Olisiko tämä onnellisuutta? Tiedoston kuunteleminen vaatii kaiuttimet ja jonkin mp3 / media playerin, joka windows koneissa on yleensä jo olemassa.
http://www.sro.fi/loytoretki/luennot/mp3/luennot05/Luento 8_12.mp3
Mitä mieltä olette?
http://www.sro.fi/loytoretki/luennot/mp3/luennot05/Luento 8_12.mp3
Mitä mieltä olette?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensin ajattelin, että todella kiinnostava luento, mutta sitten alettiin sotkea uskon asioita onnellisuuteen.
Eräs henkilö pohtii omaa onnettomuuttaan (n. 20 minuutin kohdalla). Miksi ei uskovat ovat monesti onnellisimpia? Tässä hän tekee mielestäni kohtalokkaan virheen turvautuessaan siihen, että ei uskovat joutuvat kuollessaan kärsimykseen. Onnellisuudella ei olisi siis elämässä väliä, vaan sillä että uskoo. Toinen (minusta oikea ja paljon loogisempi) vaihtoehto tähän on hylätä usko yliluonnolliseen ja jumaliin. Uskova henkilö kertoo vaeltavansa Jumalan suojassa ilman todellista ymmärrystä elämän asioista. Se on selvää, pelko ikuisesta kärsimyksestä sulkee pois niin monet oikeat järjellä pääteltävät elämän tosiseikat.
Niin, tuohan on Suomen Raamattuopiston tuottama ja viittaukset myös Raamattuun ja siihen mitä se ihmisestä kertoo, on sitä taustaa vasten varsin luonnollisia. Samoin luennolla ei ryhdytä selittelemään hengellisyyden huomioimisen perusasioita, koska tuo kuuluu luentosarjaan, jonka aikaisemmissa osissa on kerrottu niistä tarkemmin. Koko luentosarja löytyy tuolta:
http://www.sro.fi/loytoretki/index.htm
Tuo viittaamasi kohta on siis lainausta Aasafin psalmista, psalmi 73.
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Ps.73.html
Siinä Aasaf pohtii sitä, miten Jumala sallii jumalattoman menestyvän, vaikka he kasvattavat hyvinvointiaan toisia sortamalla ja kertoo tunteneensa siitä kateutta, koska ei menestynyt yhtä hyvin eläessään rehellisenä, omatunto puhtaana. Jatkossa hän sanoo havainneensa, että kuitenkin se tie jota hän kulkee, on kuitenkin kestävällä pohjalla. Mielestäni siinä ei kuvastu pelkoa ikuisesta kärsimyksestä, vaan mieluumminkin onnellisuus siitä, ettei tarvitse sellaisesta murehtia.
Mielestäni luennossa on monta hyvää pointtia esitettynä, eikä kai nuo viittaukset siihen, mitä pslameissa ja sananlaskuissa kerrotaan ihmisen onnellisuudesta, kuitenkaan ole haitaksi. Nehän kertovat joka tapauksessa vanhoista viisauksista, joihin monet nykyisetkin sananlaskumme perustuvat, olipa Raamatusta muuten mitä mieltä tahansa.