Nyt kertokaas, jos tiedätte:
Olen eroamassa Tehystä ja haluan silti pysyä työttömyyskassan jäsenenä. Tuo kassan maksu siis kuului Tehyn jäsenmaksuun, mutta nyt kun eroan, kassalle pitää tietty ilmoittaa asiasta. Olisin vain halunnut tietää, paljonkohan tuo pelkän kassan jäsenmaksu mahtaa olla? Onko kellään tietoa? Ja maksetaanko kerran vuodessa vai miten? KIITOS jos joku viitsi vastata!
TEHYstä eronneen työttömyyskassan jäsenmaksu?
7
5870
Vastaukset
- ja tehyn sivuille
eiköhän se sieltä selviä, siellä pitäis olla säännöt ja maksut.
- T u t k a i n
Tuohan on sellainen asia, että se pitää asiakkaalle ilmoittaa. Yleensä pelkkä työttömyyskassamaksu maksetaan kerralla, mutta Tehyllä voi olla oma sääntönsä. Koska olet jäsen, pääset näillä sivuilla pidemmälle, kuin minä:
http://www.tehy.fi/jasenyys/jasenmaksut/
http://www.tehy.fi/tyottomyysturva/
http://www.tehy.fi/yhteystiedot/tyottomyyskassan_yhteystiedot/- T u t k a i n
Kassamaksun pitää lain mukaan olla sama sekä Tehyn jäsenelle, että ulkopuoliselle.
- vielä tehyläinen
T u t k a i n kirjoitti:
Kassamaksun pitää lain mukaan olla sama sekä Tehyn jäsenelle, että ulkopuoliselle.
Olen siellä TEHYn sivuilla viettänyt aikaa tunnin jos toisenkin lueskellen niitä kaiken maailman sääntöjä ja muita, mutta siellä ei yksinkertaisesti ole tuota tietoa kassan jäsenmaksuista, tai yleensäkään tehystä eroamisesta, miten se käytännössä tapahtuu.
Tehyn jäsenmaksu kun määräytyy niin et se on muistaakseni 1,2% palkasta tai jotain sinnepäin. Itselläni vähän päälle 20 kuussa. Ja siis se kassan jäsenmaksu sisältyy tuohon.
No mutta pitää kysellä suoraan sieltä kassalta tuota asiaa..ihan vaan ajattelin kysästä jos ois joku tiennyt. - lähis
T u t k a i n kirjoitti:
Kassamaksun pitää lain mukaan olla sama sekä Tehyn jäsenelle, että ulkopuoliselle.
Eipähän nyt heitellä puuroja ja vellejä sekaisin liitto ja työttömyyskassa on aivan eriasioita, vaikka se kassa olisi kuinka tehyn työttömyyskassa. liiton ei tarvitse neuvoa sellaisa henkilöitä jotka kuuluu vain tehyn työttömyyskassaan. täydellä jäsenmaksulla saa niin liiton/kuin kassa neuvontaa, pelkällä kassa maksulla saa vain työttömyyskassasta palvelua.
- jaksamisessa
lähis kirjoitti:
Eipähän nyt heitellä puuroja ja vellejä sekaisin liitto ja työttömyyskassa on aivan eriasioita, vaikka se kassa olisi kuinka tehyn työttömyyskassa. liiton ei tarvitse neuvoa sellaisa henkilöitä jotka kuuluu vain tehyn työttömyyskassaan. täydellä jäsenmaksulla saa niin liiton/kuin kassa neuvontaa, pelkällä kassa maksulla saa vain työttömyyskassasta palvelua.
ja työpaikka kiusaamisesta. Palkasta ei hiiskahdeta. Ei ihmekkään kun kokoomuslainen äänestetty johtoon. Surettavaa katottavaa ;(
- Niin monta kertaa pettynyt
Erosin Tehystä edellisen lakon jälkeen, koska neuvottelut menivät niinkuin menivät. Otin Tehy-lehdestä osoitteen ja ilmoitin, että eroan Tehyn jäsenyydestä, mutta jään työttömyyskassan jäseneksi. Jouduin tekemään sen kaksi kertaa, kun ilmoitus mukamas hävisi. Laitoin sitten saman ilmoituksen ammattiosastolle, palkkatoimistoon ja Tehyyn. Vastaus tuli suurinpiirtein paluupostina. Maksu oli n.50 mk/vuosi. Olen ollut nyt eläkkeellä ja en muista olisiko viimeinen maksu ollut jotain 15€/vuosi kieppeillä. Se selviää työttömyyskassasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1195204- 472869
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332812Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺312561Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231939En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä111687- 1181647
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231425- 971397
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101388