Ryöstely - kauppa - kommunismi
Kolme vaihetta yhteiskunnassa
t.i.ruskeepaa
8408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo ketju päättyykin sitten kohtaan "romahdus".
Kommunismin ainut ongelma on siinä,että se ei toimi ihmisyksilöistä koostuvassa populaatiossa...
Tasavallan vaiheet menee seuraavasti.
Otetaan malliksi Rooman tasavalta ja Yhdysvallat.
1. Tasavalta. -->
2. Imperialistinen tasavalta. -->
3. Imperialistinen diktatuuri. -->
Moraalin ja arvojen täydellinen rappeutuminen -->
4. Sivistyksen ja yhteiskunnan täydellinen tuho ja 1000 vuotinen pimeä keskiaika.
Ketjusi tuo mieleen Ilmestyskirjan ratsastajat, ilmestymisjärjestyksessä:
Voittaja - sotilas - kauppias - kuolema.
Voittaja oli metsästäjä-keräilijä, joka otti sen minkä tarvitsi eikä koskaan tehnyt kompromisseja, sotilas oli heimojen puolustaja tai absolutistisen kuninkaan muskettimies ja kauppias on 2000-luvun vaihteen ihminen. On huomionarvoista, että kauppias aina yrittää luoda kuvan, jossa hän on voittaja eli urakilpailussa selviytyvä. En kuitenkaan usko tuohon, koska on olemassa vaihtoehto näille kaikille vaiheille -kommunismi.
"Voittaja oli metsästäjä-keräilijä, joka otti sen minkä tarvitsi eikä koskaan tehnyt kompromisseja, sotilas oli heimojen puolustaja tai absolutistisen kuninkaan muskettimies ja kauppias on 2000-luvun vaihteen ihminen. On huomionarvoista, että kauppias aina yrittää luoda kuvan, jossa hän on voittaja eli urakilpailussa selviytyvä."
- Suht samaa mieltä tuosta teoriasta.
"En kuitenkaan usko tuohon, koska on olemassa vaihtoehto näille kaikille vaiheille -kommunismi."
- En näe kommunismia absoluuttisena ratkaisuna kaikkeen.
Esimerkiksi keksintöjen tuominen julkisiksi vaikeutuisi. Kukaan ei voisi suoraan tuoda ihmisten ilmoille mitään uutta, vaan kaikki täytyisi hyväksyttää byrokraateilla. Lisäksi uusien tavaroiden, eli uusien keksintöjen käyttö ja myynti siirtyisi pois keksijältä valtiolle. Keksinnöt, tai keksintöjen tekeminen hidastuisi. Keksijäkin voi olla hyvä ihminen.
Mutta kaikkeen ns. muuttumattomille, pysyville markkinoille valtionomistus on hyvä (mm. vesi, sähkö, pankki, puhelin, posti).
--Tekniikka ja sen johdosta kaiken työn helpottuminen on saattanut monet työttömäksi ja saanut aikaan täten näennäisen eriarvoisuuden--
Sitä se ei aina ole, aivan kuten tasa-arvoakaan ei voida mitata sillä montako markkaa ihmisillä on tilillään. Marx opetti, että ei se mitä ihmisillä on kunnia tehdä, vaan se mitä he voisivat halutessaan tehdä. Luokkajärjestelmä on systeemi, joka tuhoaa luokkienvälisen liikkuvuuden, eli mahdollisuuden toisenluokkalaiselta tehdä sitä mitä toisenluokkalainen tekee, huolimatta toiveistaan. Tämä ei ole kadonnut mihinkään ihmisten käydessä palkkatöissä ja päätösten syntyessä eliitin toimesta. Kansalla ei ole mahdollisuutta vaikuttaa elämäänsä kuten eliitti tekee koko yhteiskunnalle. Työttömyys määrää vain markkamäärän tilillä. Oman tahdon vaikutus työttömäksi joutumisessa määrää eriarvoisuuden tason. Eikä se siihen nyky-yhteiskunnassa lopu. Työläisluokkaan kuuluva ei voi vaikuttaa siihenkään, että tehdäänkö yhteiskunnasta sellainen, että työnantajille tulee tarpeen antaa potkuja. Globaali kapitalisti hajasijoittaa tuotantoa, maksaa veroja halvimmassa maassa ja pakottaa kansallisvaltiot alentamaan veroja lisää, ja tekee tämän kaiken itse.
