Kuinka monta vuotta saa keskimäärin kuntoilla...

Kysymyksen esittäjä

...että saa a) penkistä 140 kiloa b) kyykystä 160 kiloa c) maasta 200 kiloa?

Oletetaan kysyjän olevan tavallinen nuori (18-25), 75-80 kiloinen, aiemmin treenaamaton miekkonen.

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi-paita

      Siihen vaikuttaa niin moni asia. Se on niin yksilökohtaista. Noin kovat tulokset vaatii aikaa ja vaivaa aika tavalla. Varsinkin jos et ole koskaan sen kummemmin treenannut. Ensin pitäisi saada peruslihaskunto kohdalleen ja sitten vasta aloittaa tosissaan treenaamaan. Liian kovalla treenillä heti alkuun saat vaan paikat rikki.

      Itse pidän kyllä hyvää lihaskuntoa ja kaunista kroppaa penkkitulosta tärkeämpänä... tietysti ihan mistä tykkää.

      Yksi asia mikä vaikuttaa myös olennaisesti noihin tuloksiin on tekniikka. Pitäisi olla mukana joku joka voi opastaa sinulle esim. oikean penkkaustekniika. Salilla näkee monesti melkoisia rykäyksiä kun "penkki/hauiskääntö"-miehet treenaa. Tanko jää metrin päähän rinnasta ja rutistellaan ja ritistellään ja tanko kaatuu harteille sun muuta kakkaa.

      Yhteenvetona: kannattaa unohtaa tuommoiset tulokset niin pitkäksi aikaa kun lihaskunto ei kovaan treeniin vielä riitä. Sitten kun peruspumppailu sujuu ja on jo tuottanut tulosta niin voi varovasti siirtyä kovempaan reeniin. Ei sen takia kannata itseään rikkoa.

    • Ram mstein

      Parikymppisenä nostin huntin penkistä ja painoni oli 75 kg. Kolme vuotta myöhemmin penkkitulos oli noin 140 kg ja painoni 90 kg. Eiköhän tuo oma kehitykseni ollut keskitietä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe