Aloitin tänään

noviisi

Hei!

Olin tänään elämäni ensimmäisellä joogatunnillani ja tykästyin paljon. Kummallisen hyvä olo ollut koko päivän treenin jälkeen! Ihan kuin ryhti olisi oiennut ja keho rentoutunut kauttaaltaan ja jotenkin mielikin on kummallisen tyhjä. Meditaatiota olen tätä ennen harrastanut kyllä muutamia vuosia. Huomasin kuitenkin olevani yllättävän kankea (tosin olen kauan harrastanut hyvin fyysisiä kamppailulajeja, joten voi olla että lihakset ovat aika pinkeinä siitä), joten ajattelinkin kysäistä, että kannattaisiko kotonakin joogata niitä samoja juttuja, kuin mitä joogatunnilla teen kerran viikossa? Eli saisiko näin paremman hyödyn joogasta, vai onko alussa yksin joogaaminen vaarallista tai ei-suositeltavaa?

Kyseessä on kyllä ilmeisesti ihan hatha-jooga, eli mistään ylimaallisen vaikeista asennoista ei (toivottavasti) ole kyse.

4

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voit

      aivan hyvin tehdä niitä samoja liikkeitä kotona, joita olette tunnilla tehneet. Se on jopa suositeltavaa. Tekemällä liikkeitä myös kotona, kehittyy ja saa enemmän kokemusta joogasta. Oma kokemushan on joogassa tärkeää, tärkämpää kuin se, mihin asentoon taipuu ja kuinka paljon venyy. Näin hathajoogassa vielä enemmän kuin astangassa.
      Kotona voi siis aivan hyvin tehdä jo tunnilla opittuja liikkeitä. Hyvä, että olet lähtenyt kurssille pätevän ohjaajan ohjattavaksi. Joogaa on vaikea oppia kirjoista. Nyt kun sinulla on pätevä ohjaaja, tiedät ainakin, että teet liikkeet oikein ja voit turvallisesti harjoitella niitä kotona.

    • ex-joogi

      Sinuna lopettaisin joogan, se on intialaista pask*aa, joka vie rahat ja terveyden.

      Terv. ex-joogi

      • !!!!!!!!!

        Millä tavalla jooga on vaikuttanut terveyteesi, ex-joogi?


      • EllæN

        kotona, ei siihen rahaa tarwita.

        Eikä terveys mene!

        Miksi menisi, hah.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe