Nauratti(?), vihastutti(?) tai muitakin tunteita herätti viime viikon lopulla julkistettu "ohje" jossa ikäihmisiä kehoitettiin välttämään vähärasvaista tai muuten terveellistä ravintoa, ja keskittyä syömään sitä, mikä maistuu. (Haittavaikutukset eivät enään ehdi kehittyä!) Vain liikuntaa pitäisi lisätä ja mielellään kuolla ajoissa "saapaat jalassa".
Kun yhdistetään monien vanhojen ihmisten terveet elämäntavat ja lääketieteen huomattavasti parantuneet valmiudet diagnostisoida ja hoittaa monia ennen kohtalokkaita terveydellisä ongelmia, on seurauksena yhä surempi määrä yli 80, 90 ja 100-vuotiaita. "Vastuulliset tahot" ovat osanneet ekstrapoloida, että 30v kuluttua on vastaavat määrät 90, 100 ja 110-vuotiaita, ja sitä ei kansantalous kestä (paitsi tietysti eläkeikää reippaasti nostamalla.
Yhdistän tämän "ohjeistuksen" ja ennusteen toisiinsa. Kyseessä ei enään ole mikään "salaliitto" vaan avoin kehoitus ihmisille kuolemaan ajoissa. Onkohan edessä jossakin vaiheessa lakisääteisen ehdottoman yläikärajan säätäminen? (..ja pakkoterminointi.)
Elinikä uhka yhteiskunnalle?
5
573
Vastaukset
- TuomiopaivanProfetta
Miten ne tuon ongelman aikoo poistaa?
Kun suomalaisia ei riitä, on heitetty ajatus ilmaan että ulkomaalaisia työntekijöitä ja maahan muutajia päästettäisiin sen vastaava määrä mitä tarvitaan työntekijöitä.
En ole rasisti. Mutta suomi suomalaisille!
Jos tuo toteutuu niin eihän täällä kohta ole yhtään alkuperäistä suomalaista.
Mutta toisaalta jollakin se ongelma on poistettava.- TuomiopaivanProfetta
Jos kyse oli nyt tästä että eläkeläisiä on enemmän kuin työntekijöitä ja työntekijöitä ei yksinkertaisesti riitä kaikialle.
Ja työntekijöiden vähäisyyden vuoksi ei verotulot valtiolle ole niin suuret.
Tikittävä aikapommi. Eläkkeitä ei pysty maksamaan.
Jotain tällasta?
Ja ei ne pysty verotusta nostamalla poistaa tuota ongelmaa.
Juuri niin kuin sanoit, vain vanhusten kuolemalla se poistuu.
- minä vain
tietenkin !! Onneksi kuitenkin, vaikka ihmisen keskimääräinen elinikä onkin noussut 1900-luvun aikana n. 30 vuotta, ( Yhdysvalloissa ja Länsi-Euroopassa ) ei ihmisen maksimi-ikä ole juurikaan kohonnut.. Se on tällä hetkellä n. 100-110 vuotta. Joten tuskin sitä terminointia tullaan jatkossakaan tarvitsemaan. Eläkeikään puututaan tai eläkejärjestelmiä muutetaan..
"De Grey väittää, että ensimmäinen tuhatvuotiaaksi elävä ihminen on syntynyt ehkä jo vuonna 1945.
Paljon maltillisempi tutkija Steven Austad Texasin yliopiston terveystieteiden keskuksesta uskoi hänkin, että ensimmäinen 150-vuotiaaksi elävä ihminen on jo syntynyt.
Ikääntymisen tutkijat ja väestötieteilijät pohtivat pidentyvän elämän näkymiä Yhdysvaltain tieteidenedistämisseuran (AAAS) vuosittaisella tiedeviikolla Saint Louisissa helmikuussa.
- Juha Korkee
Olen käsittääkseni samalla kannalla Yusan kanssa todetessani, että talous, vaikkapa kansantalous, joka ei kestä elämistä, on kuolemaa ja kuolemataloutta, kuolemistaloutta.
Eläminen on rikastumista. Köyhtyminen on kuolemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?762802Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282537Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472311Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122044Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101549- 1671393
- 521062
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa271055IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15846Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110834