Kalapuikot ja tartarkastike

Habana

Mistäkö mahtaa saada legendaarista (ainakin Helsingin kouluissa) kalapuikkoja & loistavaa tartarkastiketta. Sitä en ole saanut seitsemään vuoteen ja nyt tuli stoppi. Eli mistä tätä herkkua voisi saada?

Onko kaupungilla joku ruokala? Vai täytyykö mun saatana käydä pedagogiset opinnot ensin, jotta pääsen sinne opettamaan. Kerran olin sijaisena viikon, mutta ei sattunut kalapuikkoarpa osumaan sillä viikolla.

15

33859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apu

      Kauppojen pakastealtaat pursuavat kalapuikkoja. Hyllyt notkuvat valmiskastikkeita (mm. tartar-).

      Kai sinulla paistinpannu sentään on käytettävissä – ja liesi – ja ripaus rasvaa pannulle?

      Minne asti uusavuttomuuden raja-aita on siirtynyt?

      • ..............

        Tietääkseni kouluissa on erilaiset uunit kuin kotiuunit, niin niistä ei saa samanmakuisia.
        Sitä paitsi olen kokeillut kaikkia kaupan kalapuikkoja, eikä yhdetkään ole samoja kuin koulussa, tai ainakaan kotiuunilla niistä ei saa samanlaisia.

        Meillä (eri kuin Helsinki) on kalapuikkojen kanssa kermavilikastiketta, ja en ole saanut yhdelläkään kokeilemallani reseptillä samanlaista.


      • yöks

        Olen itsekin haikaillut kalapuikkojen ja tartarkastikkeen perään jo vuosikausia... Kyllähän niitä kalapuikkoja voi kotona paistaa, tottahan toki; mutta ensinnäkin ne eivät maistu samalta jostain ihme syystä, ja toiseksikin minun ongelmani ei ainakaan ole itse kalapuikot vaan juuri tartarkastike. Olen kokeillut useita valmiskastikkeita ja ne ovat aivan hirveitä. Itse kun tekee, niin ihan hyvää se on, muttei sitä oikeaa. Ala- ja yläasteella se oli todella hyvää, lukiossani se oli pahaa. Voi kunpa saisi tietää reseptin tuohon peruskoulun versioon..!!!

        Niitä kalapuikkoja ei muuten paisteta millään paistinpannulla, sinä uusavuttomaksi haukkunut. Ne laitetaan uuniin (siis jos haluaa tehdä koulun tyyppisiä, ja vähemmän rasvaisia). Eivät ne koulun keittiön tädit ehdi mitään pikkusatseissa paistelemaan hellalla, vaan ne laitetaan suurissa vuoissa uuniin.


      • - epäyksinkertainen

        Me ollaan ainaki kokeiltu, en oo löytäny sen vertasta tartarkastiketta mistään, läheskään niin hyvää. Eikä kalapuikotkaan oo kaupasta, mun pannulla paistettuna samaa laatua. On se outoa.


    • nam

      kyseinen yhdistelmä oli kova sana peruskoulu-aikana...kisattiin kavereiden kanssa että kuka syö eniten =)

      • kalaeemelikin tietää sen

        paneroituna korppujauholla, onpa oiva herkku. YÄK!


    • ...........

      Eikös tartar ole pihvi?

    • Tartarkastike

      En ole syönyt koulun tartarkastiketta, mutta yksi Tartarkastikkeen ohje minulla on:

      Tartarkastike

      200 g kermaviiliä
      0.5 dl kevytmajoneesia
      0.5 dl sinappikurkkurelissiä
      suolaa, sokeria valkopippuria

      Sekoitetaan aineet keskenään ja annetaan maustua kylmässä muutama tunti.

      Itse pidän fileestä tehdyistä kalapuikoista ja paistan ne uunissa. Ripottelen vähän suolaa tai maustesuolaa niiden päälle, koska mielestäni kalapuikot ovat aika mauttomia.

    • Surfer
    • laurelia

      kotona tehdään koulun kalapuikkoja niin että ne kypsennetään uunissa, annetaan jäähtyä ja sitten lämmitetään mikrossa.
      Ja heinzin tartar-kastike osuu mun mielestä aika lähelle sitä koulun. Ja ihan pelkkä voileipäpikkelssi tuubista toimii puikkojen kanssa.

      • asdsadam

        heinzin tartar kastike ei oo kyllä yhtään koulun tartar kastikkeen makusta. koostumuskin aivan eri.


      • kokokolpo

    • Anonyymi

      T"artar-kastike kalapuikoille
      1 prk kermaviiliä
      reilu 1 rkl sinappikurkkusalaattia
      reilusti hienonnettua tilliä

      *Sekoita ainekset keskenään, anna makujen tasaantua viileässä.
      *Voit käyttää kurkkusalaatin sijaan muitakin pikkelsimäisiä tuotteita. Mikäli aiot ruokkia annoksella esimerkiksi koulun, jatka kastiketta piimällä."

      • Anonyymi

        Pitäisi olla samanmakuista kuin se mitä koulussa on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisi olla samanmakuista kuin se mitä koulussa on.

        😋😋


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe