pekingin keitto

moona

onko kellään ohjetta tähän keittoon?
ihastuin niin siihen kiinalaisessa ravintolassa että on pakko saada tehdä sitä useammin.

3

3089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • soppanen

        kiinalainen keittiö
        http://www.keittotaito.com/kiinalaisen_keittion_salaisuudet.html

        Hot and Sour Soup
        4 annosta

        4 kuivattua siitakesientä*
        1 dl kuivattuja liljankukkia (dried day lilly)*
        200-300 g kananrintaa leikattu ohuiksi suikaleiksi
        1 dl bambunversoja leikattu ohuiksi suikaleiksi
        2 tl tuoretta inkivääriä pieneksi raastettuna
        1 l kanalientä
        2 dl sienen liotusvettä
        4 tl soijaa
        1 tl sokeria
        1 tl valkopippuria
        4 rkl mustaa Chinkiang-etikkaa*
        1 rkl maissijauhoa veteen sekoitettuna
        2 kananmunaa
        2 tl seesamiöljyä
        2-3 tl chiliöljyä (käytin jotain valmista Kiinalaista chiliöljyä)
        2 rkl kevätsipulin vartta
        kourallinen tuoreita herneitä
        Panisin keittokanan painekattilaan ja sitten
        -Aloita liottamalla sienet ja liljankukat. Aseta sienet ja kukat omiin kulhoihin ja kaada kiehuvaa vettä päälle. Anna liota 20 minuuttia. Muista lopuksi säästää 2 dl sienten lioutuslientä. Liotusajan jälkeen, puserra vesi pois sienistä ja kukista. Ota sienten kantaosat pois ja leikkaa hatut suikaleiksi. Leikkaa liljankukista kovat varret pois, halkaise kukat ja leikkaa sitten kahtia, noin sentin tai parin pätkiksi.

        Kun kukat ja sienet ovat likoamassa, valmista muut ainesosat. Leikkaa kanafileet ohuiksi suikaleiksi ja aseta kulhoon. Mausta kana raastetulla inkiväärillä ja 1 teelusikallisella soijaa. Jätä odottamaan. Leikkaa myös bambunversot ohuiksi suikaleiksi. Ota muut raaka-aineet pöydälle valmiiksi.

        Kiehauta kana- ja sienten lioutusliemi kattilassa. Lisää loput soijasta (noin 3 tl), Chinkiang-etikka, sokeri, chiliöljy ja valkopippuri.

        Kun liemi taas kiehuu, lisää kanasuikaleet, sienet ja bambunversot. Anna kiehua noin 5 minuuttia. Lisää sitten liljankukat ja herneet ja kiehuta kunnes herneet ovat melkein kypsiä. Lisää nyt maissijauho sekoitettuna veteen ja kiehuta kunnes keitto vähän saostuu.

        Lisää kevyesti vatkatut munat viimeiseksi ohuena norona. Ota kattila pois liedeltä ja anna seisoa puoli minuuttia ja sekoita keittoa rauhallisesti (oma kanamunani kyllä vähän paakkuuntui ja jouduin sitä haarukalla hieman hajoittamaan).
        Mausta keitto lopuksi seesamiöljyllä ja sipulin varrella.


      • enlaita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe