Mikä on erona kouluruoka ja kotiruoka, tai jotain vastaavaa kuten ravintolat? Miksi kouluruoka yleensä pidetään pahana kuin muut ruuat?
kouluruoka VS kotiruoka
10
1540
Vastaukset
- safka..
Mikä on erona kouluruoka ja kotiruoka, tai jotain vastaavaa kuten ravintolat?
No oletko koskaan nähnyt kouluruokalassa kunnon pihvejä (ei mitään kuivia jauhelihapihvejä), hyviä perunoita (ei mitään kumipottuja)ja salaattia jossa yli puolet vihanneksista on muita kuin vihreitä (kuten salaattia)?- koulussa
Koulujen ja opiskelijaruokaloiden salaatti tehdään enimmäkseen pitkät perinteen omaavalla "puolet ja puolet" menetelmällä. Otetaan puolikas kerä jäävuorisalaattia ja puolikas tomaatti...
Kotiruoka on parempaa, koska siihen käytetään mausteena rakkautta eikä mitään liukuhihnaa.
Ja mitä pienempi koulu, sitä paremmat ruoat.- -Tikku-
Meidän koulun pöperöt väsää PALMIA.samat ruoat on siellä vain... että kyllä se kotiruoka ( ja sillointällöin pizzeriasta ostetut pizat) on parasta mitä tiedän :)
siis onhan se ihan selvää et kotiruaka voittaa mut kouluruaka on ihan liian ali-arvostettua! (noh, täytyy myäntää et oon löytäny kouluruuaan salaatist erran madon ja munankuaria ja kastikkeesta hijuksia yms. ) eniVEY. jonkun pitää olla erittäin NIRSO jos miättii ruuan koostumusta kumipottuina ja tai EIKUNNOLLISINAlihoina. olkaaha tyytyväisiä että saahaa eres ruakaa!
- kokit-on
tulkaa meille syömään, mä tarjoon.
sen jälkeen huonoimmankin koulukeittiön ruoka on gurmee-sapuskaa. Mun tekemää ruokaa ei syö se kuuluisa koistisen laporatoorio -noutajakaan.
Ihan oikeesti, tarjosin kerran mun tekemää "ruokaa" koiralle, päätään ravistellen ja yökkäillen se piski katosi siitä.
Olen varmasti maailman ekaks surkein "kokki" ja mun mielestä kouluruuat on nam!
- nuori tyttö
mitä ihmeen nirppanokka kansaa suomen nuoret on? Oon aina tykännyt koulujen sapuskoista.
- jokuvaanemt
Joskus kouluruoka on jopa parempaa kuin kotiruoka. En älyä sitä, että kun se on koulussa se ruoka, niin 'hyihyi', kotona ehkä huonompaa; 'hyvää. Syökää sitä mitä saatte.
- Riikka
Mitä on sitten kotiruoka,jos se on kert parasta?? Kaikki nämä koulunkeittiöt ovat suurtalouskeittiöitä, ja siellä on valmiudet tehdä KOTIRUOKAA, terveellistä ,värikästä ja hyvää. Ja jos ei maistu, niin syökää kotonanne aamulla hyvin, ei tarvi valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837