rosepippurikastikkeen ohje?

puntila

osaisikos joku neuvoa hyvän ja yksinkertaisen rosepippurikastikkeen ohjeen?

3

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokitar

      Alkuperäinen pippurisoosihan on kasaan keitettyä kermaa, siis kuohukermaa...mutta voit tehdä sen ruokakermastakin (vihree purkki...)Siis 1 prk kermaa, 2rkl sinappia, n.1rkl HP-kastiketta,n.2tl worschester-kastiketta, grillimaustetta ja murskattuja rosepippureita. Tee helahoito paistinpannulla, eli kerma kuumaan pannuun ja muut aineet perään, sekoittele ja hauduttele, kunnes sakeutuu. Suurusta tarvittaessa maizenalla, pari tl veteen ja sinne vaan...Parashan tuos´ta soosista tulisi, jos sen tekisi paistinpannu8ssa pihvien päälle, niinkuin oikeesti kuuluu... eli paista eka pihvit (naudan ulkofileestä ta possunulkofileestä ohuempia selyksiä)kumminkin puolin ja mausta grillimausteella ja voitele sinapilla, ja hulauta kermat perään ja muut mausteet ja hauduta...nami..

    • Faxe

      Pippurikastike

      4 dl punaviiniä
      3 dl mustaherukkamehua
      3 tl rosepippuria
      suolaa
      ripaus sokeria
      1 rkl voita

      Laita pippurit tulikuumaan kattilaan.
      Paahda hetki ja anna jäähtyä vähän.
      Lisää punaviini ja mustaherukkamehu.
      Keitä hiljalleen niin, että jäljelle jää n. puolet.
      Mausta suolalla ja jos kastike tuntuu kirpeältä, ripauksella sokeria.
      Tiputtele voita kokkareina valmiiseen kastikkeeseen, niin saat hyvän kiillon.

    • Terve syöjä

      Mutta mieleeni tuli äitini kesäinen kylmä kastike. Siihen tulee kermaviiliä, raejuustoa, rosé -pippuria ja kevätsipulin varsia. Ja muut perinteiset kermaviilikastikkeen mausteet eli suola, hunaja ja sitruunamehu. Jos sinulla on hyvää sinappia, voit sillä terästää soosia. On muuten helkkarin hyvää uusien perunoiden kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe