Läpi pullonkaulan

http://www.andaman.org/book/app-r/ch5_bottleneck/textr5.htm

Elinen radio-ohjelma 17.00 kertoi ihmiskunnan kohtalonvuosista Toba-tulivuoren purkauksen jälkeen 70 000v sitten. Linkki kertoo paljon lisää. Teorian mukaan vain pieni populaatio nykyihmisiä selvisi Etiopian vuoristossa ja me polveudumme heistä. Euroopassa selvisi neandertal-ihmisiä ja purkauksen tuulen puolella pienet homo erectus ja homo floresiensis populaatiot sekä orangutangit. Läntisessä Afrikassa selvisivät simpanssit ja gorillat. Alkoi tämä viimeisin jääkausi ja kaikki yhden tulivuoren syytä. Vasta 60 000v kuluttua sää uudelleen lämpeni.

Tämän pullonkaulan (hyvin pieni populaatio, jopa vain 60 naista) vuoksi ihmisen geenivaihtelu on paljon pienempi kuin esim. simpansseilla.

Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?

5

737

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popopoqwe

      "Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?"

      Muistaakseni ainoa jollain tavalla meidän geeneistä poikkeava ryhmä on Afrikan pygmit. Jos tuo pitää paikkansa, niin ei vaikuttaisi kovin todennäköiseltä.

    • arvo

      uusimman Tiede-lehden? Siinä mielenkiintoinen artikkeli ihmisten perimän selvittämisestä. Australian alkuasukkaat vaikuttavat olevan homo sapiens sapiens -lajin ensimmäisen muuttoaallon seurauksena Australiaan päätyneiden jälkeläisiä.

      • mähhe

        montako miestä siinä joukossa oli?


    • Ingenjör_81
      • Linkkijutussasi ei puhuta mitään "ihmisten katoamisesta" vaan väestön vaihtumisesta, ja sellainen on tapahtunut myöskin silloin kuin Homo sapiens syrjäytti Euroopassa neanderthalinihmisen.

        >>Tästä yhteenvetona voisi sanoa, että niin fossiilien muodostuminen, jääkausi kuin yli 200 kertomusta tuhoavasta tulvasta tukevat erittäin vahvasti vedenpaisumusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      57
      1170
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      120
      1129
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      82
      1018
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      88
      993
    5. 58
      872
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      857
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      801
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      277
      738
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      588
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      586
    Aihe