Läpi pullonkaulan

http://www.andaman.org/book/app-r/ch5_bottleneck/textr5.htm

Elinen radio-ohjelma 17.00 kertoi ihmiskunnan kohtalonvuosista Toba-tulivuoren purkauksen jälkeen 70 000v sitten. Linkki kertoo paljon lisää. Teorian mukaan vain pieni populaatio nykyihmisiä selvisi Etiopian vuoristossa ja me polveudumme heistä. Euroopassa selvisi neandertal-ihmisiä ja purkauksen tuulen puolella pienet homo erectus ja homo floresiensis populaatiot sekä orangutangit. Läntisessä Afrikassa selvisivät simpanssit ja gorillat. Alkoi tämä viimeisin jääkausi ja kaikki yhden tulivuoren syytä. Vasta 60 000v kuluttua sää uudelleen lämpeni.

Tämän pullonkaulan (hyvin pieni populaatio, jopa vain 60 naista) vuoksi ihmisen geenivaihtelu on paljon pienempi kuin esim. simpansseilla.

Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?

5

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popopoqwe

      "Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?"

      Muistaakseni ainoa jollain tavalla meidän geeneistä poikkeava ryhmä on Afrikan pygmit. Jos tuo pitää paikkansa, niin ei vaikuttaisi kovin todennäköiseltä.

    • arvo

      uusimman Tiede-lehden? Siinä mielenkiintoinen artikkeli ihmisten perimän selvittämisestä. Australian alkuasukkaat vaikuttavat olevan homo sapiens sapiens -lajin ensimmäisen muuttoaallon seurauksena Australiaan päätyneiden jälkeläisiä.

      • mähhe

        montako miestä siinä joukossa oli?


    • Ingenjör_81
      • Linkkijutussasi ei puhuta mitään "ihmisten katoamisesta" vaan väestön vaihtumisesta, ja sellainen on tapahtunut myöskin silloin kuin Homo sapiens syrjäytti Euroopassa neanderthalinihmisen.

        >>Tästä yhteenvetona voisi sanoa, että niin fossiilien muodostuminen, jääkausi kuin yli 200 kertomusta tuhoavasta tulvasta tukevat erittäin vahvasti vedenpaisumusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      207
      3188
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2550
    3. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      0
      1970
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      191
      1354
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      79
      1228
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      13
      1165
    7. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1145
    8. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      74
      1033
    9. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1032
    10. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      129
      1009
    Aihe