Hei!
Olin tänään elämäni ensimmäisellä joogatunnillani ja tykästyin paljon. Kummallisen hyvä olo ollut koko päivän treenin jälkeen! Ihan kuin ryhti olisi oiennut ja keho rentoutunut kauttaaltaan ja jotenkin mielikin on kummallisen tyhjä. Meditaatiota olen tätä ennen harrastanut kyllä muutamia vuosia. Huomasin kuitenkin olevani yllättävän kankea (tosin olen kauan harrastanut hyvin fyysisiä kamppailulajeja, joten voi olla että lihakset ovat aika pinkeinä siitä), joten ajattelinkin kysäistä, että kannattaisiko kotonakin joogata niitä samoja juttuja, kuin mitä joogatunnilla teen kerran viikossa? Eli saisiko näin paremman hyödyn joogasta, vai onko alussa yksin joogaaminen vaarallista tai ei-suositeltavaa?
Kyseessä on kyllä ilmeisesti ihan hatha-jooga, eli mistään ylimaallisen vaikeista asennoista ei (toivottavasti) ole kyse.
Aloitin tänään
4
693
Vastaukset
- voit
aivan hyvin tehdä niitä samoja liikkeitä kotona, joita olette tunnilla tehneet. Se on jopa suositeltavaa. Tekemällä liikkeitä myös kotona, kehittyy ja saa enemmän kokemusta joogasta. Oma kokemushan on joogassa tärkeää, tärkämpää kuin se, mihin asentoon taipuu ja kuinka paljon venyy. Näin hathajoogassa vielä enemmän kuin astangassa.
Kotona voi siis aivan hyvin tehdä jo tunnilla opittuja liikkeitä. Hyvä, että olet lähtenyt kurssille pätevän ohjaajan ohjattavaksi. Joogaa on vaikea oppia kirjoista. Nyt kun sinulla on pätevä ohjaaja, tiedät ainakin, että teet liikkeet oikein ja voit turvallisesti harjoitella niitä kotona. - ex-joogi
Sinuna lopettaisin joogan, se on intialaista pask*aa, joka vie rahat ja terveyden.
Terv. ex-joogi- !!!!!!!!!
Millä tavalla jooga on vaikuttanut terveyteesi, ex-joogi?
- EllæN
kotona, ei siihen rahaa tarwita.
Eikä terveys mene!
Miksi menisi, hah.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131423- 961276
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31067Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle16996Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44754