Joulutuliasia Ranskaan

Olen menossa jouluksi poikaystavan vanhempien luo Ranskaan ja pitais jotain ruokatuliaisiakin vieda - mutta mita?

Mika olis hyva ruokatuliainen, joka antaa maittavan kuvan suomalaisesta ruuasta ja kestaa matkan Hki-Amsterdam-Lyon? kotitekosia joulupipareita (homejuuston kanssa)? tata maistatin poikakaverilla, Ikean Annas Pepparkakkoreita, mutta se ei hirveesti tykannyt, ei tosin tyrmannytkaan.... lohi taitaa menna huonoks, tai tarviis olla sellanen kylma eristepussi.

paineita lisaa se, etta oon ekaa kertaa nakemassa perhetta ja poikaystavan isapuoli on ravintolatason kotikokki... eli apua kaivataan!
211086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

vie esim siemenetöntä lakkahilloa, puolukka- tai tyrnikastiketta, hapankorppuja, kylmäsavuporoa (säilyy vähän aikaa ilman kylmää paremmin kuin lohi!). Erilaisai riista- ja kalasäilykkeitä on runsaasti tarjolla. Vie sellaista mitä ne ei tunne! Ne piparit on kans ihan hyvä juttu. Ja vie pala Aura Goldia tms suomalaista homejuustoa ja tarjoa piparin kanssa ihan vaan sellaisena suomalas-ruotsalaisena eksoottisuutena. Kun kerrot miksi olet valinnut ne tuotteet, niille annetaan enemmän arvoa. Esim lakasta että se on pohjolan kultaa; poronliha on jotain mitä Ranskassa ei ole, kasvanut vapaana tuntureilla jne. Kyllä sinä varmaan keksit lisää!

Äänestä
  • tamapas oli hyva idea, ei tullut tosiaan hillot mieleen mulle ollenkaan! lihapullia meilla syodaan kotona (siis asutaan skotlannissa sen ranskiksen kanssa) ja ne tosiaan uppoaa oikeen hyvin, ehka puolukkahilloa ja lihapullia&perunamuusia, tai puolukkahilloa, poronkaristysta&perunamuusia.
    kuinkahan ne jarkyttyy rudolphin/petterin popsimisesta...? toisaalta, mulle on tiedossa kulinaristia elamyksia siella, sammakonkoipia ja etanoita, etta ei kai se poro siina enaa ketaan pitais jarkyttaa ;) !

    Äänestä

mulla on tullu tässä vuosien varrella vietyä vaikka mitä. mutta liha tuotteet on menny kaikista parhaiten kaupaksi.

lakat on ollut kaikkien mielestä ihan hirveitä, samoin kuin piparit. kukaan ei oo niitä ikinä syöny(maistamisen jälkeen) ja roskiin on vaan menny :(

Äänestä

"kotitekosia joulupipareita (homejuuston kanssa)? tata maistatin poikakaverilla, Ikean Annas Pepparkakkoreita"

Ei kai Ikean piparit ole kotitekoisia? Miksi veisit homejuustoa homejuustojen kotimaahan? Ranskalainen camembert on itse asiassa aika hyvää, toisin kuin suomalainen sinihomejuusto...

Eli siis mitä? Kuinkas olisi poronliha, jonka sitten voisi joko itse valmistaa poronkäristykseksi tai antaa emännän valmistaa kauriinlihan (venison) tapaan? No ei tapaan, koska kaurista ei leikata 0,0001 mm paksuiksi viipaleiksi, mutta mausteilla!

Kuivatut torvisienet tai suppilovahverot voisivat myös olla sopivia, keitoissa käytettäviksi. (Ranskassa sieniä käytetään lähinnä keitoissa, mutta alueellisia eroja on - joten mihin päin Ranskaa olet menossa?)

Suomalaiset kuivatut luomuyrtit voisivat myös olla kova sana!

Äänestä
  • Ai niin, Lyon... Ahhas, isäntä...

    En tunne alueen keittiötä juuri lainkaan, mutta ollaan niin lähellä Provencea, että makumaailman täytyy olla 'täyteläinen'. Kuivatut sienet!

    Äänestä

  • niin en siis maistattanut kotitekosia vaan niita Ikean pipareita, mutta jos veisin joulupipareita tuliaisena niin tekisin kylla ite.

    Äänestä

  • Asafoetida kirjoitti:

    Ai niin, Lyon... Ahhas, isäntä...

    En tunne alueen keittiötä juuri lainkaan, mutta ollaan niin lähellä Provencea, että makumaailman täytyy olla 'täyteläinen'. Kuivatut sienet!

    Eli ei suinkaan ole Provencen varjossa.

    Äänestä

Jos joudut skotlandista tekemään ostoksesi, niin vaikeuksia voi olla.
Vaikka toisaalta, joitakin ruokia voi tilata myös internetin kautta. Jos ei Suomesta, niin Ruotsista ainakin löytyy kuivattua poronpaistia.
Suomessa se on vielä Ruotsiakin kalliimpi herkku. Ainakin hinnaltaan. Suklaarasiat kuuluvat myös jouluun. Suomesta saa muutamia oikein tasokkaita konvehtirasioita.
ja miten olisi joku marmelaadi, esim pihlajanmarjahyytelö. Siitä luulisi ammattikokinkin pitävän.

Äänestä
  • pepparkakkoja, hyi. Vie koskisen pojan korvalääkettä tai käy antikvariaatista ostamassa Wirkkalan suunnittelema votkapullo ja hommaat suomivotkaa, mukaan pikku snapsilasit ja teet Marskin maljoja joulupöytään. Parasta!

    Äänestä

Osta porosäilykettä ja väinämöisen nappeja ja koristeeksi vaikka persiljasilppua. Mustaherukkahyytelökin voisi kelvata

Äänestä
  • Taidan tosiaan pakata petteria laukkuun ja tarjota karistysta, se on ainakin eksoottista. Mita ne vainamoisen napit on? ruisnappeja?

    taytyy kayda lomalla ennen ranskan matkaa mummolta kinuamassa hilloja ja hyyteloita :)

    Äänestä

veisin savustettua poronlihaa, kuivattuja sieniä ja kylmälaukussa mätiä. Itse olen mätiä raahannut pitkilläkin lennoilla ja hyvin on tullut perille.
Ja sitten kun valmistat kunnon blinejä tattarijauhoista (Ranskasta niitä saa) ja tarjoilet crème fraichen kera tai smetanan (purkki mahtunee kylmälaukkuun), niin johan huippukokinkin sukat pyörivät jaloissa! Ainakin oman kokemukseni mukaan. Ystäväpiiriini kuuluu ransk. chef, joka rakastaa tekemiäni
mätiblinejä. Eksoottisiksin kehuu...
Ruisleipä ei välttämättä kaikille maistu. Mutta olen ostanut hapankorppuja Fauchonilta Pariisissa jo 70-luvulla, siis ainakin joillekin maistuivat kun kerran herkkukaupassa myytiin.
Jos viet lakkahilloa, niin sen pitää ehdottomasti olla siemenetöntä. Kerran kokeilin juuri tähän ransk. ystäväämme ja hänen perheeseensä lakkahilloa jäätelön kera. Ilmeet olivat hurjia kun he niitä siemeniä yrittivät hienotunteisesti poistaa suustaan. Ei ollut suurikaan "succès"...
Juustoja en missään tapauksessa veisi, sillä ranskalaiset ovat kovin sisäänlämpeneviä niiden suhteen. Tai miksipä ei leipäjuustoa ja lakkahilloa. Se voisi maistua.
Makeisista vaikkapa Vihreitä Kuulia tai vastaavaa.
Suomalaista vodkaa, Finlandia, monet kehuvat maailman parhaaksi. Jääkylmä snapsi mätiblinien kera...
Tai suomalaisia liköörejä? Lakka, mesimarja jne. Anoppini, jo 91v. hieno rouva, ottaa aina silloin tällöin naukut lakkalikööripullostaan ja hyväksi kehuu!
Voisit myös valmistaa paikan päällä graavilohta. Yleensä on myös pidetty kovasti. Nykyisinhän norjalaista lohta saa joka puolelta samoin kuin tilliäkin.
Mukavaa joululomaa!

Äänestä

vacumissa.

Äänestä

Fazerin suklaata, se on maailman parasta(?), ja salmiakkia, salmiakkikossua ehkä en tiiä mut jotain salmiakkia ja karjalan piirakoita =P, lähinnä kai olis hyvä viedä jotain mitä itekin söisit ja päivittäin ja osais ite kertoa jotain myös, ei kai semmosia mitä ei itekään juurikaan koskaan ja blinit on kyl venäläisiä.

Äänestä
  • ehdotus.
    Salmikkia ulkolaisille... Enpä ole vielä yhteenkään ei suomalaiseen törmännyt, joka sovinnolla salmiakkia söisi! (Kokemukseni perustuu 35:teen, myös Ranskassa, ulkomailla asuttuun vuoteen).

    Se, että Sinä et blinejä syö ei tarkoita, että ne eivät olisi myös suomalaista ruokaa. Meillä kotona niitä on aina valmistettu sukupolvesta toiseen, ja juuri mätien kera.

    Siitä sitten vain viemään lenkkimakkaraa... Eipä fransmannit tiedä mitä ovatkaan menettäneet, vai kuinka?

    Äänestä

  • violette kirjoitti:

    ehdotus.
    Salmikkia ulkolaisille... Enpä ole vielä yhteenkään ei suomalaiseen törmännyt, joka sovinnolla salmiakkia söisi! (Kokemukseni perustuu 35:teen, myös Ranskassa, ulkomailla asuttuun vuoteen).

    Se, että Sinä et blinejä syö ei tarkoita, että ne eivät olisi myös suomalaista ruokaa. Meillä kotona niitä on aina valmistettu sukupolvesta toiseen, ja juuri mätien kera.

    Siitä sitten vain viemään lenkkimakkaraa... Eipä fransmannit tiedä mitä ovatkaan menettäneet, vai kuinka?

    Suomen naapurimaassa Ruotsissa salmiakki on yhtä suosittua kuin Suomessa. Vaikkaa juomissa ja ruuissa en ole sitä vielä tähän mennessä tavannut.
    Ruotsalainen naapuri on ylen ihastunut salmiakki kossuun. Tuon sitä hänelle aina kukkien kastelu lahjaksi Suomesta palatessani.

    Äänestä

  • amatörköksa kirjoitti:

    Suomen naapurimaassa Ruotsissa salmiakki on yhtä suosittua kuin Suomessa. Vaikkaa juomissa ja ruuissa en ole sitä vielä tähän mennessä tavannut.
    Ruotsalainen naapuri on ylen ihastunut salmiakki kossuun. Tuon sitä hänelle aina kukkien kastelu lahjaksi Suomesta palatessani.

    ei ole ranskalainen! Ajattelinkin hieman kauemmas kuin naapuriin, jossa on kovin samanlaiset ruokatottumukset kuin meillä. Vie sinä vain salmiakkia Ruotsiin mutta, s´il te plaît, älä Pohjoismaista kovinkaan kauas!

    Äänestä

  • violette kirjoitti:

    ei ole ranskalainen! Ajattelinkin hieman kauemmas kuin naapuriin, jossa on kovin samanlaiset ruokatottumukset kuin meillä. Vie sinä vain salmiakkia Ruotsiin mutta, s´il te plaît, älä Pohjoismaista kovinkaan kauas!

    viestini oli vain, ja ainoastaan repliikki tuohon -ei suomalaislauseeseen. kun nämä naapurimaan ruotsalaisetkin ovat -ei suomalaisia.

    Äänestä

  • joo, salmiakki tuntuu olevan sellanen herkku, etta se maistuu vain ja ainoastaan pohjoismaalaisille, tama kokemus useemman vuoden ulkomailla asumisesta ja salmiakin maistatuksesta. Taidan kuitenkin ihan piruuttani vieda pussillisen niitakin ;)

    Karjalanpiirakat olis kanssa kova sana, jos osais tehda ite, mutta en usko etta rupean yrittamaan. Ja ei kai ne saarioisten valmisversiot kielta mukanaan vie...

    Äänestä

Kokemuksesta olen huomannut että kaikki perinteiset "herkut", mitä suomalaiset yleensä vievät eivät ikinä ole hyvin kaupaksi menneet.
En ole hirveästi tavannut ihmisiä joille salmiakit, lakat, leipäjuustot yms. olisivat maistuneet.

Mutta niinkuin edellä mainittiin liha tuotteet ovat hyvä valinta, samoin kuin suklaa (ranskaan mennessä).

Älä vie juustoja!

Äänestä
  • Eivät ole tottuneet marjoihin, Kotimaiset marjat tekivät niistä ison tutkimuksen, ja menekki ei ollut mikään hurja.
    Mesimarja- ja lakkalikööri ovat ihan ok.

    Minä veisin kylmäsavulohta vakumpakkauksessa, lähinnä alkupalaksi.
    Pääruoksi poron filee tai kaksi vakuumissa myös, mutta tuoreena. Ei savulihaa, on aivan liian suolaista! Ehdota sen kanssa kasvisgratiinia ja vaikka valkosipuliperunoita.
    Sitten salaatti ja lopuksi
    juustopalat ranskalaista vuohenjuustoa (koska et halunnut tuoda juustomaahan Suomalaista kutunjuustoa, vaikka sekin on hyvää).
    Kahvi ja likööri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanna kirjoitti:

Olen menossa jouluksi poikaystavan vanhempien luo Ranskaan ja pitais jotain ruokatuliaisiakin vieda - mutta mita?

Mika olis hyva ruokatuliainen, joka antaa maittavan kuvan suomalaisesta ruuasta ja kestaa matkan Hki-Amsterdam-Lyon? kotitekosia joulupipareita (homejuuston kanssa)? tata maistatin poikakaverilla, Ikean Annas Pepparkakkoreita, mutta se ei hirveesti tykannyt, ei tosin tyrmannytkaan.... lohi taitaa menna huonoks, tai tarviis olla sellanen kylma eristepussi.

paineita lisaa se, etta oon ekaa kertaa nakemassa perhetta ja poikaystavan isapuoli on ravintolatason kotikokki... eli apua kaivataan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu