Kuka valmistaja?

Jo aikaisemmin keskusteluissa ilmi käyneiden konvehtien valmistajaa peräänkuulutan. 90- luvulla myynnissä olleet SWEET HOME -konvehdit. Vaalea pakkaus, jossa mummon kuva. Paperipäällisiä, todella hyviä. Aniliininen suklaanmaku. Siis MIKÄ YRITYS VALMISTANUT?
51757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En muista valmistajaa. Mitä makuja niissä oli?

Äänestä
  • Ne kaikki konvehdit oli samanlaisia. Sellaista vähän niinku vaniliinin makuista suklaata. Vaalea maitosuklaa. Yksittäispakattuja. Saman muotoisia kuin Budabest konvehdit ja se laatikkokin samanmuotoinen.

    Äänestä

  • Sweet Home kirjoitti:

    Ne kaikki konvehdit oli samanlaisia. Sellaista vähän niinku vaniliinin makuista suklaata. Vaalea maitosuklaa. Yksittäispakattuja. Saman muotoisia kuin Budabest konvehdit ja se laatikkokin samanmuotoinen.

    Budabest-nimisiä konvehteja (eikä kaupunkiakaan).

    Budapest on.

    Sweet Home -nimisiä suklaakonvehteja muistan ostaneeni Finnairin reittilennoilta Keski-Euroopasta kotiin päin tullessani 1980-luvulla. Luulen, ettei niitä valmisteta enää.

    Äänestä

Ainakin Leafilla tehtiin yhteen aikaan SWEET HOME konvehteja.En muista niistä muuta kuin maku oli hyvä.

Äänestä

Ettei olisi ollut Brunberg? Brunbergilla on vieläkin vaaleita nougatsuklaakonvehteja, joissa on vaalea kääre. Muistaakseni kääreessä on nimenomaan stereotyyppinen silmälasipäinen ja harmaahiuksinen mummo luomassa kuvaa autenttisesta, rakkaudella käsintehdystä makeisesta. Suklaan maku on pehmeä kermainen ja makea. Monta ei voi kerralla syödä...Katso www.brunberg.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sweet Home kirjoitti:

Jo aikaisemmin keskusteluissa ilmi käyneiden konvehtien valmistajaa peräänkuulutan. 90- luvulla myynnissä olleet SWEET HOME -konvehdit. Vaalea pakkaus, jossa mummon kuva. Paperipäällisiä, todella hyviä. Aniliininen suklaanmaku. Siis MIKÄ YRITYS VALMISTANUT?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu