tuo tavallinen 10min.


    • rgdfgsd

      4x10min

      • 307579

        Eip


    • PeU

      Se riippuu mmissä sarjassa pelaa sekä siitä kuinka paljon taukoja tulee.

    • Futari;)

      NBA:n säännöissä 4x12 min!

    • Jokulolkolo

      Se kestää 4x10

      • eiseaika

        Siis peliaika - ottelu voi kestää reaaliajassa huomattavasti pitempään riippuen aikalisistä, erikoistilanteista jne...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe