savoy

kaali

Hei,

Minulla on ihan hirveän kokoinen savoy kaali tuolla jääkaapissa, joka pitäs käyttää piakkoin. On tosi noloa myöntää, mutta en ole ikinä tehnyt mitään kaalista, niin olisikohan kellään ideoita?
Jotain kevyttä olisi kiva kokata, ennenkuin se menee pahaksi.

Kiitoksia!

4

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäiseen

      ai niin, ei keitto reseptejä kiitos!

    • eevuska

      tuota kurttukaalia, hienommalta nimeltään savoijinkaali, voit käyttää aivan samoin kuin tavallista kaalia. Kurttukaali vain kypsyy nopeammin. Oletko käynyt Kotimaisten kasvisten sivuilla katsomassa, tai pirkan tai valion sivuilla mitä saat reseptihausta sanalla kurttukaali tai vain kaali? Ne ohjeet niillä sivuilla on kokeiltuja ohjeita. Sieltä saa hyviä vinkkejä ja ne ohjeet (ainakin mitä olen kokeillut) toimivat!

      • tosi paljon!

        löysin vaikka mitä kivaa! en ole perinteisten patojen, keittojen ja laatikoiden ystävä, mutta nyt löytyi vaikka mitä! taidan ostaa kaalia useamminki!
        kiitos!

        p.s. en edes tajunnut katsella noilta sivuilta! *nolostunut*


      • eevuska
        tosi paljon! kirjoitti:

        löysin vaikka mitä kivaa! en ole perinteisten patojen, keittojen ja laatikoiden ystävä, mutta nyt löytyi vaikka mitä! taidan ostaa kaalia useamminki!
        kiitos!

        p.s. en edes tajunnut katsella noilta sivuilta! *nolostunut*

        ... aina hoksaakaan kaikkea :)
        Mukavaa jos oli apua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe