"Vasemmisto yrittää lisätä tasa-arvoa vapauden ja turvallisuuden kustannuksella. Oikeisto yrittää vähentää tasa-arvoa joko vapauden tai turvallisuuden lisäämiseksi".
Väitän, että kapitalismi, joka on oikeistolainen "tempaus", ei tee ihmisistä epätasa-arvoisia vaan se lopettaa meritokratian. Meritokratia voidaan määritellä sosiaalisen nousun tavaksi yhteisesti hyväksyttyjen sosiaalisten ansioiden perusteella. Kapitalismissa kuluttajat pakotetaan olemaan samanlaisia, ikään kuin tasa-arvoisia, ja heidät sidotaan kulutusmarkkinoihin opettamalla heille, että he voivat saavuttaa mitä tahansa taloudellisella menestyksellä. Kapitalismissa ainoa tapa nousta sosiaalisessa statuksessa on taloudellinen menestys, johon ei kansa tasa-arvoisesti voi ottaa kantaa. Niinpä se on epätasa-arvoinen, eli oikeistolainen käsite. Se ei kuitenkaan tee ihmisistä yksinkertaisesti ottaen epätasa-arvoisia toisiinsa nähden, koska onhan kaikilla se yksi oikeistolaisten pakottama keino tavoitella menestystä. Sen sen sijaan sitoo kuluttajat sellaiseen järjestelmään, johon he eivät voi vaikuttaa. Kapitalismissa ainoa epätasa-arvoinen suhde vallitseekin kuluttajien ja heidän hallitsijoidensa, eli tuotantovälineiden hallitsijoiden välillä. Nämä omistajat saavat valtansa voiman kokoamalla kansan samojen sääntöjen piiriin, joita omistajat itse hallitsevat, ja jonka vaihtoehdon, meritokratian he tuhoavat.
Kapitalismi ja epätasa-arvo
t.i.ruskeepaa
1
374
Vastaukset
- Grouco Marxin perikunta
... olisi Ruskeepään ihannejärjestelmä?
Anarkismi, jossa energiatuotanto hoituu varbaalisella paskanjaumasella? Ketään ei tietenkään saisi alistaa oppimiseen eikä työntekoon? Sosiaalisten järjestelmien luominen perheestä alkaen olisi mahdottomuus, koska ne voivat johtaa vaikka "meritokroratiaan"?
Mutta kaikkien kai pitäisi olla anarkismin kuuliaisia sotureita. Vaikuttaa joltain POl Potia pahemmalta...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080