Kokeilkaa kotona: Pimennä huone, näytä logitechin hiiren "standby" valoa tuulettimeen. Itselläni säädettävä pyörimisnopeus tuulettimessa ja sain sen näyttämään lähes pysähtyneeltä noin 1500 rpm lukemissa veikkaisin.
Mitä ihmeellistä valoa tuo hiiren standby valo on? Kun sytyttää hiireen kirkkaamman valon, ropelli näyttää pyörivän normaalisti. Paljonko on sen himmeemmän valon taajuus jos se saa 1500 rpm tuulettimen näyttämään pysähtyneeltä?
Valoilluusio hiirellä ja tuulettimella
7
751
Vastaukset
- Erkko
Eiköhän se ole 1500 kerrannainen ja jaollainen (onko tuollaista sanaa?). Vaikka 3kHz tai 750Hz
Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.
Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).- ihmettelijä
Jäärä kirjoitti:
Pyörimisnopeutta 1500 1/min vastaa kylläkin taajuus 25 Hz.
Stroboskooppiefekti tulee todellakin esiin (mutta heikompana) sekä ali- että yliharmonisilla taajuuksilla (f/n tai n*f, n=2,3,4,...).Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton. - tapausta
Eli lapojen lukumäärä tietysti vaikuttaa asiaan. Useampi lapaisella pienempi pyörimisnopeus riittää.
- Kekkonen
ihmettelijä kirjoitti:
Mikron tuulettimessa on tasajaolla n kpl samanlaisia siipiä, eikä tuulettimen ”seisoessa” stroboskoopilla (tässä hiiri) pysty suoraan toteamaan mihin siipeen valonsäde kulloinkin osuu.
Eli, näin ratkaistavaksi tehtävä on kaikin puolin puoliksi mahdoton.Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.
- ihmettelijä
Kekkonen kirjoitti:
Merkkasin yhden lavan ja merkattu lapa näytti pysyvän paikoillaan.
Ainakin langattomissa hiirissä käytetään virransäästön saavuttamiseksi tekniikkaa, jossa näkyvä valo palaa vain osan aikaa. Minulla on Logitechin optinen langaton hiiri ja siinä lepotilaa vastaava valon pulssitaajuus on niin pieni, että punaisen valon välkkymisen selvästi huomaa. Käyttötilan taajuudella valo vaikuttaa palavan koko ajan, vaikka ei sitä varmaan teekään.
Kun jatkokokeesi osoitti saman siiven ”pysyvän paikallaan”, niin silloin hiirivalon taajuus koetilanteessa on se ’Jäärän’ mainitsema 25 Hz, tai sen kerrannainen. Edellyttäen, että moottori pyörii ilmoittamasi 1500 r/min.
Tekemälläsi muutoksella tehtävä onkin melkein ratkaistu. -;)
- Stroboskooppi
Stroboskooppi-ilmiö perustuu nimenomaa lyhyeen pulssiin taikka välähdykseen, joka pysäyttää liikkeen näennäisesti paikalleen.
Kun pulssi esiintyy tietyllä taajuudella, niin saadaan esimerkiksi auton vauhtipyörän sytytysajoituksen merkki pysähtymään paikalleen vauhtipyörän pyöriessä. Vauhtipyörässä on viiva ja moottorin rungossa kohdistinnuoli. Kun nämä kohtaavat stroboskooppia käytettäessä, niin on sytytyksen ennakko paikallaan (moottorin käydessä).
Uusissa autoissa ei ole mekaanisia katkojan kärkiä, joten niissä sytytys pysyy paikoillaan "ikuisesti" ja ennen vanhaa niin yleistä sytytyksen ennakon tarkistamista ei nykyään enää tarvitse tehdä uudemmissa autoissa.
http://users.tkk.fi/~jamietti/strobo.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1823660Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481099- 501010
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914