Itse en ainakaan syö ennenkun se on kuollutta. Poikkeuksena jonkun rehun saatan(paino sanalle SAATAN) joskus pistää elävänä poskeeni. Yleensä kyllä sekin kiinankaali jota syön on jo kuollu kun olen sen pilkkonu ja tomaatti myös, saatikka hirvet, metsot, teeret, siat, lampaat, naudat ym. Jotenkin perverssiä olisi noita elävänä alkaa syömään...
syökö joku elävää ravintoa!?
5
1400
Vastaukset
- Kiril
lehmää jos se on kuollut navettaan, mutta jos se teurastetaan niin sitten syön mielelläni.
- Kiril minulle
mitä lehmälle tapahtuu kun sille ammutaan pulttipistoolilla pultti kalloon noin 5cm silmien taakse?
Minä tiedän kun olen sen tehnyt. - Kiril
Kiril minulle kirjoitti:
mitä lehmälle tapahtuu kun sille ammutaan pulttipistoolilla pultti kalloon noin 5cm silmien taakse?
Minä tiedän kun olen sen tehnyt.Silloin on kyseessä eläimen teurastus, jonka seurauksena eläin kuolee. Eläin voi kuolla myös omia aikojaan. Molemmat ovat kyllä kuolleita, mutta ravinnoksi käytettävästä eläimestä puhuttaessa ei voi eikä saa käyttää yksinään sanaa kuollut. En haluasi nähdä kaupan lihatiskillä mainosta, jossa erikoitarjouksena on kuollutta lihaa.
- eikä elävää
Kiril kirjoitti:
Silloin on kyseessä eläimen teurastus, jonka seurauksena eläin kuolee. Eläin voi kuolla myös omia aikojaan. Molemmat ovat kyllä kuolleita, mutta ravinnoksi käytettävästä eläimestä puhuttaessa ei voi eikä saa käyttää yksinään sanaa kuollut. En haluasi nähdä kaupan lihatiskillä mainosta, jossa erikoitarjouksena on kuollutta lihaa.
No, ei siellä kyllä elävääkään lihaa voida mainostaa. Mutta jos kysytään, että onko syömäsi liha kuollutta vai elävää, niin tottahan sinäkin myönnät että se on kuollutta enemmän kuin elävää.
Tekopyhää kiertelyä, etteikö voisi myöntää, että syömäsi liha on kuollutta, tapettua ja raa'asti murhattua. - Sisu-haukku
eikä elävää kirjoitti:
No, ei siellä kyllä elävääkään lihaa voida mainostaa. Mutta jos kysytään, että onko syömäsi liha kuollutta vai elävää, niin tottahan sinäkin myönnät että se on kuollutta enemmän kuin elävää.
Tekopyhää kiertelyä, etteikö voisi myöntää, että syömäsi liha on kuollutta, tapettua ja raa'asti murhattua.elikä teurastettua?? Synonyymi noille äskenmainitsemillesi mutta ehkä korrektinpi tässä asianyhteydessä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708