Voiko jalapenoja pakastaa?
chilin pakastus
5
4662
Vastaukset
- nihoncha
Itse olen ainakin pakastanut tuoreet thai-chilit ja enkä ole koskaan huomannut niissä mitään muutosta. Kannattaa pestä ja kuivata ne ensin niin sitten niitä voi suoraan pakastimesta pilkkoa ruokiin.
- nokinenäkäs
Olen pilkkonut pieneksi ja pakastanut sitten pienissä "pussinyyteissä". Samoin olen laittanut pestoa pakastimeen, kun tuommoinen purkki kuluu niin hitaasti kahden hengen taloudessa.
Itse olen pakastanut Habaneroja siten, että olen silpunnut ne ensin veitsellä pieniksi paloiksi ja sitten pakastanut, enkä ainakaan maussa tai rakenteessa ole huomannut mitään erilaista verrattuna pakastamattomaan. Eiköhän siis Jalapenot siedä pakkasta yhtä lailla.
- Make
Kannattaa pakastaa,säilyy ihan hyvin.Helppo sulatellakkin,pari sekuntia lämpimän veden alla ja hyvvee on.Tosin meikä syö mieluummin vaikka habaneroa kuin jalapenoa,menee jalapenosta maha sekasin...mikäköhän siinä on.Tulisista chileistä ei mene ollenkaan.
- Habanero
Ja vielä sen verran, että voidaan pakastaa siis täysin käsittelemättöminä eli ei tarvitse esikypsentää,poistaa siemeniä jne. Pakkauksesta pakkaseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1462444
- 1751681
- 921578
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6865- 68851
- 59815
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745