Läpi pullonkaulan

http://www.andaman.org/book/app-r/ch5_bottleneck/textr5.htm

Elinen radio-ohjelma 17.00 kertoi ihmiskunnan kohtalonvuosista Toba-tulivuoren purkauksen jälkeen 70 000v sitten. Linkki kertoo paljon lisää. Teorian mukaan vain pieni populaatio nykyihmisiä selvisi Etiopian vuoristossa ja me polveudumme heistä. Euroopassa selvisi neandertal-ihmisiä ja purkauksen tuulen puolella pienet homo erectus ja homo floresiensis populaatiot sekä orangutangit. Läntisessä Afrikassa selvisivät simpanssit ja gorillat. Alkoi tämä viimeisin jääkausi ja kaikki yhden tulivuoren syytä. Vasta 60 000v kuluttua sää uudelleen lämpeni.

Tämän pullonkaulan (hyvin pieni populaatio, jopa vain 60 naista) vuoksi ihmisen geenivaihtelu on paljon pienempi kuin esim. simpansseilla.

Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?

5

736

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popopoqwe

      "Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?"

      Muistaakseni ainoa jollain tavalla meidän geeneistä poikkeava ryhmä on Afrikan pygmit. Jos tuo pitää paikkansa, niin ei vaikuttaisi kovin todennäköiseltä.

    • arvo

      uusimman Tiede-lehden? Siinä mielenkiintoinen artikkeli ihmisten perimän selvittämisestä. Australian alkuasukkaat vaikuttavat olevan homo sapiens sapiens -lajin ensimmäisen muuttoaallon seurauksena Australiaan päätyneiden jälkeläisiä.

      • mähhe

        montako miestä siinä joukossa oli?


    • Ingenjör_81
      • Linkkijutussasi ei puhuta mitään "ihmisten katoamisesta" vaan väestön vaihtumisesta, ja sellainen on tapahtunut myöskin silloin kuin Homo sapiens syrjäytti Euroopassa neanderthalinihmisen.

        >>Tästä yhteenvetona voisi sanoa, että niin fossiilien muodostuminen, jääkausi kuin yli 200 kertomusta tuhoavasta tulvasta tukevat erittäin vahvasti vedenpaisumusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      101
      1162
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      75
      631
    3. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      110
      597
    4. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      34
      564
    5. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      94
      547
    6. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      74
      512
    7. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      39
      491
    8. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      485
    9. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      62
      471
    10. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      47
      458
    Aihe