säilyykö ruukuissa olevat vihannekset kauemmin jos pitää ne esillä ja kastele niitä vai jääkaapissa?
Vastaukset 1
- Otak
... pitää kastella altakasteluruukusta. Käytännössä kaupan ruukkuyrttejä on kyllä aika hankala saada viihtymään kuukausikaupalla missään, ne ovat niin nopeasti kasvatettuja, että tahtovat sitten kotioloissa kasvattaa vain valjua vartta.
Mutta idea ruukkukasvattamisessa on siis laittaa ruukkuun esim. paksu puuvillalanka tai kangassuikale, joka ulottuu multaan asti, ja suikaleen toinen pää koko ajan veteen niin, että kasvi voi imeä vettä mielensä mukaan. Ei siis likoamaan seisovaan veteen, mutta ei myöskään niin, että kuivahtaisi välillä. Yrtit viljellään vesiviljelynä, eli niiden juuret eivät ole samanlaiset kuin mullassa kasvaneilla. Siksi ne eivät kestä yhtään kuivumista. Siis vähän sama juttu kuin pistokkaalla, joka kasvattaa juuret vesilasiin.
Itse laitoin kapeahkoon, alaspäin suippenevaan (läpinäkymättömään, koska systeemi sinänsä ei ole erikoisen elegantti) maljakkoon vettä, ja basilikan ruukkuun puuvillanyörin, joka tuli ulos ruukun rei'istä ja ulottui veteen. Ruukku itse, siis se musta muovinen, oli suurin piirtein maljakon suuaukon kokoinen, eli pysyi hyvin paikallaan eikä uponnut veteen asti. Sitten vain muistin lisätä joka päivä vettä (basilika juo desitolkulla vettä päivässä). Rehu viihtyi oikein hyvin jokusen kuukauden, kunnes pääsi työmatkan aikana kuivumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101290- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66751
- 33642
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501