asuneet ammoin jollakin saarella,ku toi kieli on kehittynyt aivan erilaiseksi ko muilla naapureilla --Miten on, onko tutkittu.
oiskohan
suomalaiset
4234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onhan meillä naapuri, jossa on hyvinkin samanlainen kieli. Ja Venäjän puolella puhutaan useampaakin sukulaiskieltä.
on tutkittu vaikka kuinka
Minä olen aikoinani oppinut, että Volgan mutkastahan sitä ollaan kotoisin. Silloin "aikoinani" Volgaa (GAZ-21) näkikin paljon maaseudun taksiasemilla! Valtamerkki vallan. http://www.volgaclubfinland.com/
Nykyviisaat väittävät, että mitä sitä Lyyti tyhjää – mistään Volgan varrelta sentään olla! Höpisevät jostakin tšeremissien eli marien maista ja mannuista. Marit? Nekös ne ovat kehittäneet sen kuuluisan marisätkän? Rauhanpiippu kai on pantu inkkarien piikkiin.
http://www.nba.fi/fi/volgan_mutka
Sitä on kuulemma tultu kansainvaellusten aikaan nelijonomuodostelmassa sieltä jostakin länttä kohti. Jossain sitten tienhaara ja siinä viitta "SUOMEEN". Siinä risteyksessä muodostelma jakaantui: lukutaitoiset kaartoivat tienviitan suuntaan, mutta analfabeetit madjaarit painalsivat entiseen suuntaansa ja sinne jonnekin Pannonian tasankojen tuntumaan jäivät. Sittemmin heidän sanotaan oppineen kirjoitustaidon, mutta tohdinpa epäillä – ei heidän kirjoituksestaan ainakaan mitään tolkkua saa!
Kävin Intiassa Goalla ja etsin vähän tietoa netistä heidän kielestään konkanista. Ja törmäsin aika mielenkiintoiseen tietoon.
Dravidian kielillä on paljon yhteisiä piirteisä suomalais-ugrilaisten kielien kanssa. Niissä mm. taivutetaan sanoja kuten suomessakin, eikä käytetä preporisitioita kuten useimmissa muissa kielissä. Joitakin yhteisiä sanojakin löytyy.
Dravidian kieliä puhutaan Etelä- ja Länsi-Intiassa. Niitä ovat mm. konkani ja tamili. Arvellaan, että nämä olisivat lähtöisin samoilta seuduilta kuin suomalai-ugrilaisetkin.
Maailma on pieni.