Ennen syötiin kouluruokaa... hmm... miksi? miksi ruuan arvo on nykyään alentunut. Nuoret eivät arvosta kouluruokaa vaikka se on aika täydellinen asia vaikka verrattuna siihen iankaikkiseen ampomaahan. mutta... suurin osa maalta tulevista syövät kouluruokansa mutta kaupunkilaiset taas eivät. Ihmisen oma sivistys siis oikeastaan on alentanut ruuan arvoa. Siis... aika paska homma
Tässähän
6
679
Vastaukset
- ...
Ja kuinkahan paljon sulla on kokemusta siitä, että maalaiset syövät, mutta kaupunkilaiset eivät?
Sekin taitaa oikeasti riippua ihan kuule koulun koosta. Luonnollisesti kapungeissa on isommat koulut kuin maalla, joten ruokakaakin täytyy tehdä enemmän. Jossain pienessä änkiläläisessä kyläkoulussa keittäjän on helppo tehdä muutamalle oppilaalle itse ruoat, kun taas näissä Suomen "suurissa" kaupungeissa ruoat tulevat keskuskeittiöistä. Luonnollisesti ruoan laaduissa on silloin eroa.
Ja kyllä meidän koulussa on ruokala aina ruoka-aikaan aivan täpötäysi, ja kaikki, jotka kynnelle vain kykenevät, tulevat kyllä syömään. Paria poikkeusta nyt lukuunottamatta. Caikka Helsingissä asutaankin :p
"Ihmisen oma sivistys siis oikeastaan on alentanut ruuan arvoa."
Niin? Pyritkö nyt jotenkin vihjaamaan, että maalaiset ovat jotenkin sivistymättömiä? :D - minä88
Olen samaa mieltä, että nykyään kouluruokaa ei arvosteta niin paljon kuin ennen. Mutta kouluruuan taso on laskenut paljon. Esim. vanhempani muistavat kouluruuan olleen todella hyvää. Itse olen jo monta vuotta käynyt koulua, mutta en ruasta kauhean paljon vieläkään pidä, silti käyn aina koulussa syömässä. Johtuneeko siitä, että ennen keittäjät tekivät ruuat itse.
Eniten ehkäpä yläasteella jotkut nuoret kapinoivat, eivätkä käy syömässä, mutta kyllä minun aikanani suurin osa söi. Jos huomattiin, että joku ei syö, joutui terveydenhoitajan puhutteluun..
En usko, että kaupunkilaisten ja maalaisten välillä on kuahean paljon eroja kouluruuan suhteen. Samanlaisia ihmisiähän me kaikki olemme..
Onneksi kouluruoka on vielä ilmaista ja he jotka haluavat saavat käydä syömässä.:) Ehkä se on vähän niin että se ruoka on meille itsestäänselvyys - mehän nyt 2000-luvulla saadaan ruokaa enemmän kuin tarvitaan!
Ei osata enää arvostaa sitä että saadaan ruokaa ja unohdetaan että jossakin yhäkin nähdään nälkää ja suomessakin oli nälänhätää vielä muutama sukupolvi sitten.- ruusu
Kyllä meidän koulussa ainaki arvostetaan ruokaa paljonkin ja oppilaat tykkäävät mennä syömään ja pitävät ruoasta. Ainahan se tietenkään ei voi olla kaikkien makuun. Asun Suomen kolmanneksi suurimmassa kaupungissa, enkä ole huomannu eroa, vaikka olen asunut maallakin.
Olen huomannut, että kouluruoan taso todellakin on laskenut. Kouluruokaan voisi satsata enemmänkin, koska kouluruoka on kumminkin erittäin tärkeä varsinkin kasvaville nuorille. "Nuoret eivät arvosta kouluruokaa vaikka se on aika täydellinen asia vaikka verrattuna siihen iankaikkiseen ampomaahan. mutta... suurin osa maalta tulevista syövät kouluruokansa mutta kaupunkilaiset taas eivät"
No itse elän kaupungissa ja syön aina kouluruokaa!- käpälä
Mä kyl pidän kouluruuast..Tai noh , piidän ja pidän..Syön, muuten tulee päänsärkyä :u
Ihan hyväähän se JOSKUS on.. :D
noh..Ennen ne söi jtn makaronivelliä*yök*
Ainakin kun ukki oli piäni :u
Tai sii skävi koulus..Nykyään on sit paaaljon parempaa ruakaa ku se!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 684537
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h704292Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv692854Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222156Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.582008Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111383- 1851298