Miksi

Pitävät yllä järjetöntä uskomusta alkuräjähdysteoriasta, on täysin mahdotonta ahtaa maailmankaikkeuden massaa/ainetta/energiaa appelsiinin kokoiseen tilaan.
Näkyvä aine, pimeä aine ja alkuräjähdyksessä oletettavasti tuhoutunut aine-antiaine määrät ovat niin suunnattoman suuria että teoria on mahdoton. Tämän käsittää tyhmempikin tallaaja.
Olisi helpompi uskoa esim. että maailmankaikkeus on pusertunut toisesta ulottuvuudesta pienen "madonreiän" kautta.
Tai joku muu supistuva ja laajeneva systeemi.
Miksi tuollainen järjetön uskomus?
6598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No mietippä sitä sitten.

Äänestä

Kun kaikki maailmankaikkeuden aine, energia ja gravitaatio lasketaan yhteen, tulokseksi tulee nolla. Ja sehän mahtuu vaikka kuínka pieneen tilaan.

Äänestä

Muutama sata vuotta sitten: Hakkasimme kivilaattoihin foorimi-keskusteluita. Suurin osa naureskeli. Vähemmän kuin nykyään trolleili. Suurimman luokan keskustelun aiha kerääntyi kun keskustelimme maapallon muodosta. Tiesimme sen olevan litteä, vaikka yksi idiootti yritti väkisin kertoa sen olevan pyöreä! Hah. Sitten joku nerokas mies.. ja komeakin hän oli, kertoi tapahtumasta muutama sata vuotta aiemmin. Silloin oli keskustelupalstalla joku maalannut seiniin sellaisen keskustelun, jossa joku väitti maapallon kiertävän aurinkoa, vaikka kaikki tiesivät auringon tietenkin kiertävän maapalloa.

Äänestä

Suurella osalla kaukaisista havainnoista on punasiirtymä. Sen taas uskotaan johtuvan laajenemisesta. Räjähdys olisi hyvä syy laajenemiselle. Siksi on päädytty (alku)räjähdykseen.

Jos jokin pusertuisi madonreiästä, niin mikä selittää laajenemisen? Räjähdys sen selittää huomattavasti paremmin.

Äänestä
  • miettisitte enneminmist kaikki kama sitä räjähystä varten tuli

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    miettisitte enneminmist kaikki kama sitä räjähystä varten tuli

    Siisti selitys sille olisi, että "kama" on muodostunut ennen alkuräjähdystä jonkin tapahtumaketjun lopputuloksena. Samalla tavalla kuin "kama" on muuttanut muotoaan räjähdyksen jälkeenkin.

    Räjähdys on vain ollut jokin jatkuvan kehityksen välietappi, ja räjähdysaaltohan etenee edelleenkin. Tarkkaan ottaen alkuräjähdys on vieläkin käynnissä, taikka kyseesä on lähinnä määrittelyn probleema.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fyysikot kirjoitti:

Pitävät yllä järjetöntä uskomusta alkuräjähdysteoriasta, on täysin mahdotonta ahtaa maailmankaikkeuden massaa/ainetta/energiaa appelsiinin kokoiseen tilaan.
Näkyvä aine, pimeä aine ja alkuräjähdyksessä oletettavasti tuhoutunut aine-antiaine määrät ovat niin suunnattoman suuria että teoria on mahdoton. Tämän käsittää tyhmempikin tallaaja.
Olisi helpompi uskoa esim. että maailmankaikkeus on pusertunut toisesta ulottuvuudesta pienen "madonreiän" kautta.
Tai joku muu supistuva ja laajeneva systeemi.
Miksi tuollainen järjetön uskomus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu