Kevyet herkut?

Tietääkö kukaan sellasien leivonnaisten ohjeita
jotka ovat vähärasvaisia ja hyvänmakuisiakin???
4572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minun ylipainollani on helppo ymmärtää mitä tarkoitat, mutta mitä leivonnaisiin ja jälkiruokiin tulee, ehdottaisin:
1. Unohda leivonnaiset ja jälkiruoat
2. Vähennä rasvaa muussa ruokavaliossa (makkarat ja einekset ovat hyvä alku)
3. Muista että aivojen ja nivelten terveyden vuoksi, 25-30 % energiasta pitää tulla rasvoista. Ilman lipidejä, polla ei toimi eikä nivelet käänny.

Äänestä
  • myös silloin kun laihduttaa voi kyllä syödä vähäkalorisia leivonnaisia,korvailee vaan sokerin vaikkapa makeutusaineella.kaikkiin herkkuihin ei tarvitse rasvaakaan lisätä.muuten kyllä olen samaa mieltä että rasvaakin pitää syödä,tosin en ole ylipainoinen enkä laihduta.mutta laihduttajakin voi herkutella!

    Äänestä

nämä ohjeet on painonvartioiden vihkosista kerätty eli ei pitäisi lihottaa.
SUKLAAKIISSELI:
4dl vettä
3rkl ohratärkkelys- tai maissijauhoja
0,5 dl maitojauhetta
4tl sokeroimatonta kaakaojauhetta
0,5 tl murukahvia
1 tl vaniliinisokeria tai uutetta
(0,5 tl rommi-,pähkinä-tai appelsiiniuutetta)
makeutusainetta

Sekoita kuivat aineet keskenään.Lisää vesi ja vatkaa tasaiseksi.Kuumenna kiehumispisteeseen ja keitä 2 min hämmentäen välillä.

MANSIKKAJÄTSKI:
4dl pakastemansikoita
2-3rkl sokeria vastaava määrä mak.ainetta
2 kananmunan valkuaista

rouhi monitoimikoneessa hieman sulaneet mansikat (n.5min) roseeksi.Lisää koneen käydessä valkuaiset ja mak.aine.Anna koneen käydä niin kauan että seoksesta muodostuu jäätelö.Parhaan lopputuloksen saat valmistamalla 2 annosta kerralla.

Nämä nyt ei ollu kyllä leivonnaisia mutta ainakin tuo mansikkajäde on hyvää,ja auttaa makeantuskissa;)ekaa ohjetta en ole kokeillut..

Äänestä

En oikeastaan tiedä tälle nimeä, mut tää on rasvaton ja saa olla ilman sokeriakin.

Elikkä:
3-4 munaa
2 dl sokeria
2 dl vehnäjauhoja
1/5 tl ruokasoodaa
1 tl leivinjauhetta
1 omena
vaniljasokeria maun mukaan, jos haluaa.


Mieluummin irtopohjaisen vuokan pohjalle laitetaan omenaviipaleita. Vatkaa munat 5 min (tai kunnes ne ovat hienoa vaahtoa), lisää sokeri(ei ole pakko, mut mitä enemmän, sitä paremmalta se maistuu, saa laittaa ihan vähänkin), vatkaat ne taas. Sitten lisäät loput ja sekoitat hyvin. Kaada seos vuokkaan

Paista 200 asteessa uunin keskiosassa n. 20-40 min. (tarkista aina välillä puikoilla onko se valmista) Kun otat sen pois, laita se hellalle ja peitä se HETI pyyhkeellä, anna olla n. 5-10 min. Sitten otat pyyhkeen, annat olla sen vielä hetken vuoassaan, ja ota sitten se varovasti pois.

Saa laittaa siirappia, kermaa, hunajaa, mitä vaan haluaa päälle, mutta kyllä se tuollaisenakin maistuu hyvälle :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


need to know kirjoitti:

Tietääkö kukaan sellasien leivonnaisten ohjeita
jotka ovat vähärasvaisia ja hyvänmakuisiakin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu