Blinit, munakkaat ilman rasva

kokkaaja

Hei!
Kuinka voin paistaa blinit, letut, munakkaat ilman rasvaa? Perhe on laihiksella, mutta ei kuitenkaan (tietenkään) halua luopua vanhoista herkuista.

8

2193

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokokokikiko

      on vastaus, mutta eipä riitä laihtumiseen tuon pannun ostaminen.

      • kokkaaja

        Siis mitä? On vastaus, vaan et kerro. Personallista, sanoisin.


      • ko......
        kokkaaja kirjoitti:

        Siis mitä? On vastaus, vaan et kerro. Personallista, sanoisin.

        laittaa rasvaa paistovaiheessa. Mutta jos mätät menemään niitä rasvaisia lettuja ja blinejä ja omeletteja, on ihan sama vaikka paistaisitkin voissa ne herkut. Niissä on eläinrasvoja, ja paljon, noissa sun herkuissa. Käy katsomassa finelin sivuilla!
        (ohukainen=40%rasvaa, blinit melkein sama per 100gr)
        sama, jos jätät leivän päältä flooran pois, mutta mätkäset siihen kuitenkin 3 siivua metukkaa ja 2 juustosiivua, saat rasvaa jo ihan tarpeeksi.


    • Kiril

      niin ei kannata paistaa blinejä ja lettuja rasvan kanssa tai ilman. Munakkaat voi paistaa voissa, koska silloin ei saa hiilareita.

      • Kokkaaja

        Olen koko ajan yrittänyt saada selville hyvin yksinkertaista asiaa: voiko kyseisiä ruokia valmistaa pannulla ilman rasvaa. Blinitaikinassa sinänsä ei ole juuri laisinkaan rasvaa. Sama pätee munakkaisiin ja lettuihin. Ilmeisesti tältä palstalta ei löydy asiantuntijaa. En kaipaa lähes moralistisia neuvoja siitä, mitä laihislainen saa syödä ja mitä ei.


      • Porkkana
        Kokkaaja kirjoitti:

        Olen koko ajan yrittänyt saada selville hyvin yksinkertaista asiaa: voiko kyseisiä ruokia valmistaa pannulla ilman rasvaa. Blinitaikinassa sinänsä ei ole juuri laisinkaan rasvaa. Sama pätee munakkaisiin ja lettuihin. Ilmeisesti tältä palstalta ei löydy asiantuntijaa. En kaipaa lähes moralistisia neuvoja siitä, mitä laihislainen saa syödä ja mitä ei.

        Teflonpannulla voi paistaa ilman rasvaa.


      • usko jo!
        Porkkana kirjoitti:

        Teflonpannulla voi paistaa ilman rasvaa.

        monta kertaa on jo sanottu, teflonpannuun ei tartte rasvaa!!


    • Kaikki ruuan valmistus ei onnistu ilman rasvaa kuten esim.blinit jotka vaativat paljon rasvaa maistuakseen hyviltä ja rapeilta.jos tahdot valmistaa blinejä vähemmällä rasvalla,käytä teflon lettupannua öljyä ja kirkastettua voita=voita joka on sulatettu ja jäähdytetty,heitä samea osa pois,kirkas voi kestää paremmin paistamista kuin öljy.Tällaisella seoksella saat paremman paisto tuloksen kuin pelkällä öljyllä ja rasvaa kuluu vähemmän kun se kestää paremmin paistamista.Munakkaan voit valmistaa uunissa leivinpaperin päällä,rasvaa nolla.Rasva ei kuitenkaan ole pahasta vaan seuraa missä muodossa sen käytät ja millaisia määriä,ihminen tarvitsee myös rasvaa elääkseen mutta ei vyötärölle.Pääsääntöisesti kovat rasvat ovat vahingollisempia kuin pehmeät,samoin energia joka varastoituu rasvoina ja pahin kaikista on piilorasva jonka olemassa oloa ei aina tiedosta.Yleensä ottaen ruuan kypsentäminen keittämällä,uunissa hauduttamalla tai grillaamalla vaatii vähemmän rasvaa kuin paistinpannun käyttö,oli teflon tai ei.HYVIÄ RUOKA HETKIÄ VÄHEMMÄN RASVAN KANSSA.ps.ostaessasi ruokatarvikkeita,opettele lukemaan tuote selosteita,niistä näkee mitä olet suuhun panemassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1207
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      284
      1051
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      297
      896
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      879
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      771
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      192
      649
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      575
    8. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      526
    9. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      88
      510
    10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      59
      477
    Aihe