Mä ostin hetki sitten kokonaisen kookospähkinän. Nyt hluaisin tietää mm.
miten saan sen rikki?
kuinka kauan sellainen säilyy avamattomana?
Mitä siitä voi valmistaa?
haluaisin saada joitain herkullisia jälkiruoka resepteja johon voisin käyttää kookoksen heldelmälihan tai maidon tai vaikka molemmat.auttakaa!
miten saan sen rikki?
kuinka kauan sellainen säilyy avamattomana?
Mitä siitä voi valmistaa?
haluaisin saada joitain herkullisia jälkiruoka resepteja johon voisin käyttää kookoksen heldelmälihan tai maidon tai vaikka molemmat.auttakaa!
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=100&conference=616&posting=3000000000344863 asafoetidan postittama ruokaohje sisältää muutakin eksoottista, mutta niitä voi yrittää korvata tavallisesta kaupasta löytyvillä aineksilla kuten valkosipulilla ja jalopenolla tai cayennepippurilla. Mungopapu välttänee paremman puutteessa ja keltaista hernettä voisi löytyä kahviherneiden sijaan. Tamarindin sijaan voisi ehkä ajatella limettiä, tomaattia tai sitruunaa.
Se kookospähkinän sisällä loiskuva neste ei ole maitoa vaan kookosmehua ja sitä varten kuoreen on tehtävä reikä kuoressa näkyvien silmien kohtaan. Kuoren halkaiseminen vaatii sitten vasaraa tai sahaa. Taitava kokki osaa avata kuoren valtavalla keittiöveitselläkin - riippunee vähän tuoreusasteesta. Suomeen eksyneet pähkinät alkavat olla jo varsin kypsässä kunnossa:-) Avaamattomana kookospähkinä säilyy varsin hyvin. Nestettä voi hiivakäyttää ja pienin varauksin myös siitä lihasta tehtyä maitoakin.
Paulivil. Ajattelin myös tuota asafoetidan ohjetta, ja luinkin sen lävitse. Mutta siitä ei taida ensikertalaiselle paljon irrota. Paitsi rohkealla yrittämisellä.
naiselle. Osta mielummin seuraavalla kerralla valmista kokosmaitoa. Pääset huomattavasti helpommalla, ja reseptejäkin alkaa löytymään. Kuten myöskin kookoshiutaleille.
En ole ehtinyt jatkaa reseptien julkaisemista. mutta:
Tuore kookospähkinä on etelä-intialaisen ruoan välttämätön aines. Sitä ei aina käytetä paljon ja niinpä minä pidän melkein aina halkaistua kookospähkinäâ jääkaapissa ja raastan erityisellä kookospähkinäraastimella sen lusikallisen tai pari jonka tarvitsen.
Kuivattua kookospähkinää en voi kuitenkaan sietää lainkaan! Millkoin vain ohje mainitsee kuivatun, sen voi korvata tuoreella - maku vain on 100 kertaa parempi. Kakuissa ja muissa leivoinnaisissa sääntö pätee myöskin.
Kookosmaito on jossain määrin eri juttu - eli eri reseptit. Indonesiasssa, Thaimaassa ja Malesiassa kookosmaito on hyvin yleinen.
Se chutney johon on jo viitattu on ihan helppo. Jos ei osaa tai jaksa tehdä vadai, idli tai dosai (erilaisia tiffinejä - viimemainittujen reseptin taisin julkaista), voi sitä kokeilla curryjen kanssa (jopa pohjois-intialaisten) tai sitten 'vindaloo' ja 'rogan josh' tyyppisten ruokien kanssa. Saattaisi sopia kalaankin. Chilin määrää voi vähentää - obje on aika lailla tottuneeseen trooppiseen makuun.