Mitä kasviksia?

Mistä kasviksista tykkäätte? Ja miten niitä laitatte? Itselle tulee mieleen vain porkkana :) Auttakaa kokematonta!
102385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kukkakaalista saa loistavaa muusia korvaamaan mummon perunamuusin ja kukkakaalia voi kuorruttaa uunissakin. Valkokaali käy liha ja kanakeittoihin ja lammaspataan uunissa. Sitten on parsakaali, ruusukaali jne. Keitetystä punajuuresta tein juuri salaattia majoneesin ja valkosipulin kanssa. Lanttu ja nauris kuuluvat myös ruokavaliooni.

Äänestä
  • Ihana vastaus Kiril! Olen niin iloinen, kun löysin jotain sinun kirjoittamaasi, mistä ei hönkää sellainen ahdasmielinen vhh-hysteria! Tätä linjaa kun jatkat niin saat paljon kavereita! Kaalit on oikeesti hyviä ja noin mitä sä kerroit, on todella hyvänmakuisia. Mun suosikki on kukkakaali-jauheliha-gratiini, johon laitetaan vähän juustoa kuorrutteeksi.

    Äänestä

  • Pieni muistutus vaan tähän väliin, että mitään kaaleja ei kannata nauttia suuria määriä, jos kärsii kilpirauhasen vajaatoiminnasta! Samoin lanttua, herneitä, maapähkinöitä ja lihavalmisteita kannattaa välttää. Kyseessä on goitrogeeniset ruoka-aineet, jotka lamaavat kilpirauhasen toimintaa entisestään. Kannattaa googlettaa asiasta enemmän, jos kärsii kilpirauhassairauksista!

    Äänestä

  • kilpparihäiriöisille! kirjoitti:

    Pieni muistutus vaan tähän väliin, että mitään kaaleja ei kannata nauttia suuria määriä, jos kärsii kilpirauhasen vajaatoiminnasta! Samoin lanttua, herneitä, maapähkinöitä ja lihavalmisteita kannattaa välttää. Kyseessä on goitrogeeniset ruoka-aineet, jotka lamaavat kilpirauhasen toimintaa entisestään. Kannattaa googlettaa asiasta enemmän, jos kärsii kilpirauhassairauksista!

    jos tuonkin ottaisi vakavasti. Kun korkean kolesterolin ja verenpaineen takia vähensin hiiliihydraattien määrää ja lisäsin lihaa, kaalia ja lanttua niin nyt pitäisi niitäkin varoa.

    Toisaalta tiedossa on, että vähähiilihydraattisella ruokavaliolla on positiivinen vaikutus kilpirauhasen toimintaan.

    Äänestä

  • Kiril kirjoitti:

    jos tuonkin ottaisi vakavasti. Kun korkean kolesterolin ja verenpaineen takia vähensin hiiliihydraattien määrää ja lisäsin lihaa, kaalia ja lanttua niin nyt pitäisi niitäkin varoa.

    Toisaalta tiedossa on, että vähähiilihydraattisella ruokavaliolla on positiivinen vaikutus kilpirauhasen toimintaan.

    ...tuskinpa tuo haittaa ihan tavallista ja tervettä laihduttajaa, joka voi melko huoletta olla dieetillä kuin dieetillä. :)

    Tulipa vaan mieleen muistuttaa asiasta, koska moni vajaatoiminnasta (ja samalla ehkä ylipainosta) kärsivä ei tuotakaan välttämättä tiedä. Lääkäreistäkään ei aina saa kunnolla tietoa irti, kun kyselee ruokavalioista.

    Äänestä

Tällä reseptillä olen vietellyt monen lihansyöjän. Ei sovi laihduttajalle ja on aika suolainen.

700g munakoisoa
2 tomaattia
2 prk pieniä kapriksia
aurinkokuivattuja tomaatteja
muutama valkosipulin kynsi
½ sitruunan mehu
½dl oliiviöljyä

Halkaise koisot pituus suuntaan ja paista 180C 20 minuuttia. Kuori ja kuutioi pieniksi kuutioiksi. Kuutioi tomaatit. Silppua aur.kuiv. tomaatit. Puserra tai silppua valkosipulin kynnet.Valuta kapriksista liemi ja lisää joukkoon.Lisää öljy ja sitruunan mehu. Sekoita keskenään kaikki ainekset ja lisää suolaa ja mustapippuria maun mukaan. Kaprikset ovat hyvin suolaisia niin maista ennenkuin lisäät suolaa ou jee.

Äänestä

jos ei jaksa itse vääntää:
Erilaiset kaupan pakastekeitot (esim. Rainbow, Apetit ja Pirkka kasvissose- ja pinaattikeitot n.1 euro/pkt)
Ja ihana uutuus minulle: Apetit tai Pirkka kasvis- tai juurespihvit n.2e/pkt.

Liäksi minä syön kaalia, tomaattia paljon ja porkkanoita.

Äänestä

pakastealtaasta oolannin kasvisröstiperunat. Ei mikään rasvaisin syötävä, mutta ei kaikista kevyinkään. Hyvää varsinkin jonkun vähärasvaisen lihan lisukkeena.

Äänestä

Pakastealtaasta löysin Oolannin
AthenaMix
ToscanaMix
NizzaMix
ja joku neljäs vihannessekoitus
Osassa on jo mausteetkin valmiina. Mutta näistä pusseista mikrossa tai pienen öljytilkan kanssa pannulla, täyttä vihannesta ja tosi hyvä lisuke lihalle, kalalle. Siis HYVÄÄ.

Kasvissosekeittoihin voit laittaa melkein mitä vaan. Keitä pieninä paloina pehmeäksi ja kypsäksi kasvisliemikuution kanssa, et tartte lisätä suolaa. Vähän mausteita mielen mukaan (esim. chiliä) ja soseuta sauvasekoittimella niin on ruokaisamman tuntuista. Tästäkin tosi helppo versio: 1 pss peruna-purjosekoitusta 450 g kaupan altaasta. Keitä KANAliemessä 6dl 10-15 min. soseuta, lisää 100 g kevyttä sulatejuustoa ja anna sulaa, sekoita. Siinä se,vie kielen mennessään.
Etsi googlella ratatouille. Paljon pilkkomista, mutta tulos tosi hyvä. Pirkan ja s-kanavan ruokaohjeissa löytyy myös kasvisruokia.
Hyvää ruokahalua!

Äänestä

Reilusti kaalia suikaloituna ja porkkanaa raasteena, sipulia ja paprikaa. Wokkipannulle liraus öljyä ja vettä ja hauduttelemaan.. Kun kasvikset ovat pehmeitä, voit maustaa ne esim. soijakastikkeella(suosittelen) tai sitten ripaus suolaa ja mustapippuria. Joskus laitan tähän herkkusieniä tai myös pekonikin käy, jos siitä tykkää. Se hautuu kypsäksi muiden joukossa.

Tämä on myös loistava piirakan tai pizzan täyte!Jos haluat nopeuttaa hommaa, niin keitä suikaloitu kaali vedessä lähes kypsäksi. Hauduta pannulla sipuli ja porkkanaraaste ja lisää siihen paprika ja kaali sekä mausteet.(Näin teen yleensä itse)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onnistuja kirjoitti:

Mistä kasviksista tykkäätte? Ja miten niitä laitatte? Itselle tulee mieleen vain porkkana :) Auttakaa kokematonta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu