Mitä kaikkea suosittelisit kellariin laitettavaksi. 5-6 hengelle pitäisi varastoida ja kaikki asialliset ideat/vinkit kelpaavat. Eli mitä syödä jos kaupasta ei enää mitään saisi... Ja mitä kannattaa varastoida pisimpään?
T:EJsvP
Suunnitelen sota-ajan/katastrofi ruoka ja juoma varastoa maakellariin!
5
1659
Vastaukset
- Pula-ajalle
- Siemeniä, siis erillaisten kasvien siemenia. On löytynyt jopa tuhansia vuosia vanhoja itämiskelpoisia siemeniä. Siemenet säilyvät pimeässä ja viileässä hyvin.
- Viiniä.. Vaikka et joisi itse, voit sota-aikana käyttää vaihtokaupassa. Kysy Alkosta mitkä soveltuvat kellariin.. - JonR
Kuivattu ruoka makaronit, nuudelit yms. säilyy käytännössä ikuisesti kunhan pakkaukseen ei pääse vettä.
Pirtu, no ei välttämättä juomaksi, mutta desinfiointi aineeksi ja vaihtokauppaa varten - punisher
väkevää viinaa pitää olla ja paljon, sen lisäksi että voi sitten olla pikku hiivassa koko ajan käy desinfiointiin ym.
Säilyketölkit säilyvättävät avaamattomina ruoan vuosikymmeniä.
Kuivamuonat varmaankin kärsivät kosteudesta mutta kaitpa ne niissä ilmatiiviissä pussiloissa säilyvät.
Jonkilainen tislattua vettä sisältävä säiliökin kannattanee värkätä ydinsaasteiden varalta.
Särkylääkkeitä, haavasiteitä ja antibiootteja pitänee varata myös.
Eipä sitten muuta kuin iloista katastrofin odotusta :) - wortex
Pistä listaan vielä saippuaa ja tupakkaa ja se viina tulikin jo kelpaavat hyvin vaihtokauppaan. yksi paikallisiin oloihin soveltuva selviytymisopas ei varmaankaan olisi pahitteeksi. Niissä on yleensä hyvin tietoa ruaksi ja lääkeiksi kelpaavista kasveista sun muita erätaitoja
- OHO!!!!!!
Luonnollisesti pitää olla vedensuodatin puhdistustabletteja. (tarvittaessa kustakin voi juoda kun se kunnolla suodatetaan). veden saanti on todennäköisesti se suurin ongelma. Säilykepurkeissa on se pahavika että ne ruostuvat, niinpä ne kannattaisi pakata vielä erikseen vaikka vakuumipusseihin (etiketitkin homehtuu kellarissa).
Kannattaa hankkia mahdollisimman paljon tavarasta kuivattuna, siten se vie vähiten tilaa. (kuivalihaa, munajauhetta, maitojauhetta, kuivattuja kasviksia, ravintolisätablettaja (eritoten c-vitamiini ei säily säilykkeissä). jne. jne.
Onnellista atomisodan odottelua!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2093133Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002728Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751788Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501687Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391551- 1221356
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171240- 1051239
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4091218MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,91183