Kapitalismi ja epätasa-arvo

t.i.ruskeepaa

"Vasemmisto yrittää lisätä tasa-arvoa vapauden ja turvallisuuden kustannuksella. Oikeisto yrittää vähentää tasa-arvoa joko vapauden tai turvallisuuden lisäämiseksi".

Väitän, että kapitalismi, joka on oikeistolainen "tempaus", ei tee ihmisistä epätasa-arvoisia vaan se lopettaa meritokratian. Meritokratia voidaan määritellä sosiaalisen nousun tavaksi yhteisesti hyväksyttyjen sosiaalisten ansioiden perusteella. Kapitalismissa kuluttajat pakotetaan olemaan samanlaisia, ikään kuin tasa-arvoisia, ja heidät sidotaan kulutusmarkkinoihin opettamalla heille, että he voivat saavuttaa mitä tahansa taloudellisella menestyksellä. Kapitalismissa ainoa tapa nousta sosiaalisessa statuksessa on taloudellinen menestys, johon ei kansa tasa-arvoisesti voi ottaa kantaa. Niinpä se on epätasa-arvoinen, eli oikeistolainen käsite. Se ei kuitenkaan tee ihmisistä yksinkertaisesti ottaen epätasa-arvoisia toisiinsa nähden, koska onhan kaikilla se yksi oikeistolaisten pakottama keino tavoitella menestystä. Sen sen sijaan sitoo kuluttajat sellaiseen järjestelmään, johon he eivät voi vaikuttaa. Kapitalismissa ainoa epätasa-arvoinen suhde vallitseekin kuluttajien ja heidän hallitsijoidensa, eli tuotantovälineiden hallitsijoiden välillä. Nämä omistajat saavat valtansa voiman kokoamalla kansan samojen sääntöjen piiriin, joita omistajat itse hallitsevat, ja jonka vaihtoehdon, meritokratian he tuhoavat.

1

438

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grouco Marxin perikunta

      ... olisi Ruskeepään ihannejärjestelmä?

      Anarkismi, jossa energiatuotanto hoituu varbaalisella paskanjaumasella? Ketään ei tietenkään saisi alistaa oppimiseen eikä työntekoon? Sosiaalisten järjestelmien luominen perheestä alkaen olisi mahdottomuus, koska ne voivat johtaa vaikka "meritokroratiaan"?

      Mutta kaikkien kai pitäisi olla anarkismin kuuliaisia sotureita. Vaikuttaa joltain POl Potia pahemmalta...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      66
      2111
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      33
      1696
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      870
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      756
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      660
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      39
      628
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      129
      569
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      568
    Aihe