Kaipaisin kirjallisuutta jossa käsitellään suhteellisuusteoriaa ja lähinnä siitä aiheutuvia ilmiöitä. Jotain melko helppolukuista mielellään, eli jossa nyt ei hirveän syvällisesti paneuduttaisi siihen matemaattiseen osioon.
Suhteellisuusteoriaa
kirjallisuutta
9663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuossa on helppolukuinen kirja suht. teoriasta
http://www.ursa.fi/ursa/tuotteet/kirjakauppa/index.php4?TOIMINTO_1=nayta_tuotteet&TUOTE=136&ID_ASIAKAS=1831470911
Kari Enqvist - Suhteellisuusteoriaa runoilijoille.
Olen lukenut, muistaakseni ei sisällä yhtään matematiikkaa.
Pitää muistaa, että suhteellisuusteorian ihmeet perustuvat oletuksiin, jotka ovat liiallisen yksinkertaisia.
Samanlaisia ihmeitä saa syntymään kun olettaa, että äänen nopeus on vakio kaikkien kuunteljoiden suhteen. Tai vaikkapa että "Jumala ei pelaa shakkia".
Tarkoititko että kyseenalaistat koko suhteellisuusteorian? Eiköpähän osa niistä "ihmeistä" ole todistettu jo vuosikymmeniä sitten. Sanooko mm. Michelsonin ja Morleyn koe mitään?
Kai tiedät, että "liiallisen yksinkertaisella" oletuksella siitä, että valon nopeus on vakio havaitsijan nopeudesta riippumatta, on kokeellinen tuki (kuten myös edellinen kirjoittaja huomautti). Kokeellisesti voidaan myös todeta, että havaittu äänen nopeus riippuu havaitsijan nopeudesta. Ei siis kannata olettaa, että äänen nopeus on vakio, mutta valon nopeuden ollessa kyseessä on vastaava oletus oikea.
Erikoinen suhteellisuusteoria on potaskaa. Sanooko Sagnac-ilmiö mitään?
No eipä ole kokeellista tukea! Useat kokeet nimenomaa kiistävät kyseisen oletuksen valon nopeuden vakioisuudesta kaikkien havaitsijoiden suhteen!
Ei Sagnac-ilmiö suinkaan kumoa erityistä suhteellisuusteoriaa. Luepas:
http://www.mathpages.com/rr/s2-07/2-07.htm
Niin. Suhteellisuusteorian kumoaa nimenomaa se, että valon nopeus EI ole vakio!