Btw, kommunismi on vaihtoehto sekä metsästäjä-keräilijäyhteiskunnalle, absolutistiselle monarkialle että kapitalismille.
"Sitä se ei aina ole, aivan kuten tasa-arvoakaan ei voida mitata sillä montako markkaa ihmisillä on tilillään."
- Olen samaa mieltä.
"Marx opetti, että ei se mitä ihmisillä on kunnia tehdä, vaan se mitä he voisivat halutessaan tehdä."
- En ole perehtynyt Marxin oppeihin. Eikä ole tarkoituksenani perehtyäkään. Mutta jos Marx on tuollaista sanonut, sanon tuosta sanomisesta vain oman mielipiteeni. Tuossa ilmeisesti puhutaan siitä, mikä on tärkeää.
Mielestäni tuollainen on hyvin sanottu.
Monestihan tällaista saattaa jonkun suusta kuulla, esim. "Sinulla on kunnia palvella eliittiä", "Sinulla on kunnia palvella itsevaltiasta", "Sehän on kunnia-asia kun sinä teet tätä ja tätä", vielä pahempaa... "Sinulla on kunnia virittää pommi harteillesi ja kävellä torille ja päsäyttää itsesi taivaan tuuliin".
Tuollainen on mielestäni suoraan sanottuna paskantärkeää kunniaa.
Kuitenkin mielestäni on olemassa kunniaa, todellista kunniaa. Itse kunnioitan tiettyjä ihmisiä. He ovat sellaisia, ketkä eivät ole vaatimassa muita tekemään asioita puolestaan. Nämä ovat niitä ihmisiä, ketkä puurtavat yksin. Tai uhrautuvuus. Vaikka kovien mielipiteiden kertominen vaikka muut olisivat erimieltä. Olennaista on vain, että on itse valmis toimimaan. Vapaa-ehtoistyö ym. Ei tuollainen ole keneltäkään pois.
Kaveripiirissä on paljon mukavampaa. Ei ole mitään painostusta ja kaikki otetaan vakavasti.
"Luokkajärjestelmä on systeemi, joka tuhoaa luokkienvälisen liikkuvuuden, eli mahdollisuuden toisenluokkalaiselta tehdä sitä mitä toisenluokkalainen tekee, huolimatta toiveistaan. Tämä ei ole kadonnut mihinkään ihmisten käydessä palkkatöissä ja päätösten syntyessä eliitin toimesta."
"Kansalla ei ole mahdollisuutta vaikuttaa elämäänsä kuten eliitti tekee koko yhteiskunnalle."
"Työttömyys määrää vain markkamäärän tilillä. Oman tahdon vaikutus työttömäksi joutumisessa määrää eriarvoisuuden tason."
"Eikä se siihen nyky-yhteiskunnassa lopu. Työläisluokkaan kuuluva ei voi vaikuttaa siihenkään, että tehdäänkö yhteiskunnasta sellainen, että työnantajille tulee tarpeen antaa potkuja."
"Globaali kapitalisti hajasijoittaa tuotantoa, maksaa veroja halvimmassa maassa ja pakottaa kansallisvaltiot alentamaan veroja lisää, ja tekee tämän kaiken itse."
"Btw, kommunismi on vaihtoehto sekä metsästäjä-keräilijäyhteiskunnalle, absolutistiselle monarkialle että kapitalismille."
- Mielestäni kommunismia ei esiinny tänä päivänä maapallolla. Esimerkiksi kaikki ns. kommunistiset valtiot ovat sortuneet tuohon joutavaan kunnian pyytämiseen. Ns. kommunistisissa maissa johdolla menee hyvin, kaikilla muilla huonosti. Yksimielisesti valittu johtaja alistaa muut mielipiteidensä alle.
"Sinulla on kunnia palvella kommunistista valtiotamme"
Se onkin syynä sosialismin epäonnistumiseen.