Korotettua palkkaa pätkätyöläisille

............

Paras pätkätöiden ehkäisykeino olisi maksaa määräaikaisista työsuhteista korotettua palkkaa eli ns. epävarman työnlisää. Tällöin työnantaja ei varmasti turhaan ketjuttaisi työsuhteita. Mikään muu keino ei auta. Jos työntekijä pyytää määräaikaisen työsuhteen vakinaistamista hänen sopimusta ei todennäköisesti jatketa vaan tilalle otetaan joku uusi määräaikainen. Työnantajalle tulee ilmeisesti halvemmaksi perehdyttää aina uusi työntekijä enemmin kuin vakinaistaa vanha. Toivottavasti päättäjät tekevät asialle jotain. Näennäinen työttömyystilastojen siivoaminen ei auta mitään jos ihmiset voivat pahoin. Pätkätyöläisen elämä on varmasti rankempaa kuin työttömän.
Kastijako vakituisten ja määräaikaisten työntekijöiden välillä on poistettava!!!

3

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raakki

      Just niin!

      • näin on

        Ay-liikket eivät suostu sellaiseen,vaikka laki olisi tuiki tarpeellinen.
        Kirjoittakaa Lauri Ihalaiselle ja sassiin että panee asian toimeksi ja vallan äkkiä.
        Muutenhan pian kaikki tekevät pätkissä töitä. Toisaaltahan jos kaikki tekisivät pätkiä, niin olsipahan opiksi.
        Mahtais Kelan luukuille olla jonoja koska silloin yhä useamman pitäisi anoa asumislisää yms.koska tuolla saatavalla palkalla ei tule yksinkertaisestikaan eläen toimeen.


      • Missä
        näin on kirjoitti:

        Ay-liikket eivät suostu sellaiseen,vaikka laki olisi tuiki tarpeellinen.
        Kirjoittakaa Lauri Ihalaiselle ja sassiin että panee asian toimeksi ja vallan äkkiä.
        Muutenhan pian kaikki tekevät pätkissä töitä. Toisaaltahan jos kaikki tekisivät pätkiä, niin olsipahan opiksi.
        Mahtais Kelan luukuille olla jonoja koska silloin yhä useamman pitäisi anoa asumislisää yms.koska tuolla saatavalla palkalla ei tule yksinkertaisestikaan eläen toimeen.

        Joku AY-organisatio on estänyt tai kieltänyt sopimuksia suuremman palkan maksun?
        Minulle ei tule mieleen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe