Omat reseptit

Hei!
haluaisin tänne kaikenlaisia helppoja reseptejä mihin ei tarvitse esimerkiksi olla erikoismausteita ja mitä voi tehdä edullisesti ja pienemmällekkin väelle esim. 2:lle tai 1:lle hengelle...Omat reseptit ja ehdotukset; Kaikki käy!:)
5556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siis nimenomaan ruokiin/"välipaloihin"..Ei esimerkiksi leivoksiin, jälkiruokiin ym. vaan sellaisiin mitä voisi yleensä syödä päivässä vaikkapa yksin:)

Äänestä
  • Linssipata

    sipuleita 2
    punaisia tai vihreitä linssejä 2 dl
    kasvisliemikuutio
    tomaattimurskaa tölkki
    garam masalaa maun mukaan
    jeeraa maun mukaan
    chiliä 1 tl tai tuoretta chiliä
    vettä 4 dl

    Silppua sipulit ja valkosipuli, pyörittele öljyssä ison kattilan pohjalla hetken aikaa.

    Huuhdo linssit.

    Sulata kasvisliemikuutio veteen.

    Lisää kattilaan kasvisliemi ja linssit. HUOM! Voit lisätä myös pari pieniksi pilkottua perunaa ja/tai porkkanaa.

    Anna kiehua kunnes perunat ja/tai linssit ovat kypsiä.

    Linssipadan voi jättää kokkareiseksi, tai sitten survaista survimella mössöksi.

    Tarjotaan riisin ja vaalean leivän kera.

    Voit tehdä padasta myös keiton, lisää silloin keittämisen aikana vettä koska linssit imevät sitä runsaasti itseensä. Jeeralla eli juustokuminalla tai/ja garam masalalla saat padasta mukavasit intialaishenkisen.

    Enjoy!

    Äänestä

Keitä 400g haluamaasi pastaa (ei kuitenkaan tavan makaroonia :)

Kastike:
Kiehauta kattilassa seuraavat ainekset niin, että juusto sulaa.

2dl kermaa (ruokakerma ja hyla käy)
150g kinkkua pikkusilppuna (esim.palvia, ei kuitenkaan niitä pizzasuikaleita :)
150g homejuustoa (Aura/Blå Castello, mistä vaan pidät)
Halutessasi purkillinen herkkusieniä

Mausteeksi mustapippuria, kuivattua basilikaa/oreganoa, (valkosipulia), EI SUOLAA

Sekoita kastike ja keitetty pasta, anna seisoa pari min. ennen tarjoilua

Äänestä

Risotto

tummaa riisiä 2 dl
vettä 1/2 litraa
porkkanoita 2-3
sipuleita 2
kaalia
oliiviöljyä
kasvisliemikuutio
currya 1 tl
mustapippuria 1/2 tl

Sulata kasvisliemikuutio veteen ja keitä riisiä n. 45 min.
Paloittele sillä välin porkkanat, sipulit ja palanen kaalia ja kuullota niitä tilkassa oliiviöljyä.
Lisää curry ja mustapippuri.
Yhdistä riisi, kasvikset ja mausteet ja hauduta vielä jonkin aikaa.

Äänestä

Shakshuuka on mainio ratkaisu helpon ja maukkaan aterian luomiseksi kymmenessä minuutissa. Sopii erityisesti yksineläjille ja pienperheisille tai muuten vaan hätävaraksi, kun ei ole aikaa tai halua laittaa 'oikeaa ruokaa'.
Shakshuukaan ei välttämättä tarvita kuin tilkka öljyä ja vettä, vähän tomaattisosetta, pari kananmunaa, paprikajauhetta sekä suolaa, mutta sitä voi rikastuttaa lisäämällä sipulia, valkosipulia, paprikaa, chiliä, tomaatteja ym. ym.

Tässä ohje kahdelle:

ruokaöljyä (tai oliiviöljyä)
1 pieni sipuli (ilmankin pärjää)
1-2 valkosipulin kynttä (lisää makua)
pala punaista paprikaa (ei välttämätön)
pala chiliä (antaa ruokahalua)
2 tomaattia (purkkisilppukin käy)
2 rkl tomaattisosetta (sitä pureeta)
1 tl paprikajauhetta (toiset lisää jeeraa)
2 kananmunaa (muna per pää)
suolaa ja pippuria (munien päälle)
tilkka vettä (pakko!!)

Silppua sipuli hienoksi, leikkaa paprika, tomaatti ja chili pikkupaloiksi ja murskaa valkosipuli.
Kuumenna paistinpannu ja lorauta siihen öljyä nuukailematta.
Lisää sipuli ja kuullota pari minuuttia.
Lisää paprika, chili valkosipuli ja kuullota vähäsen.
Lisää tomaattisose ja 'ruskista' se kauttaaltaan öljyssä (mutta älä polta!)
Lisää tomaatit, paprikajauhe vesitilkka ja kiehauta.
Riko munat sekaan varovasti, niin että keltuainen pysyy ehjänä.
Sirottele päälle suolaa ja pippuria, sulje kansi ja keitä pienellä lämmöllä n. 5 minuuttia kunnes munat ovat päältä valkoisia mutteivat täysin hyytyneitä.
Tarjoa suoraan pannulta vaalean leivän kera.
Jos on pohjaanpalanut - aina parempi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.............................. kirjoitti:

Hei!
haluaisin tänne kaikenlaisia helppoja reseptejä mihin ei tarvitse esimerkiksi olla erikoismausteita ja mitä voi tehdä edullisesti ja pienemmällekkin väelle esim. 2:lle tai 1:lle hengelle...Omat reseptit ja ehdotukset; Kaikki käy!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu