olen todennut etten voi syödä hesburgerin tai rollsin hampurilaisia,koska hetken päästä syötyäni sen,vatsaani alkaa polttelemaan ja sitten täytyy kiiruhtaa vessaan.vatsa kramppaa ja voin todella pahoin.tein oman diagnoosin ja päädyin siihen,että vatsani ei kestä raakaa kananmunaa,jota on majoneesissa.samat oireet tulivat syötyäni omatekemää makaronilaatikkoa,johon laitoin munamaidon.mutta eikö kananmunan pitäisi olla siinä kypsää?keksiikö kukaan mistä oireet voisivat johtua...?ruokamyrkytys se tuskin oli,sillä miehelleni ei tullut minkäänlaisia oireita.olen huolissani,sillä olen rv 23 raskaana.vaikuttaakohan se jotenkin myös sikiöön?
kananmunasta vatsa sekaisin??
inka
35902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kananmuna käy helposti vatsalle ja voi kai se olla, että raskaus on herkistänyt sinut. Moni lapsi on kananmunalle allerginen ja tiedän useita aikuisiakin, jotka eivät voi syödä kananmunaa sellaisenaan. Tuskinpa mistään tämän suuremmasta tai vaarallisesta on kysymys, sinun täytyy vain rajoittaa kananmunan käyttöä. Oletan, että jos haluat syödä hampurilaisia, voit pyytää ilman majoneesia ja makaronilaatikon tekee helposti kasvis- tai lihaliemeen.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=suolistovaivat_area;action=display;num=1088493594;start=
Mieheni tapasi syödä puolikypsiä munia, mutta enää ei sovi. Vatsa menee sekaisin hänelläkin, ei kuitenkaan mitään pahaa oloa. Minkäänlaisia allergioitakaan ei ole todettu. Ikää jo 55v.
Liittyisiköhän sinun tapauksesi jotenkin raskauteesi, vai oletko jo aikaisemmin huomannut samaa?