Tulee liian kalliiksi!!
Leipä, vehnäjauhot, peruna, riisi, pasta; kaikki halpoja kilohinnaltaan. Lihatuotteet, rahkat ym proteiini pitoiset tuotteet kamalan kalliita
paitsi ehkä munat, pakasteseiti ja tonnikala.
Meillä on kolmen hengen talous. Avomies ja lapsi syö tavallisesti, minäkin vielä. Haluaisin taas aloittaa vhh dietin (olin viime talvena 2vko), mutta viimeksi se tuli niin kalliiksi että dietti loppui, kun rahat eivät enään meinanneet riitää minun "erikois" ruokiin. Kananmunatkin tulee kalliiksi jos niitä jokapäivä syö ja vaikka tonnikalapurkki päivässä tekee jo paljon viikossa. Lisäksi kaikki rehut päälle. Mies ja lapsi syö lihaa ja kasviksia kyllä, mutta niitä pitäisi ostaa miltei tuplamäärä, että pystyisin vhh:ta noudattamaan ja vatsa täyttyisi. Miten toimii edullisesti kahden eri ruokavalion talous??
Leipä, vehnäjauhot, peruna, riisi, pasta; kaikki halpoja kilohinnaltaan. Lihatuotteet, rahkat ym proteiini pitoiset tuotteet kamalan kalliita
paitsi ehkä munat, pakasteseiti ja tonnikala.
Meillä on kolmen hengen talous. Avomies ja lapsi syö tavallisesti, minäkin vielä. Haluaisin taas aloittaa vhh dietin (olin viime talvena 2vko), mutta viimeksi se tuli niin kalliiksi että dietti loppui, kun rahat eivät enään meinanneet riitää minun "erikois" ruokiin. Kananmunatkin tulee kalliiksi jos niitä jokapäivä syö ja vaikka tonnikalapurkki päivässä tekee jo paljon viikossa. Lisäksi kaikki rehut päälle. Mies ja lapsi syö lihaa ja kasviksia kyllä, mutta niitä pitäisi ostaa miltei tuplamäärä, että pystyisin vhh:ta noudattamaan ja vatsa täyttyisi. Miten toimii edullisesti kahden eri ruokavalion talous??
Vastaukset 20
Vanhimmat
mikä ihmeen vhh?
Vhh=vähähiilihydraattinen
Sehän on pitkän päälle epäterveellistä. Jätä vain huonot hiilarit pois (valkoiset jauhot, sokerit)
Mulla on mun mielestä mennyt vähemmän rahaa tähän VHH:n kun tavis ruokavalioon. Syön paljon kanankoipia jotka maksavat 1.59 kilo. Eli jos toi ei ole halpaa nii mikä on? Toisekseen en syö proteiinia hirveesti. n. 150gr päivässä eli syön vähemmän lihaa kuin mitä ennen. rasvaa vetelenkin sit huolella ja se on halpaa kans. Kasviksista suosikki on jäävuorisalaatti, tomaatti ja kurkku. Ne on kyl välillä kalliita. :/
Tietenkin sit välillä näitä perus kananmunaa, lihaa, kalaa, juustoo jne..
hyviä hiilareita. Miten vhh voi olla epäterveellistä pitkän päälle? Vhh on terveellinen, mutta jos sen lopettaa ja jatkaa entiseen malliin niin se on epäterveellistä.
On olemassa todella hyviä hiilareita. Niitä tarvitaan paitsi ravitsemukseen myös syövän torjuntaan. On olemassa huonojakin hiilareita, lähinnä raffinaatit.
Vhh:sta esimerkki on joku Atkins, jonka verisuonet olivat huonossa kunnossa ja hän sai sydäninfarktin jo 71 vuotiaana.
Kuitenkin väistämättä infarktiin johtavaa perinnöllisen fh-taudin vaikeampaa muotoa sairastaa väestöstä vain joka miljoonas. Mutta Suomessakin sydän- ja verisuonitauteihin kuolee joka neljäs.
Mitäs paskaa tääl taas jauhetaan?
hiilareista, että ihminen tarvii hiilareita. Kuidut on hyvä esimerkki siinä. Ne on vaan hiilareita jotka eivät imeydy elimistössä. Muita hiilareita keho ei teknisesti tarvi, koska se pystyy niitä tekeen itsekkin. Mut mitää nollahiilariruokavaliota en kyl pidä hyvänä. Jostain ne suoja-aineet on otettava.
Toiseksi Atkins joka kehitti Atkins- dieetin ei kuollut sydäninfarktiin ja samalla hänen veriarvonsa olivat hyvät 6 viikkoa ennen kuolemaansa.
Kolmanneksi Atkinssin ylläpitovaiheen ruokavalio on yksi terveellisimmistä maailmassa. En tarkoita alun induktiota, jota ihmiset Atkinssin ruokavalioksi luulevat.
VHH-dieetillä on hyvät edellytykset sydän- ja verisuonitautien ennaltaehkäisyssä. Tiedän että ihmiset eivät tätä usko, mut ei se mua haittaa.
rukiissa on 55g/100g hiilihydraattia.
perunassa on niitä tärkeitä tärkkelyksiä ;)
kiinnostaa. Kerro tarkemmin!
Eihän kukaan estä sinua suhtautumasta ruokavalioon kuin uskontoon. Itsehän sinän vastaat terveydestäsi.
Atkins SAI infarktin vaikka, kuten totesin, elintavoista riippumattoman infarktin saa väistämättä vain joka miljoonas.
Atkins ei todellakaan kuollut infarktiin vaan aivovammaan jonka sai kaatuessaan. Mulla on todella loistava olo koko ajan ja siinä sivussa painokin on tippunut mukavasti, vaikka painon tippuminen ei olekkaan se pääasia. Yleinen käsitys hän on että Atkins on joku ihme laihdutus dietti. En mistään hinnasta vaihtais takaisin hiilareiden syöntiin. Kaikille ei tietenkään sovi sama kuin minulle, vaan jokaisen pitää etsiä itselle sopiva määrä hiilareiden suhteen. Se on kuitenkin varma että nyky suositusten mukaan ihmiset syövät aivan liikaa hiilihydraatteja jo normaali ruoassa, eikä mukana ole edes sitä tolkutonta karkkien ja pullien syömistä. Sitten ihmetellään että miksihän meillä on tuota diapetesta ja sydän tauteja niin paljon. Älkääkä hyvät ihmiset tuomitko vhh: ruokavaliota, jos ette edes ole kokeilleet. Luulen että yllättyisitte vaikutuksesta positiivisesti. Ja vhh:han tarkoittaa vähähiilihydrattista eikä sitä että hiilareita ei syödä olleenkaan.
jätä pois kokonaan tai vähennä:
valkoiset jauhot, perunat,pastat, riisit, sokerit, valmiit maustekastikkeet, kaikki, mihin on lisätty sokeria, lue siis tuoteselosteet tarkkaan
Itse otan esim. riisiä vain yhden desin aterialla,loput korvaan kasviksilla ja vihanneksilla
en lisää sokeria mihinkään, en tee kastikkeita, en leivo enää, en syö liha-ym. piirakoita, enkä pullaa, en limuja, enkä varsinkaan maustettuja viilejä ja jogurtteja. Oletko katsonut, kuinka paljon niissä on sokeria?
Näitä kun katsot tarkkaan, vhh ei tule kalliiksi.
Aika yksitoikkoinen toi vhh, kun ei sais syödä maitotuotteitakaan. Mitä siinä sit saa syödä? Lihaa, rasvaa ja joitakin kasviksia?
voi syödä maitotuotteita ja ei vain joitakin kasviksia vaan aika vapaasti kasviksia ja salaatteja. Rasvaa sellaisenaan nyt ei kukaan syö, mutta monipuolisesti lihaa, kalaa, kanaa. Periaatteessa kaikkea muuta paitsi ei jauhoja, perunaa, riisiä, maissia ja hedelmistä pyrittävä välttämään esim banaania. Monipuolisuus on sitten kiinni mielikuvituksesta.
ei todellakaan ole tuota mitä ehdoitat. Ja VHH ei myöskään ole yhtään sen yksitoikkoisempi, kuin esimerkiksi painovartijat. Monessa suhteessa jopa sallivampi. Matitotuotteet ei ole kielletty, esimerkiksi ei tarvitse käyttää mitää kevyt juustoja ja kermoja vaan voi käyttää aitoja tuotteita. Samoin maustamattomat jugurtit käy aivan hyvin, eli jättää ne sokeroidut sinne kauppaan ja käyttää marjoja niiden tilalla.
Tässä yksi linkki jossa kerrotaan lisää.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000012349905
Moderni vähähiilihydraattinen dieetti on kallis ja erittäin epäekologinen. Lehmää ja possua pitää teurastaa teurastamasta päästyään, jotta aamiainen irtoaa. Viljaa ja riisiä sekä juureksia saa ekologisemmin.
Välimeren dieetti on halpa, ekologinen, rasvaa korostava ja maistuva. Taatusti terveellisempi kuin voilla ja lehmänlihalla mässäily. Hiilihydraatit ovat kunnollisia ja dieetti on tervejärkinen.
kun ihmiset eivät käsitä sitä, että VHH - ruokavalio EI tarkoita Voilla ja Lehmänlihalla MÄSSÄILYÄ.... voi hyvänen aika. Juuri tämän takia tästä dieetistä niin kovin riidellään ja sitä moititaan kun luullaan että se painopiste on se RASVA, POSSU JA LEHMÄ, ja niiden kanssa mässäily Hohhohhhoijjakkaa.....Itse kirjaimellisesti mässäilin kyseisillä tuotteilla, sekä vielä lisäksi kaikenmaailman sokereilla ennen kuin siirryin VHH -ruokavalioon. Nykyään tätä rasvaa, possua ja lehmää kuluu aikas lailla vähemmän verrattuna entiseen. Huom: VHH -ruokavalio on KASVISPAINOTTEINEN....PALJON KASVIKSIA, MARJOJA JA KOHTUULLISESTI HEDELMIÄ...HÖYSTEENÄ...ELI SIIS PIKKUPIKKULISÄKKEENÄ ESIM. KALAA/JUUSTOA/PÄHKINÖITÄ/LINTUA TAI MAHDOLLISESTI PUNAISTA LIHAA, JA HUOM: VHH -RUOKAVALIOLLA OLLESSAAN EI TARVITSE EDES OLLA LIHANSYÖJÄ.
tuosta juuri on kyse: jätetään pois valkoiset jauhot, sokerit, valkoiset pastat ja riisi sekä kaikki einekset ja keksit sun muut epäterveelliset valmistuotteet, jotka on tupattu täyteen juuri noita epäterveellisiä täyteaineita.
Ei luulisi olevan vaikea ymmärtää kenenkään. Hirveän ongelman ihmiset kehittävät ruokavaliostaan, kun ei tarvitse tehdä muuta kuin välttää teollista ruokaa: kaikki muu on sallittua.
Itse vapusta saakka olen ollut VHH-ruokavaliolla ja voin sanoa, etten nälkää ole kärsinyt. Kiloja on tippunut muutama ihan itsekseen ja mikä tärkeintä, vyötärökumpu on pienentynyt huomattavasti. Kuituja tietysti syön (leseet, hedelmät, vihannekset), mutta sehän tietysti kuuluu asiaan, koska lese on terveellistä ja luonnollista ruokaa.
Atkinssonssi on on ihan huijausta. Huijaatte itseänne. Kuolette kuitenkin. Rasva lihottaa, sokeri ei. Sokeri sitäpaitsi on luonnontuote, se vaan EI VOI OLLA EPÄTERVEELLISTÄ.
Perunaa ja leipää on pakko syödä, muuten kuolee ihan varmasti hetikohta. Jos elimistö on tottunut syömään kermakakkua on erittäin vaarallista jättää kermakakut syömättä.
Ei hitsi... nyt ei kestä enää... pakko oli tulla heittämään tänne tälläistä potaskaa. Nimittäin olen itse ollut karppina yli vuoden joten voitte kääntää kaiken ylläkirjoitetun käänteiseksi :-) :-) :-)