Tehokasta myrkkyä?

hiirenloukkuttaja

Mitä helposti saatavaa ainetta suosittelisitte itsetehdyn rotanmyrkyn raaka-aineeksi?

Olisi ihan mielenkiintoista väsätä omaa myrkkyä, Mahdollisimman mautonta ja hajutonta sen olisi hyvä olla ettei hiirulaiset jätä syömättä. Sen verran tehokasta se saisi olla että uhri kuolee nopeasti mielellään kupin ääreen että se ei jää kuolemaan esimerkiksi seinenväliin...

mitä pienempi pitoisuus riittäisi tappamaan olisi hyvä, ettei ijan puoltakiloa tököttiä joutuisi syöttämään.

Kertokaa ihmeessä hyviä reseptejä rupeaa nimittäin hiirenloukkujen kanssa kyrpiintymään.

14

30828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotalle

      väkevää rikkihappoa

      • rotanloukutin

        taida rotta juoda sitä. Onko kellään oikeasti toimivia ratkaisuja?

        ps. aamulla oli muuten mahtava hiiri loukussa, mutta vielä rapistelee :/


    • Schnauf

      Nopealla googlettamisella selvisi seuraavaa:

      Varmastikin halvin ja järkevin tapa valmistaa rotanmyrkkyä on käyttää bariumkarbonaattia, sillä se on halpaa ja helposti saatavilla esim. keramiikkaliikkeistä. (esim keramiikkaliike Varnian, www.varnia.fi, sivuilla bariumkarbonaatti maksaa n. 1,50 €/kg)

      Bariumkarbonaatti vaikuttaa häiritsemällä rotan elimistön Na-K -pumppujen toimintaa ja aiheuttaa siten halvauksen lihaksiin, ja kuolema seuraa sydän- ja hengityselimistön lihasten halvauksesta.

      • Schnauf

        Niin, tuli vain tässä mieleen, ettei rotille kannata tarjoilla äärimmäisen nopeasti vaikuttavaa myrkkyä ellei se tapa jo todella pieninä pitoisuuksina, sillä rottien syömätavat ovat sellaiset, että rotta maistaa ensin tarjolla olevaa herkkua ja odottaa hetkisen. Jollei eläin sairastu, se jatkaa syömistä. Siten jos myrkky on kovin nopeavaikutteista, rotta todennäköisesti vain sairastuu koska ei ole syönyt tappavaa annosta, eikä siis jatka syömistä.

        Niin vahvan ja nopeavaikutteisen myrkyn löytäminen saattaa olla työn takana, joten parempi antaa rotalle hieman hidasvaikutteisempaa myrkkyä. Tuon bariumkarbonaatin LD50-arvo rotalle (eli se määrä ainetta suun kautta, jolla puolet koe-eläimistä kuoli) on 630 mg/kg, eli ei sen rotan nyt hirvittävästi tuota ainetta tarvitse syödä. En tosin tiedä paljonko rotta/hiiri painaa, mutta oletetaan vaikka 200 g, jolloin eläimen tarvitsisi syödä vain 126 mg ainetta kuollakseen 50% todennäköisyydellä. Tämä ei ole kyllä mikään kovinkaan suuri kasa bariumkarbonaattia ja sen voinee helposti kätkeä jonkun hyvänmakuisen syötin sisään. Tietysti kannattaa laittaa enemmän "tuhovoiman" lisäämiseksi.


    • esox_lucius

      Itselläni on paljon kokemusta epätoivotuista vieraista sisätiloissa, enkä missään tapauksessa IKINÄ suosittele minkäänlaista myrkkyä hiiriongelmaan.

      Helposti käy nimittäin niin, että syötyään myrkyn, hiiri kuolee ja jää mätänemään minne sattuu. Itselläni on kokemusta mm. väliseinään tai lattialankkujen alle jääneistä hiiristä.

      Tämän lisäksi, kaikenlaisten kemikaalien käyttöä sisätiloissa (tai ulkotiloissa) tulisi välttää, myrkkyjen haitallisuuden vuoksi. Myrkky saattaa kulkeutua myös muihin eläimiin.

      Perinteinen hiirenloukku on huomattavasti tehokkaampi ja luontoystävällisempi. Jo pieni toksikologiaan perehtyminen paljastaa erilaisten jyrsijämyrkkyjen tarpeettomuuden ja vaarallisuuden.

      Jos joku on kiinnostunut luontoystävällisestä tavasta hiiristä eroon pääsemiseen, suosittelen että luette Suomen Luonnon joulukuun numeron, jossa oli hyvä artikkeli ko. ongelmasta.

      • Z-s

        Myrkyt on myrkkyjä. Ei niitä kannata kotona alkaa viljelemään ihan vaan myrkyttämisen ilosta, vaikka ei lapsia olisikaan lattialla ryömimässä tai Mustia tai Mirriä. Ja tosiaan seinän sisässä mätänevä myrkytetty hiiri ei ole yhtään niin kiva kuin loukussa niskansa katkaissut hiiri.

        Nopeavaikutteisia ja itsevalmistettavia myrkkyjä saa kuitenkin kaikista parhaiten luonnosta. Olen kuullut. Kun osaa tietyistä kasveista eristää tietyt aineet niin saa hajuttomiakin myrkkyjä. Myrkkykasveja sellaisenaanhan useat eläimet osaavat välttää.


    • Nimetön

      Joskus takavuosina isä valmisti rotille myrkkyä murskaamalla ikkunalasia hienoksi ja sekottamalla sen kalan perkuutähteisiin.

      On hajuton ja mauton.

    • poison

      Sinihapon l. HCN:n suolat ovat erittäin myrkyllisiä, tappava annos HCN:ää on ihmiselle 50-100mg, suoloina 100-1000mg. Hiirelle riittäisi varmaan alle 1mg tuota tököttiä. Ehkä ei kuitenkaan kovinkaan hyvä aine käytettäväksi rotanmyrkkynä, vaikka jostain tiosyanaattiliuoksesta voi saada valmistettuakin.

    • Anonyymi

      Dynamiitti

    • Anonyymi

      Panssarimiina

    • Anonyymi

      Kissa!

      • Anonyymi

        Meillä auttoi kissa, ei tarvitse myrkkyjä, toisaalta jos on Laiska kissa ei auta, kuten meillä oli kissoja jotka ei pyytäneet hiiriä ollenkaan


    • Anonyymi

      Mee lääkäriin ja pyydä resepti jotain psyykelääkettä. Voit Kokeilla sitä sitten koiraasi tai kissaasi, mutta ne kaiketi kuolee.

    • Anonyymi

      Tänne minkään luontokappaleet turha tulla riehumaan. Nää on mun maita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe