Havukka

Onko "havukka" sama kuin haukka? Ja missäpäin Suomea tätä sanaa on käytetty?
2411047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Germaaninen lainasana, ruotsiksi hök, englanniksi hawk. Tuon havukka-muodon levinneisyydestä en yhtäkkiä osaa sanoa mitään varmaa. Mutta tiedätkö mikä se on viroksi? ;-)

Äänestä

kaenuussa

Äänestä

Kirjailijaprofessori Veikko Huovinen nousi reilu puoli vuosisataa sitten maineeseen romaanillaan Havukka-ahon ajattelija.

Huovinen on asunut käsittääkseni koko kirjailijanuransa ajan Sotkamossa. Kuvitteellinen Havukka-aho lienee Kuhmon puolella – Kainuuta sekin.

Havukka = haukka.

Viroksi haukka on 'kull', genetiivimuotoon taipuneena 'kulli'. Karjalaisen runokielen seuran aktivisti Aulis Rintala on riimitellyt vironkielisen runon nimeltä "Kullimunad pillutasin". Sen pitäisi löytyä mm. täältä: http://www.karuse.info/aulis.htm

Äänestä

Koillismaalaiset puhuvat myös havukasta. Ja taitaapa se olla Lapissa käytössä laajemminkin.

Äänestä
  • vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.

    Äänestä

  • Havukkakallio, kirjoitti:

    vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.

    No totta tokkiisa Ilomantsista tämmönennii paikka löyttyy. Eli havukka on on sama kuin haukka... ainahhii minun mielestä.

    Ps. Paljastukoha tästä jottai...

    Äänestä

  • Havukkakallio, kirjoitti:

    vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.

    Minun lapsuudessani E-S:ssa poutahaukaksi sanottiin tuulihaukkaa, joka lenteli peltojen yllä pysähdellen paikallaan "lekuttelemaan" saaliin havaittuaan. Sitten nopea syöksy hiiren niskaan. Paras keli tähän hommaan oli helteinen pouta, josta nimityskin lienee.

    Äänestä

savossakin käytetty sana! havukka=haukka

Äänestä

.. kaikilla ns. itämurteiden alueilla. Olisi mukava tietää poikkeuksia! Samoin länsimurteiden ilmaisut.

Äänestä

Havukka on Perhossa nainen, elämänkumppani, morsian.

Äänestä

Kyllä havukka on haukka, mutta käytännössä useimmiten se tarkoittaa nimenomaan kanahaukkaa.

Äänestä
  • ja toisekseen, kansa ei tunnistanut haukkoja kunnolla ja kaikki tahtoivat olla kanahaukkoja
    (riistansyöjiä, ihmisen kilpailijoita?) ja niitä
    vihattiin ja tapettiin.
    ainakin hiirihaukkaa sanottiin havukaksi myös.

    Äänestä

Havukka-ahon tarina on ollut tuttu aina mutta en ole tullut ajatelleeksi havukka sanan merkitystä. Aina olen sen mieltänyt liittyvän jollain tavoin sanaan havu. Täällä länsimurteissa käytetään havu sanaa muodossa hako mutta haukka ei ole tässä yhteydessä tullut koskaan mieleeni!

Äänestä

täällä meilläpäin se tarkoittaa rumaa naishenkilöä.

Äänestä

James Potkukelkkakin on siis Kainuusta:

haukka - havukka
apua - apuva, APUVA, AAAA-PUUU-VA

Äänestä

50...60- luvuilla ei ollut erikseen mitään haukkoja, vaan kaikki olivat kanahaukkoja. Ainoastaan Käki, joka matkii haukan ulkomuotoa ja lentotapaa jätettiin ampumatta, jos se vain ymmärsi avata nokkansa kiireesti ja kukkua "tunnussanan". Myös kaikki vedessä polskivat linnut olivat sorsia ja niinollen syötävää laatua. Elämä oli silloin yksinkertaisempaa, joskaan ei helppoa.

Äänestä

kainuussa.

Äänestä

Havukka on kanahaukka

Äänestä
  • Eikös -80 luvulla telkkaristakin tullut joku amerikkalainen sarja nimeltään Katuhavukka?

    Äänestä

Ovela juttu. Kuvittelin sen mielessäni havumetsän ympäröimäksi niityksi jossa vanha mökki jossain kulmassa.

Äänestä
  • Sellainenhan se onkin… Ja jos kuvittelee siihen vielä haukan kaartelemaan taivaalle, niin siinähän se on Havukka-aho.

    Voiko käpsäkämpää nimeä ollakaan…

    Äänestä

Tv-ohjelma Havukka-ahon ajattelija alkoi juuri ja mietin, että havukka olisi metso. Luin ketjusta kuitenkin aivan muuta. 🙂

Äänestä

Täällä Pohjois-Savossa, missä "havukka"- sanaa käytetään, tuntuu sen kirjakielinen versio "haukka" laimealta kyseistä, pitkäkyntistä ja tuikeakatseista petolintua koskevalta ilmaisulta.

Samoin kuulostaa rodullisesta vähemmistöstämme käytettävä "mustalainen"-ilmaisu todella laimealta itämurteiseen "mustilainen" verrattuna...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahon ajattelija kirjoitti:

Onko "havukka" sama kuin haukka? Ja missäpäin Suomea tätä sanaa on käytetty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu