Muistan kuulleeni että kuu loittonee maasta jatkuvasti. Mistä tämä loittonominen voi johtua? Onko kyseessä kuun liikeenergian lisäys jota maan vetovoima ei voi vastustaa? Jos näin niin mistä ko. lisäenergia on kuuhun saapunut/syntynyt. Jotta tulevatkin sukupolvet voisivat katsoa täydellisiä auringonpimennyksiä, pitäisi varmaan kuuta käyttää kaikissa kuuta pitemmälle suoritettavissa avaruuslennoissa ns. linkoajana jossa avaruusalus ottaa planeetan, tässä tapauksessa kuun, painovoiman avustamana lisäpotkua lentonopeuteensa. Tällöinhän ko. planeetta menettää vastaavan osan liike energiastaan. Energiamäärähän on kuun kyseessäollen lähinnä teoreettinen ja vauhtietua ei varmaankaan saada juurikaan mainittavaksi asti, mutta jos lentoja on tarpeeksi niin kukaties saamme nauttia kuutamosta jatkossakin.
Copyright Kuu kkeli
Kuun loittonominen
8
761
Vastaukset
Vuorovesi-ilmiössä tapahtuva liike-energian muuttuminen lämmöksi vähentää jatkuvasti maa-kuu-systeemin kineettistä energiaa, ja siksi kuu loittonee noin 4 cm vuodessa. Ainakin näin hidas loittoneminen taitaa säilyttää pimennykset riittävän täydellisinä koko ihmiskunnan odotettavissa olevan iän.
- ilmiö selittää
kylläkin vain osan loittonomisesta, johtuikohan
loppu avaruuden yleisestä laajenemisesta vai mistä
en jaksa muistaa, mutta teorioita löytyy. - Kuu kkeli
Jos laitetaan pallo pyörimään kehää kuminauhan päässä, pysyy se keskipakovoiman vetämänä tietyn etäisyyden päässä keskustasta. Kun sen vauhti (on kai tässätapauksessa sen kineettistä energiaa) vähenee, lähestyy se keskipistettä kuminauhan vaihutuksesta. Maa kuu parissa voisi kuvitella kuminauhan olevan maan vetovoima, miten siis energian vähetessä kuu loittonee eli saa mielestäni lisää energiaa. Nyt ei ymmärrä.
- Anonyymi00005
Kuu kkeli kirjoitti:
Jos laitetaan pallo pyörimään kehää kuminauhan päässä, pysyy se keskipakovoiman vetämänä tietyn etäisyyden päässä keskustasta. Kun sen vauhti (on kai tässätapauksessa sen kineettistä energiaa) vähenee, lähestyy se keskipistettä kuminauhan vaihutuksesta. Maa kuu parissa voisi kuvitella kuminauhan olevan maan vetovoima, miten siis energian vähetessä kuu loittonee eli saa mielestäni lisää energiaa. Nyt ei ymmärrä.
Ihan väärin päin tehty päättelyvirhe. Kun pyörimisen energia kokonaisuutena vähenee, kuu etääntyy, sillä mikään voima ei pidä sitä enää tavanomaisella radallaan.
Kappale pyrkii aina jatkamaan suoraan, ellei mikään voima siihen vaikuta. Kuu pyrkii siten pois kiertoradaltaan ulommalle radalle.
- Anonyymi00003
Olen huolestunut siitä että kuu loittonee ja karkaa kokonaan. Miksi vetovoima ei pidä sitä. Ilman kuuta olisi tylsää. Mikä neuvoksi? Paitsi jos se on mieleemme heijastettu illuusio, sitten ei hätää.
- Anonyymi00004
Eiköhän tämänkin syyksi kehitellä ennen pitkää joku "tieteellinen" ilmastonmuutostarina. Pääsee Gretakin taas purjehtimaan jonnekin. Esim. ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos lämmittää Maata synnyttäen aurinkotuulen, joka puhaltaa Kuuta loitommas.
- Anonyymi00007
Kuu etääntyy miljoonassa vuodessa n. 40 km, joka on n. 1 :10 000 osa Kuun nykyisestä etäisyydestä. Sadassa miljoonassa vuodessa etäisyys kasvaa karkeasti 1 %:n.
Ei tarvii olla huolissaan.
- Anonyymi00006
Siksi kuuhun ei enää päästä kun se on nyt niin paljon kauempana kuin 60-luvulla.
- Nasa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282694- 78684
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483