Pitääkö se onkalo mikä muodostuu täyttää myöhemmin täyte maalla -tarkoitan ettei tapahtuisi romahdusta.-monesti miettinyt harrastelija.
esim.
malmia louhittaessa
7509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
täyty/täytetä vedellä
olisko joku asian tuntija joka vois kertoa,miten se jälki hoito tapahtuu,eli miten se onkalo käsitellään tai hoidetaan.-En tarkota avolouhosta.
ei oikea vastaus tyydytä, se on nimittäin totta.
Pyhäsalmessa ajetaan koko ajan sivukiveä onkalon täytteeksi. Jotta ei sinne maahan tyhjää jää, kuin ajotunnelit sitten lopussa, luulisin. Ne täyttyy sitten vedellä. Sivukiveen syötetaan lisaksi rikastusjätettä (muistaakseni) joka kovettuu melkolailla kiveksi, mutta ei sitä niin tiiviiksi saada kuin alkuperäinen kallio, joten painumista tulee ajan kanssa tapahtumaan..
vastaus tyydyttää...-täyte maata ahdetaan siis koko ajan louhinnan edetessä,-tietysti se helpottaa myös louhittavan tavaran tarkkaa kaapimista ja sortuma vaaran minimointia.-Ymmärränkö oikein???
Maaöljyä, maakaasua pumpataan esiintymä esiintymältä kuiviin.
Ai niin melko pintakerroksissahan ne ovat.
Eikö maankuori painu silti?
boy 13v
Pumppaavat onkalosta poistetun öljyn ja kaasun vettä tilalle. Samalla saadaan onkalon paine pidettyä korkealla niin että öljy ja kaasu nousee helposti maan pinnalle.