Läpi pullonkaulan

http://www.andaman.org/book/app-r/ch5_bottleneck/textr5.htm

Elinen radio-ohjelma 17.00 kertoi ihmiskunnan kohtalonvuosista Toba-tulivuoren purkauksen jälkeen 70 000v sitten. Linkki kertoo paljon lisää. Teorian mukaan vain pieni populaatio nykyihmisiä selvisi Etiopian vuoristossa ja me polveudumme heistä. Euroopassa selvisi neandertal-ihmisiä ja purkauksen tuulen puolella pienet homo erectus ja homo floresiensis populaatiot sekä orangutangit. Läntisessä Afrikassa selvisivät simpanssit ja gorillat. Alkoi tämä viimeisin jääkausi ja kaikki yhden tulivuoren syytä. Vasta 60 000v kuluttua sää uudelleen lämpeni.

Tämän pullonkaulan (hyvin pieni populaatio, jopa vain 60 naista) vuoksi ihmisen geenivaihtelu on paljon pienempi kuin esim. simpansseilla.

Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?

5

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popopoqwe

      "Kysymys: olisivatko kuitenkin Austraalian aboriginaalit Tobaa edeltävältä ajalta?"

      Muistaakseni ainoa jollain tavalla meidän geeneistä poikkeava ryhmä on Afrikan pygmit. Jos tuo pitää paikkansa, niin ei vaikuttaisi kovin todennäköiseltä.

    • arvo

      uusimman Tiede-lehden? Siinä mielenkiintoinen artikkeli ihmisten perimän selvittämisestä. Australian alkuasukkaat vaikuttavat olevan homo sapiens sapiens -lajin ensimmäisen muuttoaallon seurauksena Australiaan päätyneiden jälkeläisiä.

      • mähhe

        montako miestä siinä joukossa oli?


    • Ingenjör_81
      • Linkkijutussasi ei puhuta mitään "ihmisten katoamisesta" vaan väestön vaihtumisesta, ja sellainen on tapahtunut myöskin silloin kuin Homo sapiens syrjäytti Euroopassa neanderthalinihmisen.

        >>Tästä yhteenvetona voisi sanoa, että niin fossiilien muodostuminen, jääkausi kuin yli 200 kertomusta tuhoavasta tulvasta tukevat erittäin vahvasti vedenpaisumusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe