Hei!
Kuinka voin paistaa blinit, letut, munakkaat ilman rasvaa? Perhe on laihiksella, mutta ei kuitenkaan (tietenkään) halua luopua vanhoista herkuista.
Blinit, munakkaat ilman rasva
8
2162
Vastaukset
- kokokokikiko
on vastaus, mutta eipä riitä laihtumiseen tuon pannun ostaminen.
- kokkaaja
Siis mitä? On vastaus, vaan et kerro. Personallista, sanoisin.
- ko......
kokkaaja kirjoitti:
Siis mitä? On vastaus, vaan et kerro. Personallista, sanoisin.
laittaa rasvaa paistovaiheessa. Mutta jos mätät menemään niitä rasvaisia lettuja ja blinejä ja omeletteja, on ihan sama vaikka paistaisitkin voissa ne herkut. Niissä on eläinrasvoja, ja paljon, noissa sun herkuissa. Käy katsomassa finelin sivuilla!
(ohukainen=40%rasvaa, blinit melkein sama per 100gr)
sama, jos jätät leivän päältä flooran pois, mutta mätkäset siihen kuitenkin 3 siivua metukkaa ja 2 juustosiivua, saat rasvaa jo ihan tarpeeksi.
- Kiril
niin ei kannata paistaa blinejä ja lettuja rasvan kanssa tai ilman. Munakkaat voi paistaa voissa, koska silloin ei saa hiilareita.
- Kokkaaja
Olen koko ajan yrittänyt saada selville hyvin yksinkertaista asiaa: voiko kyseisiä ruokia valmistaa pannulla ilman rasvaa. Blinitaikinassa sinänsä ei ole juuri laisinkaan rasvaa. Sama pätee munakkaisiin ja lettuihin. Ilmeisesti tältä palstalta ei löydy asiantuntijaa. En kaipaa lähes moralistisia neuvoja siitä, mitä laihislainen saa syödä ja mitä ei.
- Porkkana
Kokkaaja kirjoitti:
Olen koko ajan yrittänyt saada selville hyvin yksinkertaista asiaa: voiko kyseisiä ruokia valmistaa pannulla ilman rasvaa. Blinitaikinassa sinänsä ei ole juuri laisinkaan rasvaa. Sama pätee munakkaisiin ja lettuihin. Ilmeisesti tältä palstalta ei löydy asiantuntijaa. En kaipaa lähes moralistisia neuvoja siitä, mitä laihislainen saa syödä ja mitä ei.
Teflonpannulla voi paistaa ilman rasvaa.
- usko jo!
Porkkana kirjoitti:
Teflonpannulla voi paistaa ilman rasvaa.
monta kertaa on jo sanottu, teflonpannuun ei tartte rasvaa!!
Kaikki ruuan valmistus ei onnistu ilman rasvaa kuten esim.blinit jotka vaativat paljon rasvaa maistuakseen hyviltä ja rapeilta.jos tahdot valmistaa blinejä vähemmällä rasvalla,käytä teflon lettupannua öljyä ja kirkastettua voita=voita joka on sulatettu ja jäähdytetty,heitä samea osa pois,kirkas voi kestää paremmin paistamista kuin öljy.Tällaisella seoksella saat paremman paisto tuloksen kuin pelkällä öljyllä ja rasvaa kuluu vähemmän kun se kestää paremmin paistamista.Munakkaan voit valmistaa uunissa leivinpaperin päällä,rasvaa nolla.Rasva ei kuitenkaan ole pahasta vaan seuraa missä muodossa sen käytät ja millaisia määriä,ihminen tarvitsee myös rasvaa elääkseen mutta ei vyötärölle.Pääsääntöisesti kovat rasvat ovat vahingollisempia kuin pehmeät,samoin energia joka varastoituu rasvoina ja pahin kaikista on piilorasva jonka olemassa oloa ei aina tiedosta.Yleensä ottaen ruuan kypsentäminen keittämällä,uunissa hauduttamalla tai grillaamalla vaatii vähemmän rasvaa kuin paistinpannun käyttö,oli teflon tai ei.HYVIÄ RUOKA HETKIÄ VÄHEMMÄN RASVAN KANSSA.ps.ostaessasi ruokatarvikkeita,opettele lukemaan tuote selosteita,niistä näkee mitä olet suuhun panemassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453669Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063493Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202462Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42275100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa331153Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171021- 134823
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28820Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34744