Millasilla resepteillä laitatte kiukaan päälle makkarat paistuu? Alkaa mielikuvitus loppumaan kun aina vaan pelkkää makkaraa, valkosipulia ja oliiviöljyä käryää ruuaksi..mitä pitäs tehdä toisin, uudella tavalla? kiitos ja näkemiin.
Kiukaan päälle kyrsää
15
15256
Vastaukset
- kevennys
Kyrsä tarkoittaa kylläkin leipää. Ei makkaraa.
Kyrvän kanssa sanalla ei ole mitään tekemistä vaikka sanan ulkonäkö onkin hauska(?). Heh-Heh.- HÄH!!
Kyllähän se kyrsä on yksi makkaran lempinimistä.
- jopjop
Moikka Nico, vain mielikuvitusd rajana mitä siihen pakettiin laittaa kiukaalle paistumaan, jos kauan pitää "kyrsäpakettia" kiukaalla ei helposti kärähtäviä juttuja sinne kannata laittaa kuten homejuusto tai mikä tahansa juusto, pakastevihannekset mukana ihan ok. Tuhti miehen annos syntyy kun makkarat kääräisee pekoniin. Tulista potkua saa kun pistät chikiketsuppia pakettiin.
Juu kyrsä minullekkin on leipää, mutta ei kannata näistä asioista kinata kun eri maakunnissa voi samalle asialle täysin eri merkitys, kuten aikoinani armeijassa sanoin ruoan olleen tuimaa, eli mielestäni vahvaa ja väkevää ihmetteli emäntä oliko ruoka mielestäni suolatonta?- Mutta niin ihanaa
En tiedä onnistuuko kiukaalla, mutta Makupalojen kokeilla oli ohje, jossa lenkin keskustaan laitetaan pussi pakastevihanneksia ja koko komeus peitetään parilla vatkatulla kananmunalla. Jos joku viitsisi etsiä ohjeen ja kokeilla miten onnistuu? Kertoa sitten täällä kokemuksistaan
Me ollaan tehty uunissa makkaraa siten, että ollaan laitettu makkaran viiltoihin juustoa ja kääritty koko komeus pekoniin. Lisänä sopii tarjottavaksi kasvikset eri muodoissa esim. wokkivihanneksia ja salaatteja.
Makkaran kanssahan voisi samaan pussiin laittaa esim. sipuleita tulemaan.
- Juuso Hellman
http://www.nicehouse.fi/index.php Tuolla on kunnoslista ruokailu keskustelua Timon ja Hellmanin tyyliin
- killer34
Mä ainakin vaan laitan sinne kyrsät ilman mitään aineita. Tulee meinaan hyvää!
- Nico
Kiitos viesteistä, eipä tullut pieneen mieleenikään etä tuo kyrsä ottaa tuulta purjeisiin..tulee tosiaan armeija-ajat mieleen..mitä kukakin asioilla kutsuu ja mitä sillä käsittää. Mutta meitä yhdistävä tekijä maistuu kuitennii, grillatessa ja kiukaalla ja notskilla. Menempä nyt makupalojen sivuille. Hyvät joulut kaikille, välillä siis kinkkua.
Nico
- .........
Itse ainakin laitan lenkkipaketin muoveineen kiukaan päälle,paketin vaan oltava ehdottomasti ehjä,varoo vain laittamasta suoraan vastuksen päälle. ja ei se paketti siihen sula vaikka siltä tuntuiskin
- jpulis jeo
toivottavasti joku kokeilee tätä...
- Hyvää tuli
jpulis jeo kirjoitti:
toivottavasti joku kokeilee tätä...
Itse en kyllä uskonut tuota muovineen paistamisen onnistumista, mutta mikäpä esti kokeilemasta. Tietysti pitkällisen inton ja vedonlyönnin jälkeen.
Puulämmitteinen kiuas oli käytössä ja siinäpä oluen juonnin lomassa asetimme makkarapaketin täysineen kiukaalle ja eikun odottelemaan muovinkäryä.
Mutta kas kummaa: ei se muovi mitään siihen sulanut. Vartin päästä paketti pöydälle ja puukolla auki ja makkarat naamariin.
Eikä siinä muovi maistunut enempää, kuin muutenkaan.
Hävisin ennakkoluulojeni takia kossukkapullon, mutta joskus joutuu tiedosta maksamaan. :-))
Tieto on pääomaa.
Minusta tuo oli hyvä kikka hämmästyttää mökkivieraita, ja isäntä pahalainen tienasi vielä puoli litraa tajunnanlaajentajaa.
Kokeile vaan ihan kurillasi, mutta jos on sähkökias niin vältä vastuksia; niihin muovi sulaa taatusti.
Ja kun olet homman käynyt käytännössä läpi, niin sitten kavereiden kanssa vetoa lyömään.
Huomaat kuinka he ällistyvät. - Topias
jpulis jeo kirjoitti:
toivottavasti joku kokeilee tätä...
Vaikka en pidäkään tapanani makkaraa enkä mitään muutakaan saunassa syödä, niin pitihän tuo juttu kuitenkin kokeilla!
Heitin todellakin kiukaalle kabanossipaketin sellaisenaan, heittelin vähän löylyä ja saunoin makeasti.
Jonkin ajan päästä sitten kabanossit kiukaalta ja parempiin suihin!
Tämä ei todellakaan ole mikään provo, vaan ihan oikeasti testattu juttu ja se toimii!... - kakkaleso
Hyvää tuli kirjoitti:
Itse en kyllä uskonut tuota muovineen paistamisen onnistumista, mutta mikäpä esti kokeilemasta. Tietysti pitkällisen inton ja vedonlyönnin jälkeen.
Puulämmitteinen kiuas oli käytössä ja siinäpä oluen juonnin lomassa asetimme makkarapaketin täysineen kiukaalle ja eikun odottelemaan muovinkäryä.
Mutta kas kummaa: ei se muovi mitään siihen sulanut. Vartin päästä paketti pöydälle ja puukolla auki ja makkarat naamariin.
Eikä siinä muovi maistunut enempää, kuin muutenkaan.
Hävisin ennakkoluulojeni takia kossukkapullon, mutta joskus joutuu tiedosta maksamaan. :-))
Tieto on pääomaa.
Minusta tuo oli hyvä kikka hämmästyttää mökkivieraita, ja isäntä pahalainen tienasi vielä puoli litraa tajunnanlaajentajaa.
Kokeile vaan ihan kurillasi, mutta jos on sähkökias niin vältä vastuksia; niihin muovi sulaa taatusti.
Ja kun olet homman käynyt käytännössä läpi, niin sitten kavereiden kanssa vetoa lyömään.
Huomaat kuinka he ällistyvät.ne myrkyt mitä siitä muovista siihen makkaraan siirtyy lämmittäessä....NAM!
- marikki
Muovikuoret (molemmat) pois... makkara foliosta tehtyyn pussiin ja olutta perään kunnon loraus. Kun makkara on imaissut oluen ja kokki pari siinä saunomisen yhteydessä, on mehevän maukas kiuasmakkarakin valmista!!!
- Wolzu
suolimakkaraa voi laittaa kiukaalle ? Atrian käriste sopii ainakin hyvin.
- googlella eksyin (vähän myö...
http://puuha.dy.fi/myfaq/index.php?&lang=fi&action=artikel&cat=18&id=40&artlang=fi
kannattaa käydä katsomassa, tuo toimii erittäin hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude13012529Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k21011652Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1599687Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t718970Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h758766Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht167515Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k117132Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk346384Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915895Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus605360