Elinikä uhka yhteiskunnalle?

Nauratti(?), vihastutti(?) tai muitakin tunteita herätti viime viikon lopulla julkistettu "ohje" jossa ikäihmisiä kehoitettiin välttämään vähärasvaista tai muuten terveellistä ravintoa, ja keskittyä syömään sitä, mikä maistuu. (Haittavaikutukset eivät enään ehdi kehittyä!) Vain liikuntaa pitäisi lisätä ja mielellään kuolla ajoissa "saapaat jalassa".

Kun yhdistetään monien vanhojen ihmisten terveet elämäntavat ja lääketieteen huomattavasti parantuneet valmiudet diagnostisoida ja hoittaa monia ennen kohtalokkaita terveydellisä ongelmia, on seurauksena yhä surempi määrä yli 80, 90 ja 100-vuotiaita. "Vastuulliset tahot" ovat osanneet ekstrapoloida, että 30v kuluttua on vastaavat määrät 90, 100 ja 110-vuotiaita, ja sitä ei kansantalous kestä (paitsi tietysti eläkeikää reippaasti nostamalla.

Yhdistän tämän "ohjeistuksen" ja ennusteen toisiinsa. Kyseessä ei enään ole mikään "salaliitto" vaan avoin kehoitus ihmisille kuolemaan ajoissa. Onkohan edessä jossakin vaiheessa lakisääteisen ehdottoman yläikärajan säätäminen? (..ja pakkoterminointi.)

5

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TuomiopaivanProfetta

      Miten ne tuon ongelman aikoo poistaa?
      Kun suomalaisia ei riitä, on heitetty ajatus ilmaan että ulkomaalaisia työntekijöitä ja maahan muutajia päästettäisiin sen vastaava määrä mitä tarvitaan työntekijöitä.
      En ole rasisti. Mutta suomi suomalaisille!
      Jos tuo toteutuu niin eihän täällä kohta ole yhtään alkuperäistä suomalaista.

      Mutta toisaalta jollakin se ongelma on poistettava.

      • TuomiopaivanProfetta

        Jos kyse oli nyt tästä että eläkeläisiä on enemmän kuin työntekijöitä ja työntekijöitä ei yksinkertaisesti riitä kaikialle.
        Ja työntekijöiden vähäisyyden vuoksi ei verotulot valtiolle ole niin suuret.
        Tikittävä aikapommi. Eläkkeitä ei pysty maksamaan.

        Jotain tällasta?

        Ja ei ne pysty verotusta nostamalla poistaa tuota ongelmaa.
        Juuri niin kuin sanoit, vain vanhusten kuolemalla se poistuu.


    • minä vain

      tietenkin !! Onneksi kuitenkin, vaikka ihmisen keskimääräinen elinikä onkin noussut 1900-luvun aikana n. 30 vuotta, ( Yhdysvalloissa ja Länsi-Euroopassa ) ei ihmisen maksimi-ikä ole juurikaan kohonnut.. Se on tällä hetkellä n. 100-110 vuotta. Joten tuskin sitä terminointia tullaan jatkossakaan tarvitsemaan. Eläkeikään puututaan tai eläkejärjestelmiä muutetaan..

      • "De Grey väittää, että ensimmäinen tuhatvuotiaaksi elävä ihminen on syntynyt ehkä jo vuonna 1945.
        Paljon maltillisempi tutkija Steven Austad Texasin yliopiston terveystieteiden keskuksesta uskoi hänkin, että ensimmäinen 150-vuotiaaksi elävä ihminen on jo syntynyt.
        Ikääntymisen tutkijat ja väestötieteilijät pohtivat pidentyvän elämän näkymiä Yhdysvaltain tieteidenedistämisseuran (AAAS) vuosittaisella tiedeviikolla Saint Louisissa helmikuussa.


    • Juha Korkee

      Olen käsittääkseni samalla kannalla Yusan kanssa todetessani, että talous, vaikkapa kansantalous, joka ei kestä elämistä, on kuolemaa ja kuolemataloutta, kuolemistaloutta.

      Eläminen on rikastumista. Köyhtyminen on kuolemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe