osaisikos joku neuvoa hyvän ja yksinkertaisen rosepippurikastikkeen ohjeen?
rosepippurikastikkeen ohje?
3
730
Vastaukset
- kokitar
Alkuperäinen pippurisoosihan on kasaan keitettyä kermaa, siis kuohukermaa...mutta voit tehdä sen ruokakermastakin (vihree purkki...)Siis 1 prk kermaa, 2rkl sinappia, n.1rkl HP-kastiketta,n.2tl worschester-kastiketta, grillimaustetta ja murskattuja rosepippureita. Tee helahoito paistinpannulla, eli kerma kuumaan pannuun ja muut aineet perään, sekoittele ja hauduttele, kunnes sakeutuu. Suurusta tarvittaessa maizenalla, pari tl veteen ja sinne vaan...Parashan tuos´ta soosista tulisi, jos sen tekisi paistinpannu8ssa pihvien päälle, niinkuin oikeesti kuuluu... eli paista eka pihvit (naudan ulkofileestä ta possunulkofileestä ohuempia selyksiä)kumminkin puolin ja mausta grillimausteella ja voitele sinapilla, ja hulauta kermat perään ja muut mausteet ja hauduta...nami..
- Faxe
Pippurikastike
4 dl punaviiniä
3 dl mustaherukkamehua
3 tl rosepippuria
suolaa
ripaus sokeria
1 rkl voita
Laita pippurit tulikuumaan kattilaan.
Paahda hetki ja anna jäähtyä vähän.
Lisää punaviini ja mustaherukkamehu.
Keitä hiljalleen niin, että jäljelle jää n. puolet.
Mausta suolalla ja jos kastike tuntuu kirpeältä, ripauksella sokeria.
Tiputtele voita kokkareina valmiiseen kastikkeeseen, niin saat hyvän kiillon. - Terve syöjä
Mutta mieleeni tuli äitini kesäinen kylmä kastike. Siihen tulee kermaviiliä, raejuustoa, rosé -pippuria ja kevätsipulin varsia. Ja muut perinteiset kermaviilikastikkeen mausteet eli suola, hunaja ja sitruunamehu. Jos sinulla on hyvää sinappia, voit sillä terästää soosia. On muuten helkkarin hyvää uusien perunoiden kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335697- 765179
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1503309Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky232610- 432239
- 492168