Läpi pullonkaulan

http://www.andaman.org/book/app-r/ch5_bottleneck/textr5.htm

Elinen radio-ohjelma 17.00 kertoi ihmiskunnan kohtalonvuosista Toba-tulivuoren purkauksen jälkeen 70 000v sitten. Linkki kertoo paljon lisää. Teorian mukaan vain pieni populaatio nykyihmisiä selvisi Etiopian vuoristossa ja me polveudumme heistä. Euroopassa selvisi neandertal-ihmisiä ja purkauksen tuulen puolella pienet homo erectus ja homo floresiensis populaatiot sekä orangutangit. Läntisessä Afrikassa selvisivät simpanssit ja gorillat. Alkoi tämä viimeisin jääkausi ja kaikki yhden tulivuoren syytä. Vasta 60 000v kuluttua sää uudelleen lämpeni.

Tämän pullonkaulan (hyvin pieni populaatio, jopa vain 60 naista) vuoksi ihmisen geenivaihtelu on paljon pienempi kuin esim. simpansseilla.

Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?

5

737

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popopoqwe

      "Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?"

      Muistaakseni ainoa jollain tavalla meidän geeneistä poikkeava ryhmä on Afrikan pygmit. Jos tuo pitää paikkansa, niin ei vaikuttaisi kovin todennäköiseltä.

    • arvo

      uusimman Tiede-lehden? Siinä mielenkiintoinen artikkeli ihmisten perimän selvittämisestä. Australian alkuasukkaat vaikuttavat olevan homo sapiens sapiens -lajin ensimmäisen muuttoaallon seurauksena Australiaan päätyneiden jälkeläisiä.

      • mähhe

        montako miestä siinä joukossa oli?


    • Ingenjör_81
      • Linkkijutussasi ei puhuta mitään "ihmisten katoamisesta" vaan väestön vaihtumisesta, ja sellainen on tapahtunut myöskin silloin kuin Homo sapiens syrjäytti Euroopassa neanderthalinihmisen.

        >>Tästä yhteenvetona voisi sanoa, että niin fossiilien muodostuminen, jääkausi kuin yli 200 kertomusta tuhoavasta tulvasta tukevat erittäin vahvasti vedenpaisumusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      389
      1511
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      981
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      935
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      930
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      74
      923
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      629
    9. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      116
      624
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    Aihe