Voiko jalapenoja pakastaa?
chilin pakastus
5
4716
Vastaukset
- nihoncha
Itse olen ainakin pakastanut tuoreet thai-chilit ja enkä ole koskaan huomannut niissä mitään muutosta. Kannattaa pestä ja kuivata ne ensin niin sitten niitä voi suoraan pakastimesta pilkkoa ruokiin.
- nokinenäkäs
Olen pilkkonut pieneksi ja pakastanut sitten pienissä "pussinyyteissä". Samoin olen laittanut pestoa pakastimeen, kun tuommoinen purkki kuluu niin hitaasti kahden hengen taloudessa.
Itse olen pakastanut Habaneroja siten, että olen silpunnut ne ensin veitsellä pieniksi paloiksi ja sitten pakastanut, enkä ainakaan maussa tai rakenteessa ole huomannut mitään erilaista verrattuna pakastamattomaan. Eiköhän siis Jalapenot siedä pakkasta yhtä lailla.
- Make
Kannattaa pakastaa,säilyy ihan hyvin.Helppo sulatellakkin,pari sekuntia lämpimän veden alla ja hyvvee on.Tosin meikä syö mieluummin vaikka habaneroa kuin jalapenoa,menee jalapenosta maha sekasin...mikäköhän siinä on.Tulisista chileistä ei mene ollenkaan.
- Habanero
Ja vielä sen verran, että voidaan pakastaa siis täysin käsittelemättöminä eli ei tarvitse esikypsentää,poistaa siemeniä jne. Pakkauksesta pakkaseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745148- 332871
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261983Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401932Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951762
- 1671637
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241378Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220