Valoilluusio hiirellä ja tuulettimella

Kekkonen

Kokeilkaa kotona: Pimennä huone, näytä logitechin hiiren "standby" valoa tuulettimeen. Itselläni säädettävä pyörimisnopeus tuulettimessa ja sain sen näyttämään lähes pysähtyneeltä noin 1500 rpm lukemissa veikkaisin.

Mitä ihmeellistä valoa tuo hiiren standby valo on? Kun sytyttää hiireen kirkkaamman valon, ropelli näyttää pyörivän normaalisti. Paljonko on sen himmeemmän valon taajuus jos se saa 1500 rpm tuulettimen näyttämään pysähtyneeltä?

7

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Eiköhän se ole 1500 kerrannainen ja jaollainen (onko tuollaista sanaa?). Vaikka 3kHz tai 750Hz

      • Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.

        Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).


      • ihmettelijä
        Jäärä kirjoitti:

        Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.

        Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).

        Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
        Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton.


      • tapausta

        Eli lapojen lukumäärä tietysti vaikuttaa asiaan. Useampi lapaisella pienempi pyörimisnopeus riittää.


      • Kekkonen
        ihmettelijä kirjoitti:

        Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
        Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton.

        Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.


      • ihmettelijä
        Kekkonen kirjoitti:

        Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.

        Ainakin langattomissa hiirissä käytetään virransäästön saavuttamiseksi tekniikkaa, jossa näkyvä valo palaa vain osan aikaa. Minulla on Logitechin optinen langaton hiiri ja siinä lepotilaa vastaava valon pulssitaajuus on niin pieni, että punaisen valon välkkymisen selvästi huomaa. Käyttötilan taajuudella valo vaikuttaa palavan koko ajan, vaikka ei sitä varmaan teekään.
        Kun jatkokokeesi osoitti saman siiven ”pysyvän paikallaan”, niin silloin hiirivalon taajuus koetilanteessa on se ’Jäärän’ mainitsema 25 Hz, tai sen kerrannainen. Edellyttäen, että moottori pyörii ilmoittamasi 1500 r/min.
        Tekemälläsi muutoksella tehtävä onkin melkein ratkaistu. -;)


    • Stroboskooppi

      Stroboskooppi-ilmiö perustuu nimenomaa lyhyeen pulssiin taikka välähdykseen, joka pysäyttää liikkeen näennäisesti paikalleen.

      Kun pulssi esiintyy tietyllä taajuudella, niin saadaan esimerkiksi auton vauhtipyörän sytytysajoituksen merkki pysähtymään paikalleen vauhtipyörän pyöriessä. Vauhtipyörässä on viiva ja moottorin rungossa kohdistinnuoli. Kun nämä kohtaavat stroboskooppia käytettäessä, niin on sytytyksen ennakko paikallaan (moottorin käydessä).

      Uusissa autoissa ei ole mekaanisia katkojan kärkiä, joten niissä sytytys pysyy paikoillaan "ikuisesti" ja ennen vanhaa niin yleistä sytytyksen ennakon tarkistamista ei nykyään enää tarvitse tehdä uudemmissa autoissa.

      http://users.tkk.fi/~jamietti/strobo.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe