Osaisiko joku teistä kertoa kuinka kauan piparkakkutaikinaa voi säilyttää jääkaapissa niin että siitä uskaltaa vielä leipoa valmiita syötäväksi kelpaavia pipareita? Aaton aatto iltana tein taikinan ja aattoaamuna kerkesin puolet paistamaan valmiiksi, mutta nyt vasta huomasin muiden jouluruokaröykkiöiden takaa että se lopputaikinahan on vieläkin leipomatta.. harmittaisi heittää sitä poiskaan.. hyviä olivat :)
Piparitaikinan säilyvyys?
4
13417
Vastaukset
- ei mitenkään kauan
Itse olen tehnyt taikinan esim. ma-iltana ja leiponut sitä kolme iltaa putkeen eli ti, ke ja to.
Vastaisuuden varalle: Piparitaikinan voi pakastaa! Kauli paksuksi levyksi ja laita pakastuspussiin. Säilyy kuukauden pari.- Katja
Heitin sitten sen taikinan lopun roskiin.. ja samalla menivät kinkun loppu ja syömättömät rosollit..
Kiitos muuten pakastusvinkistä! Tuli mieleen että oisihan tuosta kinkustakin voinut laittaa palasen pakkaseen ennenkuin se alkoi tuntua arveluttavalta. Sitähän olisi voinut sitten käyttää vaikka esim. kinkkukiusaukseen.
Heh vaatii hieman opettelua tämä oma talous.. ensimmäinen joulu vietettiin miehen kanssa omassa yhteisessä kodissa :) - Kuutioina tai sipaleina
Katja kirjoitti:
Heitin sitten sen taikinan lopun roskiin.. ja samalla menivät kinkun loppu ja syömättömät rosollit..
Kiitos muuten pakastusvinkistä! Tuli mieleen että oisihan tuosta kinkustakin voinut laittaa palasen pakkaseen ennenkuin se alkoi tuntua arveluttavalta. Sitähän olisi voinut sitten käyttää vaikka esim. kinkkukiusaukseen.
Heh vaatii hieman opettelua tämä oma talous.. ensimmäinen joulu vietettiin miehen kanssa omassa yhteisessä kodissa :)Erinomaista lisuketta hernekeittoon ja kiusauksiin sekä munakkaisiin.
Kannattaa pakastaa osa jo seuraavana päivänä paistosta tai vaikka jo samana päivänä, jos tietää varmasti kinkkua riittävän joulunpyhiksi ja ylikin.
Ruokahan alkaa "lahota" aika pian valmistamisen jälkeen, joten pakastaminen kannattaa (jos muistaa/ehtii/jaksaa) tehdä tuoreesta vastavalmistetusta tavarasta :)
- Sjbfbokbdfgbfld
Mulla jäi piparitaikina yöksi huoneen lämpöön. Onko se sitten vielä syötävää..!!??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117825Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3766939Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774291Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022468Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os302189- 842055
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201879Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11747Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11740