Kuinka kauan aikaisemmin voi täytekakun tehdä?
Esim. Jos juhlat on sunnuntaina niin voiko kakun tehdä jo perjantaina. Tekemisen jälkeen kakkua säilytettäisiin jääkaapissa.
Täytekakku
3
956
Vastaukset
- herkkuhirmu
.. melkein paistamaan kakkupohjan aikaisemmin, vaikka perjantaina tai lauantaina, mutta kermavaahtoa ei todellakaan kannata laittaa päälle perjantaina, jos juhlat ovat vasta sunnuntaina.
- vaahtera07
Täytekakunhan voi toki myös pakastaa, ilman kuorrutusta eli voit täyttää kakun ja kun sitten haluat sen syödä niin vuorokautta aikaisemmin jääkaapiin. Ja tällöin myös on helpompi se kermakuorrutus tehdä, kun kerma ei niin äkkiä siinä lämpene kun kylmä kakku hohkaa siellä alla =)
Mutta jos ei pakastusta niin voit täyttää kakun valmiiksi jo perjantai-iltana/lauantai aamuna. Maustuu hyvin ja kuorrutus sitten vasta hieman ennen tarjoilua. - Diones
Voi kakun tehdä etukäteen, tai ehkä helpointa ja fiksuinta olisi osissa. Eli leipaset vaikka perjantaina itse pohjan/pohjat. Lauantaina vaikka illemmalla kostutat ja täytät, sunnuntaina ei ole muuta kuin koristella.
Kostuttaminen ja täyttäminen kannattaa aina tehdä edellisenä päivänä että ehtii imeytyä.
Mitä kauemmin kermavaahto on kakun päällä sitä "huonomman" näköiseksi se menee ja vettä tulee pintaan. Että kannattaa jättää se kermavaahdon laitto ja koristelu "viime tippaan" niin on kaunis kakku laittaa sitten tarjolle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238