Kävin peruskoulua 80/90-luvun hujakoilla,ja toisinaan meille tarjoiltiin aivan käsittämättömän herkullista kasvispaistosta.Se oli ikään kuin piirakkaa,pohja voitaikinamainen ja päällä mausteista porkkana-sipuli-mitälieseosta.Voi vitsi kun olisin niin hyvä ruoanlaittaja että kykenisin purkamaan tuon makuelämysen päässäni raaka-aineiksi ja tekemään sitä kotona!
Kasvispaistos
4
2044
Vastaukset
- timanttimies
ja kohokastaikinan voi tehä kotona ja ei muuta ko uuniin vaa vähän pullorasvaa kasvisten päälle ja pari vatkattua kananmunaa,ehkä vähän vettä tai maitoa voi lorottaa kostukkeeksi päälle,myös tonnikalaa voi kokeilla.
- kokokokikiko
melkein tunnen sen maun kielelläni, entisessä työpaikassani otin samantapaista.
Tämä on lähes yhtä hyvää, ei ihan samaa kuitenkaan.
Täytteen olen tehnyt kasviksista, joita olen ensin kuullottanut öljyssä.
Quiche Lorraine
Quiche on piiras, joka tulee Alsacen maakunnasta Koillis-Ranskasta. Siihen ei käytetä voitaikinaa vaan ns. Pâte Brisée -murotaikinaa. Yleisin täyte tehdään munasta ja pekonista.
Piirakkataikina:
# 3 dl vehnäjauhoja
# 1/2 tl suolaa
# 120 g voita
# ripaus sokeria
# 4 rkl kylmää vettä
Täyte:
# 8 pekoniviipaletta
# 3 munaa
# 3 dl ruokakermaa
# suolaa, mustapippuria, muskottia
# 20 g voita
Kuutioi huoneenlämpöinen voi ja lisää jauhot, suola sekä sokeri. Nypi seos sormin rakeiseksi ja lisää vesi. Hämmenä seos taikinamöykyksi ja jatka taikinan sekoittamista hieroen kämmenellä leikkuulautaa vasten. Aseta taikina jääkaappiin puoleksi tunniksi.
Kauli se noin 3 mm paksuksi levyksi, halkaisijaltaan 35 cm. Voitele ja jauhota 24 cm irtopohjavuoka. Kääri taikinalevy kaulimen ympärille ja nosta se varovasti vuokaan. Painele taikina vuoan reunoja vasten ja leikkaa pois reunan ylittävä osa.
Täyte: Kiehauta pekoniviipaleet vedessä, leikkaa ne 1 cm paloiksi ja kuumenna niitä pannulla. Paina pekoniviipaleet taikinapohjaan. Sekoita kananmunat, kerma ja mausteet.
Kaada vuokaan ja kypsennä 200 asteen uuninlämmössä 35-40 minuuttia.
Poista vuoan reunat, liu'uta piiras tarjoiluvadille ja tarjoa hyvän Rieslingin kanssa.
Lähde: Elanto-lehti 12/2002 - kels
Voit laittaa mukaan kaalia ohuena suikaleena ja muitakin kasviksia kuten lantturaastetta. Tällaisenaan hyvä. Mausta voimakkaammin jos pidät mausteista.
SIPULI-PORKKANAPIIRAKKA
1 prk maitorahkaa
250 g voita tai margariinia
3 dl vehnäjauhoja
Täyte:
2 sipulia renkaina
1 iso porkkana raasteena
öljyä paistamiseen
1 prk kermaviiliä
hieman suolaa
currya
1. Nypi rasva vehnäjauhon joukkoon ja lisää sekaan maitorahka. Painele taikina lasivuoan pohjaan ja reunoille tasaisesti.
2. Kuullota sipulirenkaat ja porkkanaraaste öljyssä. Sekoita ne sitten kermaviilin joukkoon ja lisää mausteet. Maista maku.
3. Levitä täyte vuokaan ja paista 225 asteessa 30-40 minuuttia.- ja ääntä kohti menemään
ja herkkua on! Mun äityli teki tämän tyylistä poorkkana-sipuli - sekä myös pelkkää sipulipiirakkaa .Namnamnamia, esim illanistujaisissa yötä valvottaessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772433SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis201639- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis531518Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341376
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821059Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741049