Seuraavat virkkeet lienevät jo monille tuttuja:
Elävä kala ui veden alla.
Elav kala ujub vee all.
Eleven hal úszkál a víz alatt.
Siinä on sama lause kolmella eri kielellä. Tässä on tarkoituksena esittää kielten sukulaisuus. Alimmainen on muuten unkaria, ja harvoin se edes noin läheiseltä näyttää kokemattoman silmissä -- verrattuna suomeen tai viroon.
(Unkarinhan voisi tuossa tulkita puhuvan vaikka halleista, jotka uskaltavat viltin alle :-).
Kysymykseni olisi suunnattu muita suomensukuisia kieliä osaaville. Miltä tuo lausahdus näyttää niissä?
Suomensukuiset kielet
Kuka osaa?
1
377
Vastaukset
- Votkavotjakki
ostjakki:
"Pegte lau lasinen menl tou szilna."
voguli:
"Hurem né vitnel huligel husz hul pugi."
Ei minulle noilla kielillä puhumisen armolahjaa ole (votkan vaikutuksen alaisena tai ilman), mutta etsivä saattaa joskus jüväsen löytää.
Tai sitten ei.
http://mek.oszk.hu/00000/00056/html/213.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803