miten allergia oireilee

Hei,
kysyisin miten teillä allergisten vauvojen kohdalla on oireillut allergia?

meillä 5 kk. pojalla joka tähän asti on kasvanut todella lujaa vauhtia , on 4-5 kk. välillä tullut vain 2 milliä!! pituutta, painoa n. 450 gr. Samalla oireilee masua niin että yöunet ja nyt päivänokosetkin todella lyhyitä pätkiä : ilmavaivoja itkua eli pieretystä ja pulautusta (tosin aina pulautellut).

Siirryimme tässä 4 kk. jälkeen kokonaan korvikelinjalle, voisiko vaikuttaa allergisoitumiseen. Poika on nyt muutamia viikkoja saanut myös maissi-perunaa ja porkkanaa n.puoli desiä päivä.

Kakka on normaalia, ei vetistä/vihreää tms. kuten kuulee allergiakakkaa kuvailtavan.

Onko kellään neuvoja, parempaa tietoa...olisi ihana kuulla-
huolestuttaa ja väsyttää!!
51021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meilläkin tyttö oli kova pulauttelemaan ja kärsi vatsanväänteistä ekat 3-4kk, sitten kun aloimme antamaan kiinteitä helpotus oli uskomaton! Enää ei ollut pulauttelua ja tuntuu että vatsavaivatkin hävisi sen siliän tein. Nyt tyttö on reipas ja iloinen 10kk eikä valvöta öitä. Eli kiinteät auttoi meillä. En sano, että näin olisi teillä. Allergiakin voi ilmetä niin monella tavalla, että on hankala sanoa onko kyse siitä. Kannattaa nuevolasta kysellä!

Äänestä

Mitä korviketta lapsenne syö??
Meidän pojalle Nan on ainut mikä sopii. Tutteli aiheutti oksentelut, kipeän vatsan, kamalan huudon jne.
Kokeilkaa korvikkeen vaihtoa.

Äänestä

Moi!

Meitin poika on kanssa päälle 5kk ja hänelle on sopinut vain Nanni korvikkeista.... Tutteli laitto vattan ihan sekaisin eli kannattaa kokeilla vaihtoa. Itse käytän vielä jauhetta josta teen itse maidon ja muutama tippa kuplatonia niin ei kupli niin hirveästi.

Kiinteästä voisin sanoa että kokeile jättää se maissi pois!! Meidän pojalle se ei sopinut lainkaan.

Itse olen ruoka-aine allergikko ja yleensä niistä tulevat oireet ovat tulleet aina iholle... kuten kasvojen alueelle, samoin pojalle. Isäntä on vaan niin kärsimätön.... antaa pojalle melkein mitä sattuu!! Täytyy vähän toppuutella sen tekemisiä tai pojan iho menee ihan kamalaksi :)

Jos nuo neuvot ei toimi niin käänny neuvolan puoleen...

Äänestä

Nannia neuvolassa suositeltiin meitin tytylle..Mutta tutteli sopi myös hyvin..tyty oli kuukauden ikäinen kun nukku yönsä, eli minulla ollut aika helppoa..Mutta kokeileppas sitä nannia..

Äänestä

Saattaapi ihan kiinteän ruuan aloittaminenkin auttaa, mutta älä anna montaa ruoka-ainetta vielä ennekuin maha vaivat helpottavat. Maito allergia varsinkin voi ilmetä joko vatsa tai iho-oireina, jos taipumusta atopiaan.
Minä seuraisin ihan vaan maidolla ja esim. perunalla sen aikaa, että "oikea" maito löytyy, varsinkin jos oireet vaan lisääntyy korvikkeen myötä, sillä kaikki vauvat eivät reagoi maitoon vielä imettäessä, mutta korvikkeeseen siirryttäessä maito ei enää "sovikkaan".
Meillä kävi juuri näin että imettäessä oireita ei vielä ollut ja maistelimme jo perunaa, maissia, ja jotain hedelmäsosetta, MUTTA kun korvikkeelle siirryttiin,(4kk) alkoi iho mennä huonoksi ja pitikin jättää kaikki kiinteä pois ja maito vaihettiin apteekin maidolle. Näin tilanne tasaantui ja ruokia alettin taas koittaa uudelleen (2vkoa per ruoka-aine lääkärin määräyksestä.)
Toivottavasti teillä nyt ei kumminkaan ole kyse allergiasta, vaan jos hirveän itkuista on eikä meinaa helpottaa, niin hakeudu vauvan kanssa esim. Allergologin vastaanotolle (jos teillä vakuutus, muuten aika kallista)tai lasten lääkärin, meillä arvauskeskus ei allergia asiaan osannu antaa paljonkaan ohjeistusta. Hyvää joulua teille!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


canoa kirjoitti:

Hei,
kysyisin miten teillä allergisten vauvojen kohdalla on oireillut allergia?

meillä 5 kk. pojalla joka tähän asti on kasvanut todella lujaa vauhtia , on 4-5 kk. välillä tullut vain 2 milliä!! pituutta, painoa n. 450 gr. Samalla oireilee masua niin että yöunet ja nyt päivänokosetkin todella lyhyitä pätkiä : ilmavaivoja itkua eli pieretystä ja pulautusta (tosin aina pulautellut).

Siirryimme tässä 4 kk. jälkeen kokonaan korvikelinjalle, voisiko vaikuttaa allergisoitumiseen. Poika on nyt muutamia viikkoja saanut myös maissi-perunaa ja porkkanaa n.puoli desiä päivä.

Kakka on normaalia, ei vetistä/vihreää tms. kuten kuulee allergiakakkaa kuvailtavan.

Onko kellään neuvoja, parempaa tietoa...olisi ihana kuulla-
huolestuttaa ja väsyttää!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu