Kokeilkaa kotona: Pimennä huone, näytä logitechin hiiren "standby" valoa tuulettimeen. Itselläni säädettävä pyörimisnopeus tuulettimessa ja sain sen näyttämään lähes pysähtyneeltä noin 1500 rpm lukemissa veikkaisin.
Mitä ihmeellistä valoa tuo hiiren standby valo on? Kun sytyttää hiireen kirkkaamman valon, ropelli näyttää pyörivän normaalisti. Paljonko on sen himmeemmän valon taajuus jos se saa 1500 rpm tuulettimen näyttämään pysähtyneeltä?
Valoilluusio hiirellä ja tuulettimella
7
743
Vastaukset
- Erkko
Eiköhän se ole 1500 kerrannainen ja jaollainen (onko tuollaista sanaa?). Vaikka 3kHz tai 750Hz
Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.
Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).- ihmettelijä
Jäärä kirjoitti:
Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.
Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton. - tapausta
Eli lapojen lukumäärä tietysti vaikuttaa asiaan. Useampi lapaisella pienempi pyörimisnopeus riittää.
- Kekkonen
ihmettelijä kirjoitti:
Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton.Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.
- ihmettelijä
Kekkonen kirjoitti:
Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.
Ainakin langattomissa hiirissä käytetään virransäästön saavuttamiseksi tekniikkaa, jossa näkyvä valo palaa vain osan aikaa. Minulla on Logitechin optinen langaton hiiri ja siinä lepotilaa vastaava valon pulssitaajuus on niin pieni, että punaisen valon välkkymisen selvästi huomaa. Käyttötilan taajuudella valo vaikuttaa palavan koko ajan, vaikka ei sitä varmaan teekään.
Kun jatkokokeesi osoitti saman siiven ”pysyvän paikallaan”, niin silloin hiirivalon taajuus koetilanteessa on se ’Jäärän’ mainitsema 25 Hz, tai sen kerrannainen. Edellyttäen, että moottori pyörii ilmoittamasi 1500 r/min.
Tekemälläsi muutoksella tehtävä onkin melkein ratkaistu. -;)
- Stroboskooppi
Stroboskooppi-ilmiö perustuu nimenomaa lyhyeen pulssiin taikka välähdykseen, joka pysäyttää liikkeen näennäisesti paikalleen.
Kun pulssi esiintyy tietyllä taajuudella, niin saadaan esimerkiksi auton vauhtipyörän sytytysajoituksen merkki pysähtymään paikalleen vauhtipyörän pyöriessä. Vauhtipyörässä on viiva ja moottorin rungossa kohdistinnuoli. Kun nämä kohtaavat stroboskooppia käytettäessä, niin on sytytyksen ennakko paikallaan (moottorin käydessä).
Uusissa autoissa ei ole mekaanisia katkojan kärkiä, joten niissä sytytys pysyy paikoillaan "ikuisesti" ja ennen vanhaa niin yleistä sytytyksen ennakon tarkistamista ei nykyään enää tarvitse tehdä uudemmissa autoissa.
http://users.tkk.fi/~jamietti/strobo.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696127Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614673Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu504426Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644269Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682662En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612182Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331652odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1311544- 481463
- 341318