Perkaamattomat

muikut

voissa paistettuna.Ainankin meidän kohdalle sattui, kun ostimme torimyyjältä kipposellisen isossa wok-pannussa paistettuja muikkuja. Sen olisin vielä ymmärtänyt, että pää on jätetty, mutta sisälmykset ja suolikin olivat jätetty poistamatta. Kannattaa siis edelleenkin itse paistaa kalat, jotka aikoo syödä. Vai onko muille sattunut vastaavaa?

8

3780

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruotija

      Minkähän kokoisia ostamasi muikut mahtoivat olla?

      Käsittäkseni kaikkein pienimmät neulamuikut ("Kitkan viisaat" ja niitä vastaava kokoluokka) valmistetaan perinteisesti syötäväksi sellaisinaan ja niiden syömiseen tottunut ei pidä asiaa minkäänlaisena ongelmana. Noiden minimuikkujen puhkomisessa olisikin aivan tautinen työ – millä tahansa tuntipalkalla mitattuna muikuista tulisi niin kalliita, ettei niitä kukaan ostaisi!

      En osaa sanoa kokorajaa, mistä ylöspäin muikut on tapana puhkoa ruuaksi valmistettaessa. Neulamuikkuja tulen itse harvemmin syöneeksi missään muodossa, isompia toki usein ja mielelläni ja aina ilman sisälmyksiä.

      • hep hep

        revitään kurkku auki


    • Ressu

      Ne torimyyjät puhuvat "näppimuikuista".

      Sellaisten muikkujen pyytäminen järvestä on tuhlausta. Jättäisivät kasvamaan, niin olisi sitten isompia vuoden parin päästä.
      Ne pikkumuikut on pyydetty troolilla ja siinä kalastetaan kaikkia kaloja. Muikutkin pyydetään pienimmästä isompaan.
      Isommista saadaan kunnon hinta, mutta pienimmät ovat kalastajan kannalta arvottomia. Torin muikunpaistaja saa ne lähes ilmaiseksi.

      Verkkopyynnissä voidaan verkon silmäkoolla vaikuttaa siihen, minkä kokoisia muikkuja halutaan pyytää. Isommat jäävät verkkoon, mutta minimuikut uivat verkon lävitse ja jäävät kasvamaan järveen.

      Muikun verkkokalastusta myyntiin harrastetaan ainakin Kainuussa. Ostin Kiantajärven tosi kookkaita muikkuja muutama viikko sitten.

      Pikkumuikkujen friteeraaminen on syöjän aliarvioimista. Sillä valmistustavalla ei ole perinteitä. Se on uuden ajan keksintö.

      Muikku on arvokala, se pitäisi näkyä myös ruoan valmistuksessa.
      Perinteisesti muikku on perattu suoli ulos vetäen. Kalan vatsaa ei ole avattu, vaan suoli on vedetty sormin kidusten tienoila. Pää on saatettu jättää jäljelle. Myös muikun mäti on jäänyt kalan sisään. Mäti on syöty myös.

      Olen perannut muikkuja sisälmyksettömäksi ja jopa täysin ruodottomaksi silakkafileen tapaan. Taustalla on ollut halua parantaa lasten kalansyöntiä. Lapset pitävät paistetuista muikuista. Ruodollinenkin käy, mutta ruodoton on paras.
      Perkaan muikkuja kerralla vaikkapa pari kiloa, teen työn monessa vaiheessa tavallaan sarjatyönä. Puhdistan kalan sisuksen erittäin hyvin, silloin se on miellyttävä syödä ja siistin näköinen. Puuhassa menee aikaa, mutta tulos on hyvä.

      En tiedä, onko ruodottamasta muikusta teollista sovellusta. Silakan tapaan.

      Syökää muikkua, se on terveellistä!

      • jou jou

        piti puheen,pientä pitää vetää ylös kun kaikille ei riitä ruokaa eikä koko kasva.mix pitäis fisu tarjota aina "perinteiseen" tapaan.ainaski monet kaupunkilaiset on tykänneet kovasti


      • Ressu
        jou jou kirjoitti:

        piti puheen,pientä pitää vetää ylös kun kaikille ei riitä ruokaa eikä koko kasva.mix pitäis fisu tarjota aina "perinteiseen" tapaan.ainaski monet kaupunkilaiset on tykänneet kovasti

        Perinne ei ole tärkeintä. Tärkeintä on hyvä ruoka.
        Lisäksi sallivuus.
        Jokainen saa valita, mitä syö.
        Perinne kahlitsee joskus ruoan kehityksen ja ainakin ihmisen terveyden kehityksen. Vanhat metodit eivät aina sovi nykypäivään. Esimerkiksi voin käyttö.

        Syö "näppimukuja", se on terveellistä. Ihan tosi.
        Kala on hyvä ruoka ainakin muutaman kerran viikossa.
        Eikä "näppimuikku" ole huono vaihtoehto.


      • muikut olivat
        Ressu kirjoitti:

        Perinne ei ole tärkeintä. Tärkeintä on hyvä ruoka.
        Lisäksi sallivuus.
        Jokainen saa valita, mitä syö.
        Perinne kahlitsee joskus ruoan kehityksen ja ainakin ihmisen terveyden kehityksen. Vanhat metodit eivät aina sovi nykypäivään. Esimerkiksi voin käyttö.

        Syö "näppimukuja", se on terveellistä. Ihan tosi.
        Kala on hyvä ruoka ainakin muutaman kerran viikossa.
        Eikä "näppimuikku" ole huono vaihtoehto.

        n. 12 cm:n mittaisia eli ei siis aivan pienimmästä päästä. Perinteisesti paistan muikut aina itsekin voissa; oli kokoluokka sitten mikä tahansa. Isommat laitan aina fileiksi. Meillä koko perhe tykkää muikuista; lapsetkin ovat syöneet niitä pienestä pitäen (nyt 8- ja 11-v.)Yleensäkin syömme kalaa joka viikko jossain muodossa, jos sitä vain on saatavilla. Itse syön myös neulamuikkuja, vaikka ovatkin ns. tönkkösuolattuja.
        Alullelaittamassani viestissä ihmettelin niitä sisälmyksiä,sillä kyllä me muikun maun väkeväksi tekevät. Parempaa saa itse paistamalla ja ainankin voi olla varma kalan tuoreudesta. Meillä ensimmäinen kokeilu jää kyllä viimeiseksi.
        T. alkuper. viestin kirjoittaja


    • nami_nam
    • 42354dgsd

      Kotkan kalamarkkinoilta ostin joskus savuahvenia. Ihan isojakin, 400-500g ja olivat savustettu kaikkineen, ei vatsaa auki ei mitään. Hyi helvetti oikeest!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      140
      5689
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      78
      3230
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1705
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      972
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      76
      964
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      934
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      845
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    Aihe