Basset`s & viinikumit

vastavaa Suomessa?

Lempikarkkejani ovat Basset`sin viinikumit, ne ovat kuitenkin ulkomaalaisia ja haluaisin mielummin ostaa kotimaista. En kuitenkaan ole onnistunut löytämään mitään vastaavaa, yhtä ihanan sitkeää ja voimakkaasti hedelmänmakuista makeista, kotimaiset hedelmäkarkit maistuvat keinotekoisilta tai ovat liian pehmeitä.Tietäisikö kukaan mitään vastaavaa kotimaista tuotetta?

4

1597

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wanda

      Joskus halvalla (?) oli sellaisia aidon makuisia hedelmäkarkkeja pussissa. Päärynän näkösii ja makusii. En tiä onko enää ku oon karkkilakossa ja hiihdän namihyllyjen ohi nopeesti. Ei ne sellasii sitkeit ollu ku noi viinikumit, mutt hyvän makusii. Hedelmäautot on kans hyvii ja aika sitkeit. Mutt ei nekään oo viinikumeja.

    • namimums

      Mistä niitä enää saa? Nuita viinikumeja? Oon tosimonesta kaupasta katellu, mut ei vaa löydä..:(

    • .......

      Rainbow viinikumi aika voimakkaasti hedelmän ja paremman makuinen kuin esim. fazerin tutti frutti jumbopussit ym. Lisäksi edullinen, 200g 1e.

      Lidlissä on myös viinikumeja, ja edullisia harbo-pusseja jotka ovat aina parhaita (esim. click & mix) mutta ruotsalaisia.

    • Anonyymi

      Noi oli niin hyvii. Harmitti kauan et muuttivat resptiä 2015. Mutta nyt löysin saman makusii mitä vanhat bassetit oli nii Rustasta FAAM merkkisii.😊😋😊

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2211
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1836
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1354
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      987
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      935
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      766
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